Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Roger WATERS: Is This the Life We Really Want? /2017/

When We Were Young; Deja Vu; The Last Refugee; Picture That; Broken Bones; Is This the Life We Really Want?; Bird In A Gale; The Most Beatiful Girl; Smell the Roses; Wait for Her; Oceans Apart; Part of Me Died.

Od wydania albumu "Amused to Death" minęło 25 lat. To bardzo długo. Tak długo, że miłośnicy Rogera Watersa stracili już nadzieję na kolejną jego premierową płytę. Tymczasem w połowie 2017 roku pojawił się album, który nie robi wrażenia widowiskowego come backu, ale jest konsekwentną kontynuacją solowej działalności muzyka, bez którego świat nie poznałby Pink Floyd.
Gdyby nie teksty, odnoszące się do aktualnych problemów świata, trudno byłoby uwierzyć w tak długi okres dzielący obie płyty. Roger Waters robi wrażenie, w najmniejszym stopniu nie ulegającego jakimkolwiek trendom. Swym charakterystycznym głosem z właściwą sobie złością i żalem, cedzi teksty manifestujące niezgodę wobec realiów dzisiejszego świata, którym rządzą niewłaściwi ludzie, a strach i obawa przed jutrem zdaje się być codziennością.
Mimo udziału w nagraniach trzech znakomitych gitarzystów, nie znajdziemy tu solówek czy nawet znaczących partii gitar. Pełnią one jedynie rolę narracyjną, dyskretnie zaznaczając swą obecność w tle.
W wersji winylowej 54-minutowy program rozłożono na dwie krótkie płyty odtwarzane z prędkością 33 1/3 obr./min, spakowane w rozkładaną okładkę typu gatefold. Widoczne odbarwienia na powierzchni tworzywa w jakim wytłoczono krążki, nie wróżyły nic dobrego. Mimo to po opuszczeniu igły okazało się że płyty brzmią całkiem przyzwoicie. Szeroka baza stereo pozwala cieszyć się rozmaitymi efektami zastosowanymi w nagraniach, jak rozmieszczone w różnych obszarach: dźwięki tykających zegarów, urywane i zapętlone wypowiedzi czy rozległe orkiestrowe tło zastosowane w niektórych utworach. Ciepły szum słyszany w wyciszonych fragmentach także pozbawiony jest niepożądanych trzasków i zakłóceń.
Wobec rozmachu i brzmieniowej błyskotliwości znanej z kanonicznych "Dark Side Of The Moon" czy "The Wall", nowe dzieło współtwórcy tych albumów, może robić wrażenie kameralnego. Jednak mimo to "Is This the Life We Really Want?" pełen jest rozmaitych dźwiękowych ornamentów, najpełniej słyszanych właśnie z płyty winylowej.
Do płyt dołączono kupon z jednorazowym kodem umożliwiającym pobranie zawartości albumu w wersji cyfrowej.
Album
ukazał się 2 czerwca 2017 roku.

Robert Ratajczak

________________________________________________________________________

Roger WATERS: Is This the Life We Really Want?
2LP's 2017, Columbia 88985 43649 1

program:
str.A
1. When We Were Young
2. Deja Vu
3. The Last Refugee
str.B
1. Picture That
2. Broken Bones
str.C
1. Is This the Life We Really Want?
2. Bird In A Gale
3. The Most Beatiful Girl
str.D
1. Smell the Roses
2. Wait for Her
3. Oceans Apart
4. Part of Me Died

personel:
Roger Waters - wokal, gitara basowa
Nigel Godrich - efekty, instr. klawiszowe, gitara
Jonathan Wilson - gitara, instr. klawiszowe
Gus Seyffert - gitary, instr. klawiszowe
Joey Waronker - perkusja
Roger Manning, Lee Pardini - instr. klawiszowe
Lucius (Jess Wolfe, Holly Laessing) - wokal
Rachel Agnew, Jane Barbe, Emma Clarke, Celia Drummond, Kathy Somers, Ingrid Schram - głosy

________________________________________________________________________

niedziela, 23 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: w rock blues

Polecane wpisy