Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Blog > Komentarze do wpisu

Krzysztof LASOŃ: A Violino Solo /2017/

Johann Sebastian Bach: II Sonata a-moll BWV 1003;
Eugene Ysaye: II Sonata a-moll op. 27;
Aleksander Lasoń: I Sonata na skrzypce solo.

Znany z balansowania na krawędziach muzycznych stylów skrzypek Krzysztof Lasoń, firmuje album zatutułowany "A Violino Solo". Artysta ceniony jest zarówno w środowisku muzyki klasycznej jak improwizowanej. Poza współpracą z najlepszymi orkiestrami, pośród których wymienić można choćby Sinfoniettę Cracovię i AUKSO, współtworzy też bardzo popularny zespół Vołosi, działający w obrębie muzyki tradycyjnej, klasycznej i współczesnej.
Na solowej płycie wiolinisty znajdziemy Sonaty na skrzypce skomponowane na przestrzeni 200 lat przez trzech różnych kompozytorów: Johanna Sebastiana Bacha, Eugene Ysaye i ojca skrzypka, Aleksandra Lasonia.
Zestawienie utworów dwóch wielkich mistrzów minionych epok z powstałą w 1975 roku I Sonatą na skrzypce solo Lasonia, to program zwracający przede wszystkim uwagę na ostatni z wymienionych utworów. Warto wiedzieć, że po prawykonaniu Sonaty w 1978 roku, krytycy w entuzjastycznych recenzjach najczęściej porównywali ją właśnie z utworami Bacha i Ysaye'a. Dzięki wydanej właśnie płycie mamy okazję skonfrontować tę opinię z własnymi wrażeniami.
Prawdziwie prekursorskim utworem na skrzypce solo bez towarzyszącego instrumentu harmonicznego był cykl 3 Sonat i 3 Partit mistrza barokowej polifonii J.S.Bacha. Niezrozumiane początkowo dzieło, traktowane było jako niekompletne. Następnie postrzegano je jako zestaw ćwiczeń dla muzyków. Dopiero współcześnie cykl ten zaczęto postrzegać jako samoistne ukończone dzieło. Mimo, że wybrana z niego II Sonata a-moll nie należy do trudnych technicznie utworów wirtuozowskich, jej siłą są szerokie możliwości interpretacyjne. Krzysztof Lasoń w stu procentach wykorzystał potencjał utworu, nadając mu idywidualny charakter, bazując na osobistym sposobie postrzegania dźwiękowej przestrzeni.
Do bachowskiego wzorca odwołuje się II Sonata a-moll op.27 Eugene'a Ysaye z 1923 roku. Belgijski kompozytor zapisał się w historii muzyki także jako zachwycający biegłością i techniką wirtuoz skrzypiec, niejednokrotnie porównywany z samym Niccoló Paganinim. Nic dziwnego, iż skomponowane przez niego utwory na skrzypce solo, obfitują w szereg pułapek, w jakie wpaść może niejeden doświadczony instrumentalista. W tym właśnie utworze Krzysztof Lasoń odsłania swe możliwości techniczne grając wirtuozersko, a jednocześnie naturalnie i swobodnie, z uroczą nonszalancją przechodząc przez liczne fortele kompozycji.
Zamieszczona jako trzecia w programie płyty I Sonata na skrzypce solo Aleksandra Lasonia stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy tradycją a współczesnym sposobem postrzegania toku muzycznego. To także utwór bardzo wymagający technicznie, silnie eksponujący czynnik wirtuozowski i stawiający przed wykonawcą szereg wyzwań w zakresie artykulacji i środków wyrazu.
Każda z trzech wypełniających płytę sonat pozwala wykonawcy na pełną swobodę, samodzielność i samowystarczalność. Krzysztof Lasoń wykorzystał tkwiące w repertuarze możliwości w zachwycający sposób, nadając całości spójny charakter.
Album ukazał się w lipcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

o plycie przeczytasz również: TUTAJ

_________________________________________________________________________

 

Krzysztof LASOŃ: A Violino Solo
CD 2017, DUX 1378

program:

Johann Sebastian Bach - II Sonata a-moll BWV 1003:
 1. I   Grave
 2. II  Fuga
 3. III Andante
 4. IV Allegro

Eugene Ysaye - II Sonata a-moll op. 27:
 5. I   Obsession. Prelude. Poco vivace
 6. II  Malinconia. Poco lento
 7. III Danse des ombres. Sarabande - Var. 1 - Var. 2 - Var. 3 - Var. 4 - Var. 5 - Var. 6
 8. IV  Les furies. Allegro furioso

Aleksander Lasoń - I Sonata na skrzypce solo:
 9. I   Allegro furioso con calore
10.II  Alla burlesca
11.III Molto lento cantabile
12.IV Allegro con anima

Krzysztof Lasoń - skrzypce

__________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

wtorek, 01 sierpnia 2017, longplay_2010
Tagi: classic L

Polecane wpisy