Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Blog > Komentarze do wpisu

NIEMEN: Dziwny jest ten świat... /1967/

Gdzie to jest?; Nigdy się nie dowiesz; Ten los, zły los; Coś co kocham najwięcej; Wspomnienie; Nie wstawaj lewą nogą; Dziwny jest ten świat; Jeszcze swój egzamin zdasz; Chciałbym cofnąć czas; Pamiętam ten dzień; Nie dla mnie taka dziewczyna; Chyba, że mnie pocałujesz.

To płyta-ikona, a zarazem pierwszy autorski album jednej z najważniejszych postaci polskiej muzyki. Po jego ukazaniu się w polskiej muzyce rozrywkowej, nic nie było już takie jak przedtem. To także pierwszy w historii polskiej fonografii longplay uhonorowany tytułem Złotej Płyty, bowiem do końca 1968 roku sprzedano ponad 160 tys. egz. albumu wydanego w charakterystycznej, kultowej już dziś okładce.
W momencie ukazania się płyty, Czesław Niemen był już znanym artystą, mającym na koncie sukcesy odniesione wraz z zespołem Niebiesko-Czarni, w tym występ na scenie prestiżowej paryskiej Olimpii. Po odejściu od zespołu powołał do życia grupę Akwarele i z nią właśnie skorzystał z możliwości nagrania autorskiej płyty dla ówczesnego potentata polskiej fonografii, Muzy. Anegdota głosi, że sesje nagraniowe zaplanowano w kwietniu 1967 roku na tydzień, jednak ze względu legendarny warszawski koncert The Rolling Stones (13 kwietnia), muzycy przerwali sesję nie mogąc odpuścić okazji usłyszenia jednej z najpopularniejszych grup świata, tym samym przedłużając sesje o jeden dzień.
Paradoksalnie, spośród trzech pierwszych płyt Niemena złożonych z typowych piosenek, "Dziwny jest ten świat" zawiera najmniej wielkich ponadczasowych przebojów. Poza pełnym dramatyzmu, najsłynniejszym i bodaj pierwszym protest-songiem polskiej piosenki, jakim jest utwór tytułowy, oraz pięknym, kunsztownie zaaranżowanym "Wspomnieniem" do wiersza Juliana Tuwima, płytę wypełniają utwory nieco dziś zapomniane. Dopiero kolejne albumy: "Suces" (1967) oraz "Czy mnie jeszcze pamiętasz" (1968) okazały się prawdziwymi kopalniami przebojów.
To jednak "Dziwny jest ten świat" przełamał obowiązujace wówczas stereotypy, wyznaczając nowe standardy muzyczne obowiązujące w kolejnych latach w Polsce. Pełen ekspresji, nawiązujący do soulu styl wokalny Czesława Niemena (porównywany wówczas do Raya Charlesa), ogniste partie gitar (jakże agresywne wobec propozycji Czerwonych Gitar czy Niebiesko-Czarnych), rhythm'n'bluesowa sekcja dęta, rockowe partie organów, czy klimaty latynoamerykańskie. Wszystko to w roku 1967 w polskiej muzyce było nowe, dotychczas nieznane.
Album "Dziwny jest ten świat" to nie tylko ciągle wywołująca ogromne emocje muzyka, to także dokument który wpisał się grubą czcionką w historię polskiej muzyki rockowej. Tym samym, pozycja to bezwzględnie obowiązkowa dla każdego szanującego się miłośnika muzyki rockowej.
W roku 1988 longplay "Dziwny jest ten świat" oraz trzy kolejne albumy Czesława Niemena wznowiono w wersji stereo na płytach winylowych w ramach serii "Z archiwum polskiego beatu". Większość edycji kompaktowych, uzupełniono trzema dodatkowymi nagraniami jakie pierwotnie wydano wraz z utworem tytułowym na 7 calowej winylowej płytce, tuż przed ukazaniem się longplaya.

Robert Ratajczak
(albumy 1967)

____________________________________________________________________________

 

Czesław NIEMEN & Akwarele: Dziwny jest ten świat...
LP 1967, P.N.Muza X 0411 / 1988 SX 2547 (XL 0411)

program:
str.A
 1. Gdzie to jest?
 2. Nigdy się nie dowiesz
 3. Ten los, zły los
 4. Coś co kocham najwięcej
 5. Wspomnienie
 6. Nie wstawaj lewą nogą
str.2
 7. Dziwny jest ten świat
 8. Jeszcze swój egzamin zdasz
 9. Chciałbym cofnąć czas
10.Pamiętam ten dzień
11.Nie dla mnie taka dziewczyna
12.Chyba, że mnie pocałujesz

personel:
Czesław Niemen - wokal
Tomasz Jaśkiewicz - gitara
Marian Zimiński - fortepian, organy
Paweł Brodowski - gitara basowa
Tomasz Butowtt - perkusja, saksofon, trąbka

____________________________________________________________________________

środa, 02 sierpnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy