Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

KIAP /2016/

Vitamins; Twango; 9; Krag Jorgensen; Frenetic; Beans; Ape Dance; Ha-Ha; Circles; Something.

KIAP to czesko-norweskie trio zawiązane jesienią 2014 roku w Oslo przez przez absolwentów tamtejszej Akademii Muzycznej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest urodzony w 1988 roku w Kladně czeski saksofonista i kompozytor Michał Wróblewski, wcześniej znany z kwintetu Mocca Malakka oraz z współpracy z orkiestrami Gustav Brom Big Band, Praga Conservatory Big Band i Big Band Czech. Formację KIAP powołał do życia wraz z dwojgiem przyjaciół poznanych podczas studiów w Norwegii, należących do grona najbardziej kreatywnych młodych norweskich jazzmanów. Gitarzysta
Magnus Jonnum Grimnes ma za sobą doświadczenia w zespole rockowym, stąd jego styl gry nasączony jest swoistą agresją, jaką zgrabnie zaszczepia w jazzową konwencję. Z kolei grający na perkusji Magnus Eide zdaje się być muzykiem na wskroś uniwersalnym, co czyni go dzis jednym z najbardziej wziętych młodych sidemanów w Oslo.
Muzyka KIAP oparta na wyrazistych riffach, partiach dętych i silnie zaakcentowanym rytmie, czerpie z rocka i jazzowej awangardy. Nie bez przyczyny trio swą nazwę zawdzięcza terminowi używanemu z sztuce walki taekwondo, gdzie oznacza zawodnika dającego upust energii podczas uderzenia. Taka jest też muzyka KIAP, w której duża dawka improwizacji streszczona jest w krótkich i zwięzłych formach. Połamane rytmicznie utwory nasączone swoistym "brudem" dźwiękowym wywołują skojarzenia z muzyką określaną jako punk jazz spod znaku formacji Gorilla Mask. O ile jednak wspomniane trio Petera Van Huffela dysponuje od lat wypracowanym brzmieniem i znakomitym wyczuciem konwencji, przed muzykami KIAP jeszcze długa droga by znaleźć się w podobnym miejscu. 
Album ukazał się w styczniu 2017 roku.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

 

KIAP
CD 2016, Hevhetia HV 0120-2-331

program:
 1. Vitamins
 2. Twango
 3. 9
 4. Krag Jorgensen
 5. Frenetic
 6. Beans
 7. Ape Dance
 8. Ha-Ha
 9. Circles
10.Something

personel:
Michał Wróblewski - saksofon
Magnus Jonnum Grimnes - gitara
Magnus Sefaniassen Eide - drum set

___________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia: 

poniedziałek, 10 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz k

Polecane wpisy