Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Ján HAJNAL: Bartók's Room /2016/

In The Countryside; Blues For Kosice; Sometimes I Touch Your Soul; Room Nr.2015; May In Kosice; Zemplinsky Fair; Blues From Orava; Bartók's Room.

O słowackim pianiście Jánu Hajnalu po raz pierwszy Europa usłyszała 50 lat temu, gdy muzyk zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu młodych muzyków jazzowych w Wiedniu. Od tej pory kolejne poczynania urodzonego w Koszycach artysty śledzone są przez najbardziej prestiżowe branżowe periodyki, a pianista stał się nieodłączną częścią europejskiego środowiska jazzowego. 73-letni dziś muzyk, na przestrzeni półwiecza miał okazję współpracować także z największymi światowymi jazzmanami jak m.in. John Purcell czy Bobby Durham. Swój najnowszy album: "Bartók's Room" nagrany podczas kameralnego koncertu w Koszycach, Jan Hajnal postanowił wypełnić własnymi kompozycjami zagranymi solo. W ośmiu utworach wypełniających album doszukamy się wpływów słowackiego folkloru w mistrzowskim stylu spajających się z elementami jazzu i bluesa.
Mimo tytułu albumu, to nie muzyka wielkiego węgierskiego kompozytora zainspirowała Hajnala do nagrania tej płyty. Bodźcem była, o czym pisze pianista w książeczce starannie wydanego albumu, twórczość zmarłego w 1968 roku legendarnego szwedzkiego pianisty Jana Johanssona. Gwoli przypomnienia: to właśnie Jana Johanssona i trębacza Bengt-Arne'a Wallina powszechnie uważa się za pionierów jacy przetarli szlak dla charakterystycznego skandynawskiego brzmienia muzyki jazzowej. Obficie wplatając w muzykę improwizowaną elementy nordyckiego folkloru wyznaczyli tym samym kierunek jakim podążać miały kolejne pokolenia skandynawskich muzyków.
Hajnalowi udało się wytworzyć specyficzny, intymny nastrój, którego doświadczamy zarówno w stylowych fortepianowych tematach (np. "Sometimes I Touch Your Soul"), jak utworach nasączonych rytmem i wyrazistą dynamiką ("Zemplinsky Fair").
Hajnal to stara jazzowa szkoła fortepianowa. W muzyce czeskiego jazzowego nestora odnajdziemy mnóstwo nawiązań do tradycji lat 60-tych, przyprawionych duchem słowiańskiego i nordyckiego folkloru.
Album ukazał się w styczniu 2017 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 

Ján HAJNAL: Bartók's Room
CD 2016, Hevhetia HV 0116-2-331

program:
1. In The Countryside
2. Blues For Kosice
3. Sometimes I Touch Your Soul
4. Room Nr.2015
5. May In Kosice
6. Zemplinsky Fair
7. Blues From Orava
8. Bartók's Room

Ján Hajnal - fortepian

_________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia: 

poniedziałek, 10 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz H

Polecane wpisy