Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

MELANOIA & QUATUOR IXI: Red /2016/

Oliam; Red; Traum im Traum; Spechtony; Melaton; Dawn; Smoke.

Muzyka szwajcarskiej pianistki Luzi von Wyl wypełniła nagraną w Ludwigsburgu płytę "Red" zrealizowaną w kooperacji międzynarodowych składów: kwartetu jazzowego Melanoia i kwartetu smyczkowego Quatuor iXi.
Skład Melanoia tworzą: saksofonista Hayden Chisholm, gitarzysta Ronny Graupe, pianista Achim Kaufmann, oraz założyciel formacji, pochodzący z Bośni perkusista Dejan Terzic.
Ten wyjątkowy muzyk, potrafiący zarówno grać w sposób "wbijający słuchacza w fotel", jak i tworzyć subtelne stylowe pasaże, znany jest z współpracy z Lee Konitzem, Enrico Ravą i Hansem Lüdemannem. Terzic jest też kompozytorem dwóch tematów ("Traum im Traum" oraz "Melaton"), które w aranżacji Luzi von Wyl znalazły się w programie omawianego albumu.
Do składu Melanoia, Dejan Terzic dobrał muzyków, doskonale potrafiących przekazać jego muzyczne intencje. Każdy z nich legitymuje się imponującym doświadczeniem i bogatym dorobkiem.
Nowozelandzki saksofonista Hayden Chisholm, który zadebiutował fonograficznie jako lider w 1996 roku albumem "Circle" wydanym przez wytwórnię JazzHaus Musik, ma w dorobku też płyty nagrane z m.in. Hansem Lüdemannem, Jochenem Rueckerem i Sebastianem Gramssem.
Gitarzysta Ronny Graupe to jeden z najbardziej obiecujących jazzowych muzyków i kompozytorów w Niemczech. Już w roku 1997 zdobył główną nagrodę podczas Jazz Junior Festival w Lipsku. W roku 2002 powołał do życia trio Hyperactive Kid, w ramach którego zrealizował cztery, świetnie przyjęte przez krytyków i odbiorców, albumy. Poza tą formacją i współpracą oraz płytami nagranymi z takimi artystami jak Henning Sieverts ("Symmethree", 2012) i Pablo Held ("Elders", 2013), muzyk opublikował pod szyldem: Ronny Graupe's Spoon album: "As They Are" (2013), a pod flagą wytwórni Pirouet  bardzo ciepło przyjęte przez krytykę i odbiorców albumy: "Spoom" (2013) i "The White Belt" (2016).
Z kolei berliński pianista Achim Kaufmann, znany jest w środowisku jazzowym z udanego mieszania technik rezonansu i pogłosu oraz współpracy z m.in. Stevem Swallowem, Tomaszem Stanko, Ingrid Laubrock, Fredem Lonberg-Holmem, Alem Fosterem i Adamem Nussbaumem, a także z wieloma artystami z ''innej bajki'' jak np. Paul Rutherford czy Peggy Lee. Znamy go z takich płyt jak nagrany wraz z Thomasem Hebererem album "Knoten" (2013), czy jedna z najwspanialszych płyt europejskiego jazzu roku 2016: "Every Hour of the Light and Dark" saksofonisty Christiana Weidnera.
Zetknięcie się tak dobranej międzynarodowej śmietanki jazzowej z kwartetem smyczkowym, zaowocowało wyjątkowym albumem. Dejan Terzic już od kilku lat myślał o realizacji przedsięwzięcia łączącego otwartą jazzową improwizację z estetyką muzyki klasycznej. Spotkanie muzyków założonego w 1994 roku przez Guillaume Roy i Régis Huby kwartetu Quatuor iXi, sprawiło, iż Terzic postanowił nie odkładać już dłużej tego pomysłu. Mimo że Quatuor iXi specjalizuje się w repertuarze barokowym i współczesnej muzyce klasycznej, czwórka muzyków uwielbia także improwizować.
Dla obu składów wywodzących się z różnych środowisk muzycznych kompozycje Luzi von Wyl okazały się repertuarem idealnym, umożliwiającym pełne wyrażenie się poprzez muzykę.
Przeciwwagą dla dynamicznych, pełnych ekspresji utworów w rodzaju "Oliam", "Red" i "Spechtony", są impresyjne, klasycyzujące motywy zawarte w takich tematach jak nawiązujący do estetyki muzyki współczesnej ilustracyjny "Traum im Traum" oraz elegijny i liryczny, blisko 12-minutowy "Dawn".
Szczyptę odważnej awangardy odnajdziemy natomiast w jednej z dwóch kompozycji Dejana Terzica: "Melaton".
Stylowym zakończeniem płyty jest transowy, oparty na motorycznym rytmie "Smoke".
W muzyce tej nie dostrzegamy podziału poszczególnych partii na zespół jazzowy i kwartet smyczkowy. Melanoia & Quatuor iXi o jeden spójny organizm doskonale funkcjonujący w demokratycznie wykreowanym środowisku dźwiękowym.
Jazzowe konstelacje z udziałem kwartetów smyczkowych to w ostatnim czasie dość popularna formuła. Warto zapoznać się także z tą propozycją.
Album ukazał się w grudniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 

MELANOIA & QUATUOR IXI: Red
CD 2016, BMC Records BMC CD 238

program:
1. Oliam
2. Red
3. Traum im Traum
4. Spechtony
5. Melaton
6. Dawn
7. Smoke

personel:
- Melanoia:
Hayden Chisholm - saksofon
Ronny Graupe - gitara
Achim Kaufmann - fortepian
Dejan Terzic - instr. perkusyjne;
- Quatuor iXi:
Régis Huby, Théo Ceccaldi - skrzypce
Guillaume Roy - altówka
Atsushi Sakai - wiolonczela

_________________________________________________________________________

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

czwartek, 13 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: M Q jazz

Polecane wpisy