Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

NSI Quartet: The Look Of Cobra /2017/

Tvoor; Rybobon; Sophia; The Sorcerer's Ball; Dialogues II; Udu; Cobra Blues.

Po wielu spektakularnych sukcesach jak choćby zwycięstwo podczas Azoty Tarnów International Jazz Contest czy Jazz Juniors', założony na początku 2012 roku krakowski NSI Quartet w roku 2013 doczekał się debiutanckiej płyty, stosownie zatytułowanej ''Introducing''. Po czterech latach od debiutu ukazał się kolejny album grupy zatytułowany "The Look Of Cobra". Zespół tworzą młodzi, doświadczeni muzycy, mający za sobą udział w wielu doskonałych konstelacjach jazzowych. Kompozytor i trębacz Cyprian Baszyński ma za sobą współpracę z kilkoma teatrami oraz udział w przedsięwzięciach muzycznych z takimi choćby instrumentalistami jak Piotr Baron, Zbigniew Namysłowski czy Joachim Mencel i Frank Parker. Współtworzący z nim w składzie NSI sekcję dętą, saksofonista i kompozytor Bartek Prucnal to muzyk mogący z kolei poszczycić się współpracą m.in. z Michałem Urbaniakiem i Jarkiem Śmietaną. Sekcję rytmiczną NSI Quartet tworzą znani m.in. ze składu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio: kontrabasista Maciej Adamczak i perkusista Dawid Fortuna. Gościem zespołu jest grający w trzech utworach ("Sophia", "The Sorcerer’s Ball" i kończący album swingujący "Cobra Blues"), laureat Fryderyka, znakomity pianista Dominik Wania. Siedem kompozycji Bartka Prucnala i Cypiana Baszyńskiego to amalgamat free jazzu, mainstreamu a także muzyki latynoskiej i klezmerskiej.
Pomiędzy dynamicznymi, pełnymi żaru utworami, znalazło się miejsce na liryczny temat "Sophia", który doskonale sprawdziłby się także jako muzyka ilustracyjna.
Z kolei najbardziej swobodną formą jest "Dialogues II", oparty na improwizowanych tytułowych dialogach saksofonu z flugelhornem. To pokaz wyjątkowej siły tkwiącej w tandemie Baszyński-Prucnal. Ogromna fantazja, wirtuozeria, dźwiękowy instynkt i kapitalne interakcje.
Bardzo dynamicznie, z niemal rockową siłą gra Dawid Fortuna stanowiący dziś wraz z Maciejem Adamczakiem jedną z najbardziej pożądanych sekcji rytmicznych w kraju. Ich wyjątkowym popisem jest "Udu", bodaj najbliższy formule free jazzowej utwór na płycie.
Cztery lata czekaliśmy na nowy album NSI Quartet. Każdy z muzyków składu angażował się w tym czasie w rozmaite przedsięwzięcia w różnych konfiguracjach. Doskonale, że bogatsi o zdobyte na europejskich scenach kolejne doświadczenia, młodzi jazzmani znaleźli czas na kontynuację działalności składu, w którym polski jazz pokłada duże nadzieje.
Płyta ukazała się w czerwcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

  dystrybucja:

NSI Quartet feat. Dominik WANIA: The Look Of Cobra
CD 2017, Audio Cave ACD-005-2017

program:
1. Tvoor
2. Rybobon
3. Sophia
4. The Sorcerer's Ball
5. Dialogues II
6. Udu
7. Cobra Blues

personel:
Cyprian Baszyński - trąbka
Bartek Prucnal - saksofony
Maciej Adamczak - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja
gościnnie:
Dominik Wania - fortepian

___________________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu NSI Quartet:

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

czwartek, 10 sierpnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy