Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Ethno Port Poznań 2018

Harold López NUSSA
Un Dia Cualquiera
(2018)

SKICKI-SKIUK
Chrarumimia
(2018)

RADIO UFO
Dark Days

SJ Records presents!

TOWER OF POWER
Soul Side of Town
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

KIAP /2016/

Vitamins; Twango; 9; Krag Jorgensen; Frenetic; Beans; Ape Dance; Ha-Ha; Circles; Something.

KIAP to czesko-norweskie trio zawiązane jesienią 2014 roku w Oslo przez przez absolwentów tamtejszej Akademii Muzycznej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest urodzony w 1988 roku w Kladně czeski saksofonista i kompozytor Michał Wróblewski, wcześniej znany z kwintetu Mocca Malakka oraz z współpracy z orkiestrami Gustav Brom Big Band, Praga Conservatory Big Band i Big Band Czech. Formację KIAP powołał do życia wraz z dwojgiem przyjaciół poznanych podczas studiów w Norwegii, należących do grona najbardziej kreatywnych młodych norweskich jazzmanów. Gitarzysta
Magnus Jonnum Grimnes ma za sobą doświadczenia w zespole rockowym, stąd jego styl gry nasączony jest swoistą agresją, jaką zgrabnie zaszczepia w jazzową konwencję. Z kolei grający na perkusji Magnus Eide zdaje się być muzykiem na wskroś uniwersalnym, co czyni go dzis jednym z najbardziej wziętych młodych sidemanów w Oslo.
Muzyka KIAP oparta na wyrazistych riffach, partiach dętych i silnie zaakcentowanym rytmie, czerpie z rocka i jazzowej awangardy. Nie bez przyczyny trio swą nazwę zawdzięcza terminowi używanemu z sztuce walki taekwondo, gdzie oznacza zawodnika dającego upust energii podczas uderzenia. Taka jest też muzyka KIAP, w której duża dawka improwizacji streszczona jest w krótkich i zwięzłych formach. Połamane rytmicznie utwory nasączone swoistym "brudem" dźwiękowym wywołują skojarzenia z muzyką określaną jako punk jazz spod znaku formacji Gorilla Mask. O ile jednak wspomniane trio Petera Van Huffela dysponuje od lat wypracowanym brzmieniem i znakomitym wyczuciem konwencji, przed muzykami KIAP jeszcze długa droga by znaleźć się w podobnym miejscu. 
Album ukazał się w styczniu 2017 roku.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

 

KIAP
CD 2016, Hevhetia HV 0120-2-331

program:
 1. Vitamins
 2. Twango
 3. 9
 4. Krag Jorgensen
 5. Frenetic
 6. Beans
 7. Ape Dance
 8. Ha-Ha
 9. Circles
10.Something

personel:
Michał Wróblewski - saksofon
Magnus Jonnum Grimnes - gitara
Magnus Sefaniassen Eide - drum set

___________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia: 

poniedziałek, 10 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz k

Polecane wpisy