Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Blog > Komentarze do wpisu

Irina CHUKOVSKAYA: Schumann /2017/

Intermezzo. Op.4; Fantasiestücke, Op.12; 4 Klavierstücke, Op.32.

Rosyjska pianistka Irina Czukowska (Chukovskaya) należy dziś do elitarnego grona najwybitniejszych europejskich mistrzyń klasycznej klawiatury. Jest laureatką rozlicznych konkursów i festiwali fortepianowych, w tym X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (jeszcze jako Irina Pietrowa). Dysponuje charakterystycznym stylem gry rozpoznawalnym zarówno w repertuarze muzyki romantycznej jak i utworach współczesnych.
Na swej nowej płycie Czukowska proponuje zestaw trzech bardzo uduchowionych utworów fortepianowych Roberta Schumanna, powstałych w latach 30-tych XIX wieku: "Intermezzo, Op. 4", "Fantasiestücke, Op. 12" oraz cykl "4 Klavierstücke, Op. 32". Tak ułożony program w pełnym wdzięku i gracji wykonaniu zapewnia godzinny seans z muzyką sięgającą do najskrytszych zakamarków duszy. To zarazem ciekawy przegląd utworów fortepianowych Schumanna poprzedzających powstanie genialnego cyklu "Kreisleriana".
Osią całej płyty jest 8 Utworów fantastycznych (Fantasiestücke) Op.12, dedykowanych przez Schumanna brytyjskiej pianistce Annie Robinii Laidlaw. To prawdziwy przegląd różnych klimatów kreowanych przez kompozytora. Niepokój i nastrój emocjonalnego dramatu odnajdziemy w ekspresyjnym "Wzlocie" ("Aufschwung"), tęsknotę i oczekiwanie w miniaturach "Dlaczego?" ("Warum?") i "Skończona pieśń" ("Ende vom Lied"), huśtawkę nastrojów w "Nocą" ("In de Nacht") i "Majakach sennych" ("Traumes Wirren"), a szczyptę humoru w "Dziwadłach" ("Grillen") i "Bajce" ("Fabel"). Prawdziwą perłą jest kontemplacyjny i melancholijny utwór "Wieczorem" ("Des Abends"), o którym owego czasu wypowiedział się sam Piotr Czajkowski nazywając go: "pełnym niepowtarzalnego uroku i genialnego mistrzostwa".
Miłośnicy twórczości Roberta Schumanna doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że interpretacje jego utworów na fortepian wymagają od pianisty szczególnej wrażliwości i wyjątkowej zdolności uchwycenia ducha zawartego w kompozycji. Warto zasłuchać się w grę rosyjskiej pianistki, w idealnych proporcjach łączącą pasję z techniczną precyzją. Czukowska gra Schuberta, niczym poeta recytujący wiersze. Jej poetycka muzykalność zdaje się nadawać każdej nucie głębokiego wyrazu i śpiewności. Gra w bardzo kobiecym stylu, a Schumann pod jej palcami odkrywa trudno dostępne dla innych pianistów pokłady właściwej kompozytorowi wrażliwości i dźwiękowego piękna.
Płyta ukazała się w lipcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

________________________________________________________________________

 

Irina CHUKOVSKAYA: Schumann
CD 2017, DUX 1409

program:

Robert Schumann:

Intermezzo. Op.4
1. I Allegro quasi maestoso
2. II Presto a capriccio
3. III Allegro marcato
4. IV Allegro semplice
5. V Allegro moderato
6. VI Allegro

Fantasiestücke, Op.12
7. I Des Abends
8. II Auschwung
9. III Warum?
10.IV Grillen
11.V In der Nacht
12.VII Fabel
13.VII Traumes Wirren
14.VIII Ende vom Lied

4 Klavierstücke, Op.32
15.I Scherzo
16.II Gigue
17.III Romanze
18.IV Fughette

Irina Petrova-Chukovskaya - fortepian

________________________________________________________________________

opisy innych płyt z muzyką Roberta Schumanna:

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

czwartek, 27 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: s classic C

Polecane wpisy