Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Won-Sook HUR: Beethoven, Ryu /2017/

Ludwig van Beethoven: Thirty-three variations on a waltz by Anton Diabelli for piano in C major, Op. 120;
Jeajoon Ryu: Suite per pianoforte.

Koreańska pianistka Won-Sook Hur muzyczne wykształcenie zdobyła w Wiedniu i Seulu, a dziś szczyci się niezliczoną ilością koncertów i recitali oraz wypracowaną opinią wyjątkowego wirtuoza klawiatury. Jej drugi wydany w Polsce przez wytwórnię DUX album, zestawia obok siebie cykl 33 wariacji C-dur Ludwiga van Beethovena na temat Walca Antona Diabellego op.120, z 7-częściową Suitą fortepianową współczesnego koreańskiego kompozytora Jeajoona Ryu.
W 1819 roku Anton Diabelli poprosił 50 znanych mu kompozytorów o napisanie po jednej wariacji na temat własnego Walca. Wyzwanie podjęli wówczas m.in. Liszt i Schubert. Beethoven natomiast uznał że propozycja ta go nie satysfakcjonuje i odmówił. Jednak po upływie roku ofiarował Diabellemu cykl aż 34 fenomenalnych wariacji na temat rzeczonego walca. To trwające godzinę dzieło dzięki rozmachowi i inwencji Beethovena, przez wielu miłośników muzyki klasycznej stawiane jest na równi z Wariacjami Goldbergowskimi Bacha. Rozpracowanie i opanowanie przez pianistów pełnego rozmaitych technicznych pułapek cyklu, stanowi dziś nie lada wyzwanie nawet dla najdoskonalszych wirtuozów. Won-Sook Hur poradziła sobie z tym złożonym materiałem wyśmienicie, grając z wyczuwalną swobodą i naturalnością, dodając cyklowi wyjątkowy temperament i nadzwyczajną energię.
Nic dziwnego że Koreanka równie przekonująco zagrała uzupełniającą program tej płyty Suitę fortepianową swego rodaka, współczesnego kompozytora i pianisty Jeajoona Ryu. Utwór ten mimo że silnie nawiązujący do baroku czerpie ze stylistyki fugi, toccaty a nawet bachowskich chorałów.
Mimo że oba utwory charakteryzują się odmienną specyfiką i klimatem, pianistka nadała im wspólną cechę jaką jest nasycona jej osobistym stylem, pełna świeżości odkrywcza interpretacja.
Album ukazał się 30 marca 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_______________________________________________________________________

 

Won-Sook HUR: Beethoven, Ryu
CD 2017, DUX 1312

program:

Ludwig van Beethoven:
1-34. Thirty-three variations on a waltz by Anton Diabelli for piano in C major, Op. 120

Jeajoon Ryu: Suite per pianoforte
35.   I Fuga I. Introduzione
36.  II Corale. Marcia
37. III Romance
38. IV Fuga II
39.  V Toccata
40. VI Fuga III
41.VII Finale

Won-Sook Hur - fortepian

_______________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

wtorek, 27 czerwca 2017, longplay_2010
Tagi: H R classic b

Polecane wpisy