Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Blog > Komentarze do wpisu

Krzysia GÓRNIAK: Moments /2016/

Moments; Spring; Meditation; The Storm Is Looming Ahead; Dreaming Of Love; Your Smile I See; Friendship; Touch Of God; My Friends At Home.

Kolejnym albumem gitarzystki Krzysi Górniak po nagranej wraz z Maciejem Miecznikowskim płycie "Tribute To Nat King Cole" (2015), jest wydany w październiku 2016 roku, album "Moments". Trudno nie popaść w banał pisząc o płycie, która wydana została już kilka miesięcy temu i doczekała się wielu pochlebnych, a nawet entuzjastycznych recenzji.
"Moments" wypełniają w większości autorskie kompozycje olsztyńskiej gitarzystki, posród których dominują dynamiczne melodyjne tematy okraszone pełnymi wirtuozerii solówkami. Nagrywając album Krzysia Górniak poza gitarą elektryczną sięgnęła też po instrument akustyczny, co świetnie sprawdzilo się w przypadku stylowego tematu ‘’Friendship’’ i rozbudowanej kompozycji basisty składu, Łukasza Makowskiego "Touch of God". Gitarzystka w obu formułach wypada równie przekonująco, prezentując swój od lat wypracowany styl i zachwycającą technikę. Krzysia Górniak dysponuje darem właściwym niewielu gitarzystom; potrafiąc bezkonfliktowo łączyć melodykę z zaawansowaną techniką. Czyni to jej utwory ambitnymi dla smakoszy gitarowego grania, a zarazem łatwo przyswajalnymi dla szerokiego odbiorcy
W utworach zarejestrowanych podczas sesji w Sulejówku i Warszawie, poza liderką słyszymy: Zdzisława Kalinowskiego (instr. klawiszowe), Łukasza Makowskiego (kontrabas, gitara basowa) oraz perkusistów Grzegorza Grzyba i Gniewomira Tomczyka. Gitarzystka otoczyła się więc sztabem złożonym z instrumentalistów doświadczonych i należących do ścisłej czołówki krajowych muzyków, co stanowi dodatkową gwarancję jakości. Utwory zarejestrowano w dwóch różnych studiach, jednak w obu przypadkach uzyskano brzmienie porównywalne z koncertem na żywo, lub sesją "na setkę", a więc bez nakładek i dogrywek.
Atrybutem "Moments" są oryginalne utwory stanowiące rodzaj piosenek bez słów. Także sposób gry Krzysi Górniak jest rodzajem lirycznego gitarowego śpiewu.
Muzyce towarzyszą rozmaite klimaty zmieniające się niczym w kalejdoskopie. Po klasycyzującym i statecznym "Meditation", następuje roztaczający prawdziwą magię, progresywny ‘’The Storm Is Looming Ahead’’, a po pięknej balladzie "Dreaming Of Love", kołyszemy się w rytmie samby podczas ‘’Your Smile I See".
Poza gitarą Krzysi Górniak, szczególną uwagę zwraca niejednokrotnie "dopowiadająca", innym razem wręcz z nią dialogująca, gitara basowa Łukasza Makowskiego.
Płyty doskonale słucha się kontemplacyjnie, smakując każdy docierający do nas dźwięk. Jednak gdy osłuchamy się już z jej zawartością, bez problemu można pozwolić sobie na wykorzystanie jej jako niezobowiązujące tło.
Album ukazał się w październiku 2016 roku.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________________

Krzysia GÓRNIAK: Moments
CD 2016, Polskie Radio PRCD 1851

program:
1. Moments
2. Spring
3. Meditation
4. The Storm Is Looming Ahead
5. Dreaming Of Love
6. Your Smile I See
7. Friendship
8. Touch Of God
9. My Friends At Home

personel:
Krzysia Górniak - gitary
Zdzisław Kalinowski - fortepian, syntezator
Łukasz Makowski - gitara basowa, kontrabas
Gniewomir Tomczyk, Grzegorz Grzyb - instr. perkusyjne

______________________________________________________________________________

przegląd innego albumu Krzysi Górniak:

czwartek, 10 sierpnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy