Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Adam BAŁDYCH & Helge LIEN Trio: Brothers /2017/

Prelude; Elegy; Faith; Love; One; Brothers; Hallelujah; Shadows; Coda.

Kooperacja wybitnego polskiego skrzypka Adama Bałdycha z jednym z najciekawszych europejskich składów jazzowych, triem norweskiego pianisty Helge Liena, zdawała się jednorazowym przedsięwzięciem. Tymczasem wyśmienity album: "Bridges" z roku 2015 doczekał się kontynuacji pod postacią kolejnej płyty firmowanej szyldem: Adam Bałdych & Helge Lien Trio. Na albumie zatytulowanym "Brothers" skład poszerzono o jeszcze jednego muzyka, norweskiego saksofonistę Tore Brunborga, znanego z zespołu francuskiego perkusisty Manu Katche, współpracy z m.in. Patem Metheny, Billem Cobhamem i Tordem Gustavsenem, a także świetnego autorskiego albumu "Slow Snow" (2015). Zastosowanie dodatkowego instrumentu nie zmienia  jednak estetyki dźwiękowej znanej z poprzedniego albumu, a jedynie poszerza wypracowane przez dotychczasowy skład brzmienie o dodatkowy głos w niektórych utworach.
Dziewięć utworów wypełniających nowy album to premierowe kompozycje Adama Bałdycha oraz jazzowa transkrypcja wielkiego przeboju Leonarda Cohena: "Hallelujah". Płyta dedykowana przez skrzypka zmarłemu przed rokiem bratu Grzegorzowi, to piękny hołd i rodzaj epitafium, w którym odnajdziemy rozmaite emocje wyrażone w pięknych, kunsztownie przygotowanych kompozycjach i pełnej uczucia grze.
Mimo że muzyka robi wrażenie bardziej "surowej" i mniej "dopieszczonej" wobec zawartości poprzedniego albumu, utwory zgromadzone na "Brothers", zdają się kreować cieplejszy i bardziej nastrojowy, niemal intymny klimat. To zapewne efekt przekazu całej płyty: smutku, refleksji i zadumy, przekazanych w najpiękniejszy z możliwych sposób.
Utwory łączące w jazzowej formule skandynawską estetykę ze słowiańskim duchem, śmiało nawiązują do muzyki klasycznej. Warto wspomnieć w tym miejscu o angażowaniu się Adama Bałdycha także w projekty wybiegające poza jazzową formułę, o czym przypomina choćby wydana w tym roku płyta "Metaforma" z muzyką współczesnego kompozytora Pawła Hendricha.
Tytuł "Brothers" traktować możemy, o czym pisze sam Adam Bałdych na okładce płyty, w dwójnasób; jako odniesienie się do osobistej tragedii, oraz jako wyjątkowe braterstwo panujące w zawiązanym kilka lat temu składzie.
Miękkie, liryczne melodie i pomysłowe rozwiązania harmoniczne, połączone z genialnym warsztatem każdego z instrumentalistów oraz niebywałą koherencją składu, sprawiają że niemożliwe jest odłożenie płyty na półkę po jednorazowym jej wysłuchaniu.
Piękna, pełna głębi i szczerego uczucia muzyka.

Premiera płyty 25 sierpnia 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

__________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Adam BAŁDYCH & Helge LIEN Trio: Brothers
CD 2017, ACT 9817-2

program:
1. Prelude
2. Elegy
3. Faith
4. Love
5. One
6. Brothers
7. Hallelujah
8. Shadows
9. Coda

personel:
Adam Bałdych - skrzypce
Helge Lien - fortepian
Frode Berg - kontrabas
Per Oddvar Johansen - perkusja
Tore Brunborg - saksofon

__________________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Adam Bałdych & Helge Lien Trio:

 

opisy innych płyt z katalogu ACT:

wtorek, 25 lipca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy