Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Miklós LUKÁCS - Larry GRENADIER - Eric HARLAND: Cimbalom Unlimited /2016/

Balkan Winds; Lullaby for an Unborn Child; Peacock Dance; Dawn Song; Somewhere...; Act 3; Aura; Sunrise in Chennai; R.I.EP.

Miklós Lukács jest dziś jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych europejskich wirtuozów nieco zapomnianego instrumentu jakim są cymbały,  emitujace dźwięk będący skrzyżowaniem fortepianu i harfy. Swój unikalny styl gry, urodzony w 1977 roku muzyk zawdzięcza inspiracjom odwołującym się do współczesnej muzyki klasycznej, węgierskiemu folklorowi i oczywiście klasycznym brzmieniom jazzowym. To właśnie na jazzowym poletku cymbalista w ostatnich latach całkiem nieźle sobie radzi występując wraz z takimi artystami jak: Charles Lloyd, Archie Shepp, Chris Potter, Steve Coleman, Herbie Mann, Uri Caine czy Chico Freeman. Lukácsa usłyszeć możemy także na płytach Michaela Schiefela, Viktora Totha i Grzegorza Karnasa.
Do obszernej listy światowych gwiazd jazzu, z którymi współpracuje Lukács dołączyli ostatnio: kontrabasista Larry Grenadier i perkusista Eric Harland. Obaj amerykańscy muzycy wywodzą się ze ścisłej czołówki światowego jazzu i mają na koncie niezliczoną ilość płyt nagranych wraz z takimi wykonawcami jak Brad Mehldau, Pat Metheny, Paul Motian, McCoy Tyner, Kenny Garrett czy Terence Blanchard.
Wraz z Larrym Grenadierem i Erickiem Harlandem, Miklós Lukács firmuje album "Cimbalom Unlimited" wypełniony sześcioma własnymi kompozycjami. Materiał zarejestrowano w pustej Sali koncertowej Budapest Music Center, pełniącej rolę studia, a program płyty uzupełniono wykonanym w klubie jazzowym Opus utworem "R.I.EP.", dedykowanym zmarłemu w 2016 roku pisarzowi Péterowi Esterházy.
Zakres dźwięków, jakie może wyczarować z cymbałów Miklós Lukács i jego nieposkromniona wirtuozeria odsłaniają nieznane dotąd ekspresyjne możliwości instrumentu i ponownie definiują jego rolę w muzyce. Artysta w towarzystwie tak znakomitej sekcji rytmicznej zdaje się w pełni realizować, zarówno jako jedyny w swoim rodzaju wirtuoz jak i kreator niepowtarzalnego klimatu.
Ciekawe kompozycje Lukácsa podane są niejednokrotnie w pełnych improwizacji wersjach. Pokaz nadzwyczajnego kunsztu każdego z instrumentalistów w tej formule znajdziemy w fascynującym utworze "Peacock Dance".
Piękną stylową balladą jest natomiast kojący "Dawn Song", ozdobiony genialną solówką Larry'ego Grenadiera. Także następujący po niej nostalgiczny temat "Somewhere..." podtrzymuje klimat zadumy i kontemplacji.
Tajemnicza, pełna sekretnej magii "Aura" to następny przystanek na płycie zasługujący na szczególną uwagę.
Fuzja topowej amerykańskiej sekcji z węgierskim wirtuozem cymbałów przyniosła album o szczególnym brzmieniu; z jednej strony silnie osadzonym w jazzowej tradycji, z drugiej czerpiącym z europejskiego folkloru. Płyta wydana została na Węgrzech, w związku z czym nie znajdziemy jej najprawdopodobniej w ogólnoświatowej dystrybucji. Jednak warto zadać sobie trud jej zdobycia i zapoznać się z tym materiałem.
Album ukazał się 16 grudnia 2016 roku.

Robert Ratajczak

________________________________________________________________________

 

Miklós LUKÁCS - Larry GRENADIER - Eric HARLAND: Cimbalom Unlimited
CD 2016, BMC Records BMC CD 244

program:
1. Balkan Winds
2. Lullaby for an Unborn Child
3. Peacock Dance
4. Dawn Song
5. Somewhere...
6. Act 3
7. Aura
8. Sunrise in Chennai
9. R.I.EP. (In Memoriam Esterházy Peter)

personel:
Miklós Lukács - cymbały
Larry Grenadier - kontrabas
Eric Harland - perkusja

________________________________________________________________________

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

środa, 12 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz g H L

Polecane wpisy