Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Live Maria ROGGEN & Helge LIEN: You /2016/

Cries Like A Baby; You; Scatterheart; Dynamite; Waterfall; Just A Little Teardrop; Should Have Known Better; All Our Treasures Lost; Er Jeg Den.

"You" to jeden z wielu projektów w jakie angażuje się prowadząc równolegle własne trio, jeden z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych w Europie, Helge Lien. Norweski pianista i kompozytor zadebiutował w 2000 roku płytą ''Talking To A Tree'' (2000). Wkrótce chcąc rozbudować brzmienie powołał do życia własne trio, którego pierwsza płyta: ''What Are You Doing The Rest Of Your Life'' okazała się wielkim sukcesem plasującym formację w czołówce skandynawskiego jazzu. Od tej pory zespół wydając kolejne płyty, koncertował w wielu miejscach świata jak choćby (poza Norwegią i Szwecją) w Japonii, Korei, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Rosji, Belgii, Niemczech, Austrii, Rumunii i Danii, wszędzie przyjmowany niezwykle gorąco przez zwolenników akustycznego jazzu. W międzyczasie Helge Lien pojawił się w składzie polsko - norweskiej formacji Loud Jazz Band nagrywając z zespołem m.in. płyty: "Don't Stop The Train" (2004) i ''The Way To Salina'' (2005). Kolejny album Helge Lien Trio: ''Hello Troll'' (2008) zdobył Nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Album Jazzowy, a wydany w 2011 roku, siódmy album tria: ''Natsukashii'' (2011) podobnie jak płyta ''Spiral Circle'' (2002) został nominowany do Grammy. W 2012 roku światło dzienne ujrzał specyficzny album ''Memnon -Sound Portraits of Ibsen Characters'' (2012) nagrany przez pianistę wraz z wokalistką Ruth Wilhelmine Meyer, oraz solowa płyta ''Kattenslager'' (2012). Rok 2014 przyniósł bardzo oczekiwany, nowy album Helge Lien Trio wydany pod intrygującym tytułem: ''Badgers And Other Beings'' (''Borsuki i inne stworzenia''). Zainteresowanie albumem okazało się tak ogromne, iż pierwszy nakład płyty rozszedł się błyskawicznie, a wytwórnia Ozella Music zmuszona była przełożyć realizację części zamówień do czasu wytłoczenia drugiego nakładu. Prawdziwą niespodzianką okazała się wspołpraca tria ze skrzypkiem Adamem Bałdychem, czego owocem była jedna z najciekawszych europejskich płyt roku 2015: "Bridges". W kwietniu 2017 roku doczekaliśmy się kolejnego albumu Helge Lien Trio: "Guzuguzu" zawierającego dziewięć premierowych utworów nagranych w prestiżowym Rainbow Studio w Oslo. Jednak tuż przedtem, w lutym wytwórnia Ozella opublikowała album pianisty zarejestrowany z wokalistką Live Marią Roggen.
Album zatytułowany "You" wypełnia dziewięć utworów wybranych z dorobku nordyckich artystów w zupełnie nowych wersjach. Kameralny duet proponuje m.in. tematy Bjork, Larsa Janssona i Mortena Abela. To muzyka pełna uniesień i emocji. Live Maria Roggen potrafi swym głosem i sposobem interpretacji stworzyć doprawdy wyjątkowy nastrój. Równie przekonująco wypada śpiewając utwory o wyrazistej melodyce (np. "Waterfall"), jak i tematy bardziej złożone, w których większa rola przypada emocjom i artykulacji. W grze Helge Liena, co wydaje się oczywiste, dostrzeżemy elementy jazzu, lecz tym razem pianista w większym stopniu skupia się na typowym harmonicznym akompaniamencie. Fortepian pełni na płycie rolę prawdziwej orkiestry, odsłaniając pełnię brzmienia instrumentu potrafiącego zagrać wybuchowe fortissimo jak i zwiewne delikatne piano, a nawet pełniąc rolę instrumentu perkusyjnego ("Should Have Known Better").
"You" to płyta klimatyczna i stylowa. Kolejne jej odsłuchy przynoszą równie silne emocje. Do podstawowych trzech kwadransów programu płyty dołożono  bonusy: "Din Hut" i "Elegi", które pobrać można w wersji elektronicznej z udostępnionego wewnątrz okładki linka.
Album ukazał się 17 lutego 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_________________________________________________________________________

 

Live Maria ROGGEN & Helge LIEN: You
CD 2016, Ozella LC 10268

program:
1. Cries Like A Baby
2. You
3. Scatterheart
4. Dynamite
5. Waterfall
6. Just A Little Teardrop
7. Should Have Known Better
8. All Our Treasures Lost
9. Er Jeg Den

personel:
Live Maria Roggen - wokal
Helge Lien - fortepian

_________________________________________________________________________

opisy innych płyt Helge Liena:

    

   

opisy innych albumów wytwórni Ozella:

wtorek, 04 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz R L

Polecane wpisy