Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

MELANOIA & QUATUOR IXI: Red /2016/

Oliam; Red; Traum im Traum; Spechtony; Melaton; Dawn; Smoke.

Muzyka szwajcarskiej pianistki Luzi von Wyl wypełniła nagraną w Ludwigsburgu płytę "Red" zrealizowaną w kooperacji międzynarodowych składów: kwartetu jazzowego Melanoia i kwartetu smyczkowego Quatuor iXi.
Skład Melanoia tworzą: saksofonista Hayden Chisholm, gitarzysta Ronny Graupe, pianista Achim Kaufmann, oraz założyciel formacji, pochodzący z Bośni perkusista Dejan Terzic.
Ten wyjątkowy muzyk, potrafiący zarówno grać w sposób "wbijający słuchacza w fotel", jak i tworzyć subtelne stylowe pasaże, znany jest z współpracy z Lee Konitzem, Enrico Ravą i Hansem Lüdemannem. Terzic jest też kompozytorem dwóch tematów ("Traum im Traum" oraz "Melaton"), które w aranżacji Luzi von Wyl znalazły się w programie omawianego albumu.
Do składu Melanoia, Dejan Terzic dobrał muzyków, doskonale potrafiących przekazać jego muzyczne intencje. Każdy z nich legitymuje się imponującym doświadczeniem i bogatym dorobkiem.
Nowozelandzki saksofonista Hayden Chisholm, który zadebiutował fonograficznie jako lider w 1996 roku albumem "Circle" wydanym przez wytwórnię JazzHaus Musik, ma w dorobku też płyty nagrane z m.in. Hansem Lüdemannem, Jochenem Rueckerem i Sebastianem Gramssem.
Gitarzysta Ronny Graupe to jeden z najbardziej obiecujących jazzowych muzyków i kompozytorów w Niemczech. Już w roku 1997 zdobył główną nagrodę podczas Jazz Junior Festival w Lipsku. W roku 2002 powołał do życia trio Hyperactive Kid, w ramach którego zrealizował cztery, świetnie przyjęte przez krytyków i odbiorców, albumy. Poza tą formacją i współpracą oraz płytami nagranymi z takimi artystami jak Henning Sieverts ("Symmethree", 2012) i Pablo Held ("Elders", 2013), muzyk opublikował pod szyldem: Ronny Graupe's Spoon album: "As They Are" (2013), a pod flagą wytwórni Pirouet  bardzo ciepło przyjęte przez krytykę i odbiorców albumy: "Spoom" (2013) i "The White Belt" (2016).
Z kolei berliński pianista Achim Kaufmann, znany jest w środowisku jazzowym z udanego mieszania technik rezonansu i pogłosu oraz współpracy z m.in. Stevem Swallowem, Tomaszem Stanko, Ingrid Laubrock, Fredem Lonberg-Holmem, Alem Fosterem i Adamem Nussbaumem, a także z wieloma artystami z ''innej bajki'' jak np. Paul Rutherford czy Peggy Lee. Znamy go z takich płyt jak nagrany wraz z Thomasem Hebererem album "Knoten" (2013), czy jedna z najwspanialszych płyt europejskiego jazzu roku 2016: "Every Hour of the Light and Dark" saksofonisty Christiana Weidnera.
Zetknięcie się tak dobranej międzynarodowej śmietanki jazzowej z kwartetem smyczkowym, zaowocowało wyjątkowym albumem. Dejan Terzic już od kilku lat myślał o realizacji przedsięwzięcia łączącego otwartą jazzową improwizację z estetyką muzyki klasycznej. Spotkanie muzyków założonego w 1994 roku przez Guillaume Roy i Régis Huby kwartetu Quatuor iXi, sprawiło, iż Terzic postanowił nie odkładać już dłużej tego pomysłu. Mimo że Quatuor iXi specjalizuje się w repertuarze barokowym i współczesnej muzyce klasycznej, czwórka muzyków uwielbia także improwizować.
Dla obu składów wywodzących się z różnych środowisk muzycznych kompozycje Luzi von Wyl okazały się repertuarem idealnym, umożliwiającym pełne wyrażenie się poprzez muzykę.
Przeciwwagą dla dynamicznych, pełnych ekspresji utworów w rodzaju "Oliam", "Red" i "Spechtony", są impresyjne, klasycyzujące motywy zawarte w takich tematach jak nawiązujący do estetyki muzyki współczesnej ilustracyjny "Traum im Traum" oraz elegijny i liryczny, blisko 12-minutowy "Dawn".
Szczyptę odważnej awangardy odnajdziemy natomiast w jednej z dwóch kompozycji Dejana Terzica: "Melaton".
Stylowym zakończeniem płyty jest transowy, oparty na motorycznym rytmie "Smoke".
W muzyce tej nie dostrzegamy podziału poszczególnych partii na zespół jazzowy i kwartet smyczkowy. Melanoia & Quatuor iXi o jeden spójny organizm doskonale funkcjonujący w demokratycznie wykreowanym środowisku dźwiękowym.
Jazzowe konstelacje z udziałem kwartetów smyczkowych to w ostatnim czasie dość popularna formuła. Warto zapoznać się także z tą propozycją.
Album ukazał się w grudniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 

MELANOIA & QUATUOR IXI: Red
CD 2016, BMC Records BMC CD 238

program:
1. Oliam
2. Red
3. Traum im Traum
4. Spechtony
5. Melaton
6. Dawn
7. Smoke

personel:
- Melanoia:
Hayden Chisholm - saksofon
Ronny Graupe - gitara
Achim Kaufmann - fortepian
Dejan Terzic - instr. perkusyjne;
- Quatuor iXi:
Régis Huby, Théo Ceccaldi - skrzypce
Guillaume Roy - altówka
Atsushi Sakai - wiolonczela

_________________________________________________________________________

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

czwartek, 13 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: M Q jazz

Polecane wpisy