Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Adam JARZMIK Quintet: Live at Radio Katowice /2017/

The Twenties; Blue Depth; Rozrabiaka; East; Rainforest.

W odstępie zaledwie kilku tygodni ukazały się dwie różne płyty uformowanego przed dwoma laty składu Adam Jarzmik Quintet. Po studyjnym albumie "Euphoria" pojawiła się płyta koncertowa "Live at Radio Katowice", którą prenumeratorzy Jazz Forum otrzymali wraz z wakacyjnym (7-8/2017) numerem magazynu. Skład, którego liderem jest pianista i kompozytor Adam Jarzmik (znany m.in. z płyty "Wiśnia" Katarzyny Cygan) ma za sobą kilka znaczących sukcesów jak choćby 1. miejsca zdobyte podczas Blue Note Poznań Competition_2016 i 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej, oraz Grand Prix Jazz nad Odrą 2017. Wraz z liderem i autorem pięciu kompozycji jakie znajdziemy na płycie, skład zespołu tworzą: Jakub Łępa (saksofon), Paweł Palcowski (flugelhorn), Maciej Kitajewski (kontrabas) oraz znany z autorskiego projektu Essential Group, perkusista Piotr Budniak. Gościnnie w jednym utworze zagrał też gitarzysta Jakub Mizeracki.
Nasycona ogromnym szacunkiem dla jazzowej tradycji muzyka kwintetu emanuje świeżością i pomysłowymi rozwiązaniami. Dojrzałym i złożonym kompozycjom lidera, towarzyszy wyśmienity warsztat i wypracowana muzyczna intuicja każdego z muzyków tworzących spójny dźwiękowy organizm. Czerpiąc inspirację z muzyki tak klasycznych składów jak Kwintet Horace Silvera czy Jazz Messengers, pianista stworzył własne niepowtarzalne brzmienie kwintetu oscylującego wokół hard bopu i jazz rocka. Potężnie brzmiące partie dęte robią wrażenie "prowadzonych" poprzez konstrukcję każdej kompozycji przez fortepian. Mimo że nie znajdziemy tu "wbijających w fotel" solówek czy zawiłych, rozbudowanych improwizacji, muzyka Kwintetu jest bardzo spektakularna i robi ogromne wrażenie.
W zakresie melodyki, bardziej zawiłe i trudniejsze w odbiorze motywy zgrabnie przemycane są między łatwiej przyswajalne tematy, czyniąc cały album bardzo przystępnym.
Wszystko wskazuje na to, że na polskiej scenie jazzowej właśnie pojawił się kolejny ważny gracz. Oby skład jaki poznaliśmy w 2017 roku na dwóch różnych płytach, utrzymał się jak najdłużej. 
Płyta ukazała się wraz z Jazz Forum (7-8/2017).

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 

Adam JARZMIK Quintet: Live at Radio Katowice
CD 2017, Radio Katowice SA PRK CD 0135

program:
1. The Twenties
2. Blue Depth
3. Rozrabiaka
4. East
6. Rainforest

personel:
Jakub Łępa - saksofon
Paweł Palcowski - flugelhorn
Adam Jarzmik - fortepian
Maciej Kitajewski - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja
oraz:
Jakub Mizeracki - gitara

_________________________________________________________________________

o innych płytach dołączanych do jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

poniedziałek, 07 sierpnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy