Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ESTAFEST!: Bayachrimae /2017/

After the Cowboy met the Bear; Ornette's Clockwork; Polderlucht; Bayachrimae (Part 2); Gimpy; Cookies; Taborn; Impro 1013; Frankie; Floating; Bright Light; Bayaka..ka..ka..ka; Pasteis de Nata; Bayachrimae (Part 1).

Estafest! to istniejący od 2009 holenderski kwartet tworzony przez saksofonistę Mete Erkera, gitarzystę Antona Goudsmita, altowiolistę Oene van Geela i pianistę Jeroena van Vlieta. Improwizujący skład o nietypowym instrumentarium (bez basu i perkusji) swym oryginalnym brzmieniem zachwycił już m.in. publiczność festiwali Jazz Ahead Bremen w Niemczech i London Jazz Festival, oraz bywalców wiedeńskiego klubu Porgy and Bess. Po dwóch albumach wydanych przez wytwórnię Challenge, Estafest! pojawia sie na płycie wydanej pod banderą węgierskiej wytwórni BMC Records. Album zatytułowany "Bayachrimae" wypełniają nowe kompozycje Holendrów oraz rozmieszczone pomiędzy nimi w programie płyty porywające improwizacje. Materiał studyjny uzupełnia koncertowe nagranie z budapeszteńskiego Opus Jazz Club.
Muzyka kwartetu to mieszanka nordyckiego jazzu i folkloru różnych stron świata, podana w doskonale przygotowanych proporcjach. Przemyślane interakcje, wciagające dialogi i wyjątkowy zmysł improwizacji, to główne atrybuty Estafest! Innym walorem nagrań zebranych na "Bayachrimae" jest melodyka, niejednokrotnie bardzo daleka od typowych nagrań jazzowych.
Instrumentaliści kwartetu nie ukrywają, że inspiruje ich muzyka wywodząca się z rozmaitych źródeł, a zawartość i forma niniejszego albumu jest tego niezbitym dowodem. Tytułowy utwór albumu: "Bayachrimae", to połączenie nazwy ludu Afryki Środkowej (Bayaka) z tytułem utworu renesansowego kompozytora Johna Downlanda: "Lachrimae", a w programie albumu znajdziemy też utwory dedykowane zarówno Ornette Colemanowi ("Ornette's Clockwork") jak i Craigowi Tabornowi ("Taborn").
Na krążku nie zabrakło też pięknych jazzowych ballad. W tej grupie na szczególną uwagę zasługuje skomponowana przez altowiolistę Oene van Geela, impresyjna muzyczna opowieść "Floating".
Różnorodność inspiracji połączona z oryginalnym własnym repertuarem zespołu, sprawia że wydana na Węgrzech płyta holenderskich muzyków to jak dotąd jedna z najciekawszych jazzowych propozycji fonograficznych roku 2017 w Europie.
Album ukazał się 3 lutego 2017 roku.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

 

ESTAFEST!: Bayachrimae
CD 2017, BMC Records, BMC CD 245

program:
 1. After the Cowboy met the Bear
 2. Ornette's Clockwork
 3. Polderlucht
 4. Bayachrimae (Part 2)
 5. Gimpy
 6. Cookies
 7. Taborn
 8. Impro 1013
 9. Frankie
10.Floating
11.Bright Light
12.Bayaka..ka..ka..ka
13.Pasteis de Nata (live)
14.Bayachrimae (Part 1)

personel:
Mete Erker - saksofon
Anton Goudsmit - gitara
Jeroen van Vliet - fortepian
Oene van Geel - altówka, cajon

______________________________________________________________________

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

środa, 05 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: E jazz

Polecane wpisy