Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

The WILKOMIRSKI Trio: Anton Arensky - Piano Trios /2016/

I Trio fortepianowe d-moll, op.32; II Trio fortepianowe f-moll, op.73.

Trio im. Wiłkomirskich (The Wilkomirski Trio) to kameralny skład (skrzypce, wiolonczela, fortepian), którego działalność jest hołdem dla osiadłej w Moskwie, niezwykłej rodziny polskich muzyków, z której wywodzi się genialne rodzeństwo: Kazimierz, Michał i Maria. Skład tworzą młodzi utalentowani muzycy: Celina Kotz (skrzypce), Maciej Kułakowski (wiolonczela) i Łukasz Trepczyński (fortepian). Każdy z instrumentalistów szczyci się już wieloma nagrodami i wyróżnieniami zdobytymi podczas rozmaitych konkursów, jak choćby: I miejsce na XV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (Celina Kotz), I Nagroda i Nagroda Specjalna X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (Maciej Kułakowski) i I Nagroda Ogólnopolskich Przesłuchań Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie (Łukasz Trepczyński).
Warto zaznaczyć że nazwa: Trio im. Wiłkomirskich, została przyznana przez Wandę i Józefa Wiłkomirskich -wybitne osobistości muzyczne i spadkobierców muzycznego dorobku rodziny Wiłkomirskich.
Na debiutanckiej płycie zespołu znalazły się 2 tria fortepianowe uznawanego za mistrza romantycznej retoryki, rosyjskiego kompozytora Antona Stiepanowicza Areńskiego z lat 1894 i 1905, popularne w czasach gdy rodzeństwo Wiłkomirskich rozpoczynało swe wspólne występy.
Oba utwory stanowiące doskonały przykład dużej formy romantycznej, składają się z czterech części, a ich forma zgodna jest z obowiązującymi od końca XVIII wieku schematami kompozycyjnymi, gdzie część pierwsza stanowi rodzaj sonaty, a w finale pojawiają się nawiązania do wcześniejszych motywów. Warto wspomnieć, że uczniem Antona Areńskiego był sam Sergei Rachmaninov, który niejednokrotnie nawiązywał w swej twórczości do rozwiązań charakterystycznych dla utworów swego nauczyciela. To od Areńskiego Rachmaninov zapożyczył schemat przemiennego prowadzenia tematów przez poszczególne instrumenty. Rozwiązania te dostrzeżemy także w obu triach zamieszczonych na tej płycie. Kompozycje rozpoczynają się niespiesznie, po czym rozwijają i zagęszczają się aż do wirtuozowskich faktur, by po impresyjnych środkowych częściach zakończyć się wzniosłym, pełnym emocji finałem.
Po dorobek kompozytorski Antona Areńskiego sięga dziś niewielu muzyków. Dobrze się składa, że jeśli już do tego dochodzi, mamy do czynienia z tak doskonałym wykonaniem jak na tej płycie.
Album ukazał się 24 stycznia 2017 roku.

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________

 

The WILKOMIRSKI Trio: Anton Arensky - Piano Trios
CD 2016, DUX 1320

program:
I Trio fortepianowe d-moll, op.32:
1. I   Allegro moderato
2. II  Scherzo. Allegro molto
3. III Elegia. Adagio
4. IV Finale. Allegro non troppo
II Trio fortepianowe f-moll, op.73:
5. I   Allegro moderato
6. II  Romance. Andante
7. III Scherzo. Presto
8. IV Tema con variazioni. Allegro non troppo

wykonawcy:
Celina Kotz - skrzypce
Maciej Kułakowski - wiolonczela
Łukasz Trepczyński - fortepian

__________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

czwartek, 06 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: classic a w

Polecane wpisy