Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Adam JARZMIK Quintet: Euphoria /2017/

Dominica's Dream; Live In Garden; Rush; Interludium; Euphoria; Fairy Tale; Solar; Noche De Luna.

Prenumeratorzy Jazz Forum wraz z wakacyjnym numerem czasopisma (7-8/2017) otrzymali płytę "Live at Radio Katowice" nagraną przez powstały przed dwoma laty kwintet pianisty i kompozytora Adama Jarzmika. Zanim jednak ukazał się ów koncertowy krążek, na rynku pojawił się studyjny album "Euphoria" wydany przez wytwórnię Audio Cave.
Adam Jarzmik Quintet to zespół mający już za sobą kilka znaczących sukcesów jak choćby 1. miejsca zdobyte podczas Blue Note Poznań Competition_2016 i 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej, oraz Grand Prix Jazz nad Odrą 2017. Wraz z liderem i autorem utworów jakie znajdziemy na płycie, skład zespołu tworzą: Jakub Łępa (saksofon), Paweł Palcowski (flugelhorn), Maciej Kitajewski (kontrabas) oraz znany z autorskiego projektu Essential Group, perkusista Piotr Budniak. Poza siedmioma premierowymi kompozycjami lidera składu Adama Jarzmika, w programie płyty znajdziemy też ciekawą wersję "Solar" Milesa Davisa.
W grze zespołu odnajdziemy ogromną pasję i szczere emocje jakimi muzycy obdarzyli najdrobniejszy nawet dźwięk. Szczególny pietyzm i respekt wobec muzycznej formy, nie przesłania na szczęście ogromnej spontaniczności jaka towarzyszy kwintetowi od początku do końca płyty.
Oryginalny repertuar zespołu w połączeniu z młodzieńczą pasją i tytułową euforią, to muzyka nie pozwalającą ani na chwilę odwrócić się od głośników. Starannie ułożony program o pomysłowej dramaturgii to także swego rodzaju "kompozycja kompozycji". Utwory silnie nawiązujące do bebopu i hołdujące jazzowej tradycji przeplatane są formami bardziej nowatorskimi, a pomiędzy dynamiczne tematy w środkowej części płyty zgrabnie wplecione zostały, nasycone liryką ballady "Interludium" i ozdobiona świetną partią kontrabasu "Euphoria" oraz refleksyjna "Fairy Tale".
Dwugłos saksofonu tenorowego i trąbki idealnie dopasowany jest do intuicyjnie pracującej sekcji rytmicznej, nadając kwintetowi charakterystyczny, indywidualny sound. Sam lider oszczędnie serwuje partie solowe, bardziej koncentrując się na stabilnym fundamencie dla całego combo. 
Także w zakresie improwizacji zachowano proporcje idealnie sprawdzające się podczas całego 52-minutowego programu.
Adam Jarzmik nie stara się na siłę obalać jakiekolwiek jazzowe schematy. Potrafi jednak na powszechnie znanej drodze odnaleźć pojedyncze detale i nadać im wyjątkowej kolorystyki. Dodanie nowej jakości formule od lat eksploatowanej przez niezliczoną ilość muzyków, jest zadaniem bardzo trudnym i wymagającym wyjątkowej maestrii i wyczucia. Album "Euphoria" dowodzi że na fundamentach jazzowej tradycji, wciąż jeszcze powstać może muzyka świeża i nietuzinkowa.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Adam JARZMIK Quintet: Euphoria
CD 2017, Audio Cave ACD-004-2017

program:
1. Dominica's Dream
2. Live In Garden
3. Rush
4. Interludium
5. Euphoria
6. Fairy Tale
7. Solar
8. Noche De Luna

personel:
Paweł Palcowski – trąbka
Jakub Łępa – saksofon tenorowy
Adam Jarzmik – fortepian
Maciej Kitajewski – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja

_________________________________________________________________________

opis innej płyty Adam Jarzmik Quintet:

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

poniedziałek, 14 sierpnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy