Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Live Maria ROGGEN & Helge LIEN: You /2016/

Cries Like A Baby; You; Scatterheart; Dynamite; Waterfall; Just A Little Teardrop; Should Have Known Better; All Our Treasures Lost; Er Jeg Den.

"You" to jeden z wielu projektów w jakie angażuje się prowadząc równolegle własne trio, jeden z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych w Europie, Helge Lien. Norweski pianista i kompozytor zadebiutował w 2000 roku płytą ''Talking To A Tree'' (2000). Wkrótce chcąc rozbudować brzmienie powołał do życia własne trio, którego pierwsza płyta: ''What Are You Doing The Rest Of Your Life'' okazała się wielkim sukcesem plasującym formację w czołówce skandynawskiego jazzu. Od tej pory zespół wydając kolejne płyty, koncertował w wielu miejscach świata jak choćby (poza Norwegią i Szwecją) w Japonii, Korei, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Rosji, Belgii, Niemczech, Austrii, Rumunii i Danii, wszędzie przyjmowany niezwykle gorąco przez zwolenników akustycznego jazzu. W międzyczasie Helge Lien pojawił się w składzie polsko - norweskiej formacji Loud Jazz Band nagrywając z zespołem m.in. płyty: "Don't Stop The Train" (2004) i ''The Way To Salina'' (2005). Kolejny album Helge Lien Trio: ''Hello Troll'' (2008) zdobył Nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Album Jazzowy, a wydany w 2011 roku, siódmy album tria: ''Natsukashii'' (2011) podobnie jak płyta ''Spiral Circle'' (2002) został nominowany do Grammy. W 2012 roku światło dzienne ujrzał specyficzny album ''Memnon -Sound Portraits of Ibsen Characters'' (2012) nagrany przez pianistę wraz z wokalistką Ruth Wilhelmine Meyer, oraz solowa płyta ''Kattenslager'' (2012). Rok 2014 przyniósł bardzo oczekiwany, nowy album Helge Lien Trio wydany pod intrygującym tytułem: ''Badgers And Other Beings'' (''Borsuki i inne stworzenia''). Zainteresowanie albumem okazało się tak ogromne, iż pierwszy nakład płyty rozszedł się błyskawicznie, a wytwórnia Ozella Music zmuszona była przełożyć realizację części zamówień do czasu wytłoczenia drugiego nakładu. Prawdziwą niespodzianką okazała się wspołpraca tria ze skrzypkiem Adamem Bałdychem, czego owocem była jedna z najciekawszych europejskich płyt roku 2015: "Bridges". W kwietniu 2017 roku doczekaliśmy się kolejnego albumu Helge Lien Trio: "Guzuguzu" zawierającego dziewięć premierowych utworów nagranych w prestiżowym Rainbow Studio w Oslo. Jednak tuż przedtem, w lutym wytwórnia Ozella opublikowała album pianisty zarejestrowany z wokalistką Live Marią Roggen.
Album zatytułowany "You" wypełnia dziewięć utworów wybranych z dorobku nordyckich artystów w zupełnie nowych wersjach. Kameralny duet proponuje m.in. tematy Bjork, Larsa Janssona i Mortena Abela. To muzyka pełna uniesień i emocji. Live Maria Roggen potrafi swym głosem i sposobem interpretacji stworzyć doprawdy wyjątkowy nastrój. Równie przekonująco wypada śpiewając utwory o wyrazistej melodyce (np. "Waterfall"), jak i tematy bardziej złożone, w których większa rola przypada emocjom i artykulacji. W grze Helge Liena, co wydaje się oczywiste, dostrzeżemy elementy jazzu, lecz tym razem pianista w większym stopniu skupia się na typowym harmonicznym akompaniamencie. Fortepian pełni na płycie rolę prawdziwej orkiestry, odsłaniając pełnię brzmienia instrumentu potrafiącego zagrać wybuchowe fortissimo jak i zwiewne delikatne piano, a nawet pełniąc rolę instrumentu perkusyjnego ("Should Have Known Better").
"You" to płyta klimatyczna i stylowa. Kolejne jej odsłuchy przynoszą równie silne emocje. Do podstawowych trzech kwadransów programu płyty dołożono  bonusy: "Din Hut" i "Elegi", które pobrać można w wersji elektronicznej z udostępnionego wewnątrz okładki linka.
Album ukazał się 17 lutego 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_________________________________________________________________________

 

Live Maria ROGGEN & Helge LIEN: You
CD 2016, Ozella LC 10268

program:
1. Cries Like A Baby
2. You
3. Scatterheart
4. Dynamite
5. Waterfall
6. Just A Little Teardrop
7. Should Have Known Better
8. All Our Treasures Lost
9. Er Jeg Den

personel:
Live Maria Roggen - wokal
Helge Lien - fortepian

_________________________________________________________________________

opisy innych płyt Helge Liena:

    

   

opisy innych albumów wytwórni Ozella:

wtorek, 04 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz R L

Polecane wpisy