Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł KACZMARCZYK Audiofeeling Trio: Something Personal -2LP's /2017/

Teardrop; Something Personal; Birthday Song; Crazy Love; Sunrise; Mr. Blacksmith; Garana; I.E.Q.; Dormitory Groove.

Po blisko dwóch latach od premiery płyty "Something Personal" (2015) Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, doczekaliśmy się "jedynej słusznej" edycji tego albumu pod postacią dwóch starannie wytłoczonych płyt winylowych. Radość to ogromna, bowiem mamy do czynienia z jednym z najciekawszych albumów polskiego jazzu ostatnich lat. Co więcej, materiał jaki znajdziemy na dwóch pełnowymiarowych longplayach rozszerzony został wobec edycji CD, która notabene również ukazała się w dwóch różnych wersjach: oficjalnej i promo dla dziennikarzy (w drugim przypadku utwór "I.E.Q" zastąpiony został przeróbką tematu "Teardrop" grupy Massive Attack, zmieniono też kolejność pozostałych utworów). Na czarnych płytach wydanych w 2017 roku ujęto oba nagrania oraz dodano niepublikowane wcześniej nagranie kompozycji Michała Barańskiego: "Dormitory Groove".
Zgodnie z przesłaniem zawartym w tytule, materiał albumu nawiązuje do ważnych w życiu pianisty wydarzeń, miejsc i postaci, takich jak Janusz Muniak, ale też... zespół Massive Attack.
Właśnie utworem "Teardrop" pochodzącym pierwotnie z repertuaru tej brytyjskiej trip hopowej grupy rozpoczyna się winylowy album. Oryginalne, innowacyjne podejście do tematu pozwala dzięki genialnej transkrypcji na jazzowe trio odkryć w nim zgoła odmienną estetykę, uwypuklając wyjątkowo piękną linię melodyczną i kreując niemal intymny charakter utworu. Poza grą niemal muskającego klawisze lidera, zwraca tu uwagę kunsztownie opracowana linia basu Macieja Adamczaka oprawiona w stylowe ornamenty perkusji.
W każdej kompozycji odczuwalna jest wyjątkowa koherencja zarówno w kontekscie harmonii jak i rozmaitych ozdobników. Słyszymy to zarówno w świetnie wpasowanych w konstrukcję utworu tytułowego swawolnych galopadach kontrabasu, jak i kadencjach perkusji Dawida Fortuny podczas kompozycji: "Birthday Song" (dedykowanej przez Kaczmarczyka swemu mentorowi Januszowi Muniakowi).
Podczas wielowątkowego tematu "Crazy Love" otwierającego drugą stronę pierwszej płyty, Audiofeeling Trio potrafi wygenerować zarówno wyjątkową dynamikę, jak i wpleść w środkowej części impresyjne motywy fortepianu i nastrojową solówkę kontrabasu.
Paweł Kaczmarczyk pozwolił sobie na dyskretne wykorzystanie elektroniki i preparowanie fortepianu. O ile zabiegi te nie zawsze sprawdzają się w kameralnym jazzie, w utworach: "Sunrise", rozpoczynającym drugi krążek albumu "Mr. Blacksmith" oraz "I.E.Q." ze strony czwartej, stanowią wyborny ozdobnik. W pierwszym z tematów po raz kolejny zachwyca solo kontrabasu Macieja Adamczaka celująco wtapiające się w wyjątkowy klimat kompozycji, a dyskretne "szczoteczki" perkusji potęgują osobliwy nastrój utworu skrywający w sobie zarówno wzniosłość jak wyciszenie.
"Mr. Blacksmith" z kolei inspirowany jest słabością kompozytora do rajdów samochodowych. Trzeba przyznać, iż w tej dynamicznej kompozycji doskonale udało się przekazać emocje związane z prędkością osiąganą na nierównych drogach w chmurach piasku i kurzu.
"Garana" jest rodzajem 10-minutowej impresji z Rumunii i odbywajacego sie tam dorocznego festiwalu jazzowego, pomyślanego jako jazzowy odpowiednik legendarnego Woodstocku. Wyciszenie, nostalgia, zachwycająca melodia, klasyczny posmak...
Najdłuższy utwór albumu to progresywny, pełen napięcia "I.E.Q.", a cały album wieńczy kompozycja Michała Barańskiego, basisty z którym Paweł Kaczmarczyk współpracował przez dobrych kilka lat. Nagranie "Dormitory Groove" po raz pierwszy opublikowane zostało dopiero na tej edycji albumu.
Każdy egzemplarz wydawnictwa posiada indywidualny numer i własnoręczną sygnaturę Pawła Kaczmarczyka. Zapakowane w stylową rozkładaną kopertę płyty, wytłoczone zostały nienagannie. Nagranie brzmi zdecydowanie i dynamicznie. Nieunikniony w przypadku analogowego nośnika szum płyty towarzyszy nam bardzo dyskretnie, nadając jedynie dodatkowego uroku tym kameralnym nagraniom. Średnie tony brzmią rozlegle i perfekcyjnie, oddając pełen wachlarz dźwięków, a niskie częstotliwości przekonująco eksponują zarówno linie kontrabasu jak uderzenia lewej ręki pianisty. Jak łatwo się domyślić, nośnik analogowy nokautuje brzmieniowo płytę CD, mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z materiałem pierwotnie zarejestrowanym cyfrowo.
"Something Personal" w swej pierwotnej wersji został Albumem Roku 2015 w kategorii Polski Jazz na portalu LongPlay.blox.pl. (2015 LongPlay Top 204). Miło że informację o tym wyróżnieniu znajdziemy wewnątrz rozkładanej okładki.
Album w tej edycji ukazał się 8 kwietnia 2017 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

Paweł KACZMARCZYK Audiofeeling Trio: Something Personal
2LP's 2017, Hevhetia HV 0102/103-1-331

program:
str.A
1. Teardrop
2. Something Personal
3. Birthday Song
str.B
1. Crazy Love
2. Sunrise
str.C
1. Mr. Blacksmith
2. Garana
str.D
1. I.E.Q.
2. Dormitory Groove

personel:
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

_________________________________________________________________________

opisy płyt nagranych z udziałem Pawła Kaczmarczyka:

 

     

wtorek, 04 lipca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy