Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Mateusz GAWĘDA Trio: Overnight Tales /2016/

Kasia; Beatiful Girls From...; Zły Stan Torów; Onitnarat; Timmy 3000; Amelia Hopes.

Mateusz Gawęda należy do grona najbardziej aktywnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, zaangażowany jest równolegle w kilka odrębnych projektów, pośród których wymienię choćby: Cracow Jazz Collective, PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, D.R.A.G. i Silberman, a także współpracę z takimi muzykami polskiej i światowej sceny jazzowej jak m.in. Billy Hart, Walter Smith III, Kazimierz Jonkisz, Jacek Kochan czy nieodżałowany Janusz Muniak. Artystę inspirują zarówno muzycy jazzowi jak i kompozytorzy klasyczni z Igorem Strawińskim i Wojciechem Killarem na czele.
"Overnight Tales" to jeden z kilku albumów z udziałem młodego muzyka jakie pojawiły się w 2016 roku. To jednak płyta szczególna, bowiem będąca pierwszym autorskim dziełem jego własnego tria tworzonego wraz z Alanem Wykpiszem (kontrabas) i Grzegorzem Pałką (perkusja).
Sześć własnych premierowych utworów wypełniających stylowo wydany album, to muzyka w przemyślany sposób łącząca tradycję jazzowego tria fortepianowego lat 60-tych z współczesnym sposobem postrzegania improwizacji.
Gra lidera jest pełna rozmaitych kunsztownie opracowanych szczegółów, które trudno wyłapać w trakcie jednorazowego odsłuchu płyty, nawet najbardziej rozsmakowanemu w jazzie odbiorcy. Bogactwo środków wyrazu i swego rodzaju dźwiękowy przepych nie stłumiły jednak zaklętego w muzyce Gawędy liryzmu i subtelności.
Pianista otoczył się instrumentalistami, jacy wydają się idealnym rytmicznym uzupełnieniem jego muzyki. Zarówno Alan Wykpisz jak Grzegorz Pałka, należą dziś do grona najbardziej pożądanych muzyków jazzowych, nadających prestiż rozmaitym projektom.
Otwierający album, rozbudowany, kontemplacyjny temat "Kasia", świetnie wprowadza w klimat całej płyty.
Na szczególną uwagę zasługuje też rozpoczęty pomysłowym kontrabasowym intro, z początku motoryczny, następnie podkręcający tempo "Onitnarat", będący prawdziwym popisem możliwości sekcji Wykpisz - Pałka.
Wyjątkowa technika każdego z instrumentalistów połączona z nadzwyczajnym wyczuciem muzycznej formy i świeżością, zaowocowała płytą o wyjątkowym klimacie i przekazie. O gorącym przyjęciu wydanej w grudniu 2016 płyty niech świadczy nominacja do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.
Album ukazał się w grudniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Mateusz GAWĘDA Trio: Overnight Tales
CD 2016, Audio Cave ACD-009-2016

program:
1. Kasia
2. Beatiful Girls From...
3. Zły Stan Torów
4. Onitnarat
5. Timmy 3000
6. Amelia Hopes

personel:
Mateusz Gawęda - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja

________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

czwartek, 13 lipca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy