Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Kristóf BACSÓ TRIAD & Lionel Loueke: Pannon Blue /2016/

Ad Libitum No. 1; Hanna is Here; This is for Ornette; Angry Little Pig; Who Never Came Back; Don't Turn Back; Nu Blue; Ad Libitum No. 2; Pannon Betyars on the Land of the Pampas.

Saksofonista i kompozytor Kristóf Bacsó jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta oraz Konserwatorium Paryskiego i Berklee College of Music w Bostonie. Obecny na jazzowej scenie od końca lat 90-tych muzyk ma za sobą szereg występów zarówno w ramach światowych festiwali jazzowych (London Jazz Festival, Pescara Jazz Festival, Barcelona Jazz Festival), jak w słynnych prestiżowych klubach (Sunset, Sunside, Porgy and Bess). Jest artystą niezwykle wszechstronnym, doskonale odnajdującym się w mainstreamie, world music i muzyce współczesnej. Prowadzi własne formacje w konstelacjach tria i kwartetu oraz współpracuje z Kwartetem Gabora Gado i Sekstetem Kálmána Oláha, a jednym z największych wyzwań dla Kristófa Bacsó jest zaangażowanie się w działalność big bandu Modern Art Orchestra, w którym pełni funkcję solisty, aranżera i kompozytora. Jednym z projektów muzyka jest trio TRIAD. Właśnie ta konstelacja firmuje koncertowy album "Pannon Blue" nagrany wraz z wyśmienitym gitarzystą Lionelem Loueke, znanym z płyt m.in. Herbiego Hancocka, Kenny'ego Barrona, Terence Blancharda, Jacka DeJohnette i Avishaia Cohena.
Bacsó i Loueke po raz pierwszy spotkali się jeszcze w latach 90-tych w USA. Od tej pory muzycy pozostają w serdecznych stosunkach, nic więc dziwnego że gdy podczas pobytu amerykańskiego gitarzysty w Europie nadażyła się okazja wspólnych występów, obaj bez chwili namysłu zdecydowali się na koncerty, podczas których zrealizowali kiełkujące juz od dłuższego czasu wspólne pomysły muzyczne.
Koncerty, które dokumentuje niniejsze wydawnictwo odbyły się w grudniu 2015 roku w budapeszteńskim klubie jazzowym Opus.
Wbrew temu czego można by się spodziewać Loueke nie zdominował tej płyty. Jego gitara i charakterystyczne przyspiewy stanowią zaledwie jeden ze składników brzmienia perfekcyjnie zgranego składu.
W programie albumu znajdziemy kilka prawdziwych perełek. Jedną z nich jest temat dedykowany Ornette Colemanowi ("This is for Ornette"), idolowi i bohaterowi Kristófa Bacsó, którego dokonania wywarły nieoceniony wpływ na ukształtowanie się muzycznej osobowosci węgierskiego saksofonisty. Poza genialnymi partami saksofonu, ogromne wrażenie robi oprawa fortepianowa, dysponującego wykwintym stylem i niecodziennym wyczuciem formy, Árpáda Tzumo. Zupełnie inne oblicze pianisty poznajemy w trakcie nawiązującego do stylu fusion, rozbudowanego do ponad 12 minut tematu "Nu Blue". W środkowej części utworu Tzumo raczy nas bardzo rozbudowaną solówką grana przy użyciu elektronicznej klawiatury.
Oryginalne przyśpiewy i wokalizy Lionela Loueke, wielu utworom nadają etnicznego posmaku i afro-jazzowego klimatu. Tak jest m.in. w "Angry Little Pig".
"Pannon Blue" to płyta pełna zaskakujących rozwiązań i pomysłów, mieniąca się bogactwem brzmień i rozwiązań. Oryginalne kompozycje węgierskiego saksofonisty w zetknięciu z doskonale dobranym składem, skutkują wyśmienitym efektem.
Album ukazał się 6 stycznia 2017 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 

Kristóf BACSÓ TRIAD & Lionel Loueke: Pannon Blue
CD 2016, BMC Records BMC CD 232

program:
1. Ad Libitum No. 1
2. Hanna is Here
3. This is for Ornette
4. Angry Little Pig
5. Who Never Came Back
6. Don't Turn Back
7. Nu Blue
8. Ad Libitum No. 2
9. Pannon Betyars on the Land of the Pampas

personel:
Kristóf Bacsó - saksofony, efekty
Árpád  Tzumo - instr. klawiszowe
Márton Juhász - perkusja
oraz:
Lionel Loueke - gitara, głos

_________________________________________________________________________

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

środa, 12 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: L b jazz

Polecane wpisy