Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Adam BAŁDYCH & Helge LIEN Trio: Brothers /2017/

Prelude; Elegy; Faith; Love; One; Brothers; Hallelujah; Shadows; Coda.

Kooperacja wybitnego polskiego skrzypka Adama Bałdycha z jednym z najciekawszych europejskich składów jazzowych, triem norweskiego pianisty Helge Liena, zdawała się jednorazowym przedsięwzięciem. Tymczasem wyśmienity album: "Bridges" z roku 2015 doczekał się kontynuacji pod postacią kolejnej płyty firmowanej szyldem: Adam Bałdych & Helge Lien Trio. Na albumie zatytulowanym "Brothers" skład poszerzono o jeszcze jednego muzyka, norweskiego saksofonistę Tore Brunborga, znanego z zespołu francuskiego perkusisty Manu Katche, współpracy z m.in. Patem Metheny, Billem Cobhamem i Tordem Gustavsenem, a także świetnego autorskiego albumu "Slow Snow" (2015). Zastosowanie dodatkowego instrumentu nie zmienia  jednak estetyki dźwiękowej znanej z poprzedniego albumu, a jedynie poszerza wypracowane przez dotychczasowy skład brzmienie o dodatkowy głos w niektórych utworach.
Dziewięć utworów wypełniających nowy album to premierowe kompozycje Adama Bałdycha oraz jazzowa transkrypcja wielkiego przeboju Leonarda Cohena: "Hallelujah". Płyta dedykowana przez skrzypka zmarłemu przed rokiem bratu Grzegorzowi, to piękny hołd i rodzaj epitafium, w którym odnajdziemy rozmaite emocje wyrażone w pięknych, kunsztownie przygotowanych kompozycjach i pełnej uczucia grze.
Mimo że muzyka robi wrażenie bardziej "surowej" i mniej "dopieszczonej" wobec zawartości poprzedniego albumu, utwory zgromadzone na "Brothers", zdają się kreować cieplejszy i bardziej nastrojowy, niemal intymny klimat. To zapewne efekt przekazu całej płyty: smutku, refleksji i zadumy, przekazanych w najpiękniejszy z możliwych sposób.
Utwory łączące w jazzowej formule skandynawską estetykę ze słowiańskim duchem, śmiało nawiązują do muzyki klasycznej. Warto wspomnieć w tym miejscu o angażowaniu się Adama Bałdycha także w projekty wybiegające poza jazzową formułę, o czym przypomina choćby wydana w tym roku płyta "Metaforma" z muzyką współczesnego kompozytora Pawła Hendricha.
Tytuł "Brothers" traktować możemy, o czym pisze sam Adam Bałdych na okładce płyty, w dwójnasób; jako odniesienie się do osobistej tragedii, oraz jako wyjątkowe braterstwo panujące w zawiązanym kilka lat temu składzie.
Miękkie, liryczne melodie i pomysłowe rozwiązania harmoniczne, połączone z genialnym warsztatem każdego z instrumentalistów oraz niebywałą koherencją składu, sprawiają że niemożliwe jest odłożenie płyty na półkę po jednorazowym jej wysłuchaniu.
Piękna, pełna głębi i szczerego uczucia muzyka.

Premiera płyty 25 sierpnia 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

__________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Adam BAŁDYCH & Helge LIEN Trio: Brothers
CD 2017, ACT 9817-2

program:
1. Prelude
2. Elegy
3. Faith
4. Love
5. One
6. Brothers
7. Hallelujah
8. Shadows
9. Coda

personel:
Adam Bałdych - skrzypce
Helge Lien - fortepian
Frode Berg - kontrabas
Per Oddvar Johansen - perkusja
Tore Brunborg - saksofon

__________________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Adam Bałdych & Helge Lien Trio:

 

opisy innych płyt z katalogu ACT:

wtorek, 25 lipca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy