Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Blog > Komentarze do wpisu

Krzysztof Meyer - Works for Choir and Orchestra /2017/

Hommage á Johannes Brahms na orkiestrę op.59; Koncert nr 2 na flet i orkiestrę op.61; Farewell Music na orkiestrę op.88; Msza na chór mieszany, organy i orkiestrę op.68.

Urodzony w 1943 roku krakowski kompozytor, pianista, pedagog oraz autor m.in. monografii Lutosławskiego i Szostakiewicza Krzysztof Meyer, należy dziś do grona najważniejszych polskich twórców przełomu XX i XXI wieku, a po jego utwory sięga dziś wielu muzyków chcących zmierzyć się z ich wyjątkową formą i przekazem.
Seria płyt wytwórni DUX z kompozycjami Krzysztofa Meyera ukazuje wyjątkowy kunszt artysty oraz jego niezwykłą wszechstronność w zakresie tworzenia rozmaitych form muzycznych. W roku 2017 w cyklu tym pojawił się kolejny album: "Works for Choir and Orchestra", złożony z czterech utworów: "Hommage á Johannes Brahms", wirtuozowski Koncert nr 2 na flet i orkiestrę, refleksyjny "Farewell Music" dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu, oraz pełna ekspresji Msza na chór mieszany, organy i orkiestrę. Opracowania, wykonania i rejestracji tego programu podjęli się na przestrzeni 23 lat (1983-2006) muzycy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach ze znakomitymi solistami: Andrásem Adorjánem (flet) i Andrzejem Białko (organy) pod dyrekcją Antoniego Wita i Tadeusza Wojciechowskiego oraz w przypadku Mszy, Op.68: Chór Polskiego Radia w Krakowie.
Krzysztof Meyer operuje własną, indywidualną koncepcją w zakresie zarówno narracji muzycznej jak i harmonii, w którą z wyjątkowym wdziękiem wplata inspiracje wynikające z jego fascynacji m.in. twórczością Brahmsa. Ten aspekt działalności kompozytorskiej Meyera wyraźnie dostrzeżemy w powstałym w 1982 roku, otwierającym płytę utworze "Hommage á Johannes Brahms".
Meyer dysponuje swoim własnym niepowtarzalnym stylem kompozytorskim, którego indywidualizm przejawia się specyficzną strukturą wewnetrzną utworów nierzadko zrywającą z tradycyjnymi formami. Powstały rok później Koncert nr 2 na flet i orkiestrę to utwór, którego kolejne części eksponują różne rodzaje fletu w towarzystwie rozmaitych konfiguracji instrumentalnych. Znakomity solista, urodzony w Budapeszcie András Adorján, w kolejnych odsłonach Koncertu sięga po flety: altowy, piccolo, basowy i flet wielki.
Ogromny wpływ na muzyczną percepcję Krzysztofa Meyera miał Witold Lutosławski, u którego w latach 60-tych kompozytor pobierał prywatne lekcje. Jemu też dedykowana jest wyrafinowana brzmieniowo "Muzyka pożegnalna" ("Farewell Music"), skomponowana w 3 rocznicę śmierci Lutosławskiego w 1997 roku.
Zupełnie odmienny charakter wobec pozostałych utworów zgromadzonych na płycie, ma wieńcząca album Msza na chór mieszany, organy i orkiestrę. Utwór powstawał na przestrzeni 10 lat (1987-1996) ewoluując w tym czasie z typowo liturgicznej kompozycji rozpisanej na chór i organy, do potężnego koncertowego formatu o symfonicznym rozmachu.
Siegnięcie do archiwum Polskiego Radia po tak doskonałe nagrania i publikacja ich w formie kolejnej monograficznej płyty Krzysztofa Meyera, dla wielu melomanów jest pierwszą okazją poznania kolejnych dzieł wybitnego polskiego kompozytora.
Mistrzowskie wykonanie, doskonała jakość dźwięku i jak zwykle w przypadku płyt wydawanych przez DUX, bardzo staranna edycja.
Płyta ukazała się w lipcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

________________________________________________________________________

 

Krzysztof Meyer - Works for Choir and Orchestra
CD 2017, DUX 1408

program:

 1. Hommage á Johannes Brahms na orkiestrę op.59

Koncert nr 2 na flet i orkiestrę op.61:
 2. I   d=66
 3. II  d=100
 4. III d=100 (Lo stesso tempo)
 5. IV d=60

 6. Farewell Music na orkiestrę op.88

Msza na chór mieszany, organy i orkiestrę op.68:
 7. I   Kyrie
 8. II  Gloria
 9. III Credo
10.IV Sanctus
11.V  Agnus Dei

wykonawcy:
András Adorján - flet
Andrzej Białko - organy
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach
Chór Polskiego Radia w Krakowie
dyrygenci: Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski

________________________________________________________________________

opisy innych płyt z muzyką Krzysztofa Meyera:

 

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

czwartek, 27 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: classic M

Polecane wpisy