Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Blog > Komentarze do wpisu

Dave STRYKER: Strykin' Ahead /2017/

Shadowboxing; Footprints; New You; Passion Flower; Strykin' Ahead; Blues Down Deep; Joy Spring; Who Can I Turn To; Donna Lee.

Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. W 2016 roku cieszyliśmy się płytą "Routes" nagraną w składzie prowadzonym przez muzyka wraz z saksofonistą Stevem Slagle, oraz albumem "Eight Track II" zrealizowanym w kwartecie. Kolejną, już 28. w roli lidera, płytą Dave'a Strykera jest "Strykin' Ahead", nagrana także w formule  kwartetu. Obok gitarzysty w nagraniach słyszymy: Steve'a Nelsona (wibrafon), Jareda Gold (organy) i McClenty Huntera (perkusja). Poza premierowymi kompozycjami, muzycy sięgnęli też po utwory z dorobku m.in. Wayne Shortera, Billy'ego Strayhorna, Clifforda Browna i Charliego Parkera.
Kwartet robi wrażenie składu idealnie dobranego zarówno brzmieniowo, jak pod względem wspólnego postrzegania muzycznej materii. Wplecenie w program nowego albumu doskonale znanych standardów, ukazuje ogromny potencjał składu, czyniącego z nich utwory idealnie dopasowane do brzmienia całej płyty.
Słyszany w rozmaitych wersjach "Footprints", brzmi tutaj tak jak gdyby powstał specjalnie z myślą o kwartecie Strykera. Podobnie wygląda to w przypadku pozostałych utworów na płycie, które nie wyszły spod pióra gitarzysty. Jednolite brzmienie i sposób podejścia do materiału czyni "Strykin' Ahead" albumem bardzo spójnym i wyraźnie zarysowującym indywidualny charakter składu.
Utwór tytułowy całego albumu umieszczony w połowie programu, zdaje się stanowić rodzaj kulminacji, w której każdy z instrumentalistów "eksploduje" inwencją w postaci nieokiełznanych solowych partii.
Co ciekawe; to nie jazzowe standardy decydują o sile płyty, lecz premierowe kompozycje lidera. Nowe utwory Dave'a Strykera zachwycają pomysłowością i ciekawymi harmoniczno-rytmicznymi rozwiązaniami. Muzyk stworzył rodzaj własnego środowiska dźwiękowego i charakterystyczną estetykę dźwiękową. Instrumentarium złożone z gitary, wibrafonu, organów Hammonda i perkusji, zdaje się być idealnym katalizatorem jego muzycznych wizji.
60-letni gitarzysta zdaje się być dziś w najlepszym miejscu swej muzycznej drogi, mając za sobą kilkuletnie okresy współpracy z takimi artystami jak Stanley Turrentine, Kevin Mahogany czy Jack McDuff i konstelacje z udziałem m.in. Marca Coplanda, Ronniego Burrage, Billy'ego Harta czy Joe Lovano,  w jakie angażował się w ciągu swej kariery. 
Premiera płyty 1 września 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

________________________________________________________________________

 

Dave STRYKER: Strykin' Ahead
CD 2017, Strikezone 8815

program:
1. Shadowboxing
2. Footprints
3. New You
4. Passion Flower
5. Strykin' Ahead
6. Blues Down Deep
7. Joy Spring
8. Who Can I Turn To
9. Donna Lee

personel:
Dave Stryker - gitara
Steve Nelson - wibrafon
Jarde Gold - organy
McClenty Hunter - perkusja

________________________________________________________________________

opis innej płyty Dave'a Strykera:

wtorek, 18 lipca 2017, longplay_2010
Tagi: s jazz

Polecane wpisy