Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Alban DARCHE & L'Orphicube

The Atomic Flonflons
PREMIERA 30 MARCA 2018

Hazel LEACH - C.O.B
Postcard Collection
(premiera 12 kwietnia 2018)

Barbara BARTH & Manuel KRASS
In Spheres
(premiera 12 kwietnia 2018)

ANIMATA
Duality
(premiera 12 kwietnia 2018)

Susanne PAUL's Move String Quartet
Short Stories
(premiera 12 kwietnia 2018)

MAHNIG - MANDERSCHEID - STERNAL - VALK
Pop
(premiera 12 kwietnia 2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Dave STRYKER: Strykin' Ahead /2017/

Shadowboxing; Footprints; New You; Passion Flower; Strykin' Ahead; Blues Down Deep; Joy Spring; Who Can I Turn To; Donna Lee.

Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. W 2016 roku cieszyliśmy się płytą "Routes" nagraną w składzie prowadzonym przez muzyka wraz z saksofonistą Stevem Slagle, oraz albumem "Eight Track II" zrealizowanym w kwartecie. Kolejną, już 28. w roli lidera, płytą Dave'a Strykera jest "Strykin' Ahead", nagrana także w formule  kwartetu. Obok gitarzysty w nagraniach słyszymy: Steve'a Nelsona (wibrafon), Jareda Gold (organy) i McClenty Huntera (perkusja). Poza premierowymi kompozycjami, muzycy sięgnęli też po utwory z dorobku m.in. Wayne Shortera, Billy'ego Strayhorna, Clifforda Browna i Charliego Parkera.
Kwartet robi wrażenie składu idealnie dobranego zarówno brzmieniowo, jak pod względem wspólnego postrzegania muzycznej materii. Wplecenie w program nowego albumu doskonale znanych standardów, ukazuje ogromny potencjał składu, czyniącego z nich utwory idealnie dopasowane do brzmienia całej płyty.
Słyszany w rozmaitych wersjach "Footprints", brzmi tutaj tak jak gdyby powstał specjalnie z myślą o kwartecie Strykera. Podobnie wygląda to w przypadku pozostałych utworów na płycie, które nie wyszły spod pióra gitarzysty. Jednolite brzmienie i sposób podejścia do materiału czyni "Strykin' Ahead" albumem bardzo spójnym i wyraźnie zarysowującym indywidualny charakter składu.
Utwór tytułowy całego albumu umieszczony w połowie programu, zdaje się stanowić rodzaj kulminacji, w której każdy z instrumentalistów "eksploduje" inwencją w postaci nieokiełznanych solowych partii.
Co ciekawe; to nie jazzowe standardy decydują o sile płyty, lecz premierowe kompozycje lidera. Nowe utwory Dave'a Strykera zachwycają pomysłowością i ciekawymi harmoniczno-rytmicznymi rozwiązaniami. Muzyk stworzył rodzaj własnego środowiska dźwiękowego i charakterystyczną estetykę dźwiękową. Instrumentarium złożone z gitary, wibrafonu, organów Hammonda i perkusji, zdaje się być idealnym katalizatorem jego muzycznych wizji.
60-letni gitarzysta zdaje się być dziś w najlepszym miejscu swej muzycznej drogi, mając za sobą kilkuletnie okresy współpracy z takimi artystami jak Stanley Turrentine, Kevin Mahogany czy Jack McDuff i konstelacje z udziałem m.in. Marca Coplanda, Ronniego Burrage, Billy'ego Harta czy Joe Lovano,  w jakie angażował się w ciągu swej kariery. 
Premiera płyty 1 września 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

________________________________________________________________________

 

Dave STRYKER: Strykin' Ahead
CD 2017, Strikezone 8815

program:
1. Shadowboxing
2. Footprints
3. New You
4. Passion Flower
5. Strykin' Ahead
6. Blues Down Deep
7. Joy Spring
8. Who Can I Turn To
9. Donna Lee

personel:
Dave Stryker - gitara
Steve Nelson - wibrafon
Jarde Gold - organy
McClenty Hunter - perkusja

________________________________________________________________________

opis innej płyty Dave'a Strykera:

wtorek, 18 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: s jazz

Polecane wpisy