Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Ethno Port Poznań 2018

Harold López NUSSA
Un Dia Cualquiera
(2018)

SKICKI-SKIUK
Chrarumimia
(2018)

RADIO UFO
Dark Days

SJ Records presents!

TOWER OF POWER
Soul Side of Town
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

SCHMIDT Electric: Live

Vision 1; Intro; Dark Morning; You And The Night And The City; Still Without; Spanish Inquisition -Intro; Spanish Inquisition; Vision 2.

Schmidt Electric to projekt trębacza Piotra Schmidta zgrabne łączący jazz, soul, funk i R&B przy pomocy spoiwa jakim jest  elektronika. Od czasu powołania grupy do życia w 2011 roku, zespół ma na koncie gorąco przyjęte koncerty na niemal wszystkich najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce, jak m.in.: Jazz nad Odrą, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, czy Jazz Od Nowa Festival w Toruniu.
Trzecia już płyta zespołu to album koncertowy złożony z nagrań w większości zarejestrowanych podczas koncertu z 10 grudnia 2016 roku, który odbył się w ramach Śląskiego Festiwalu Jazzowego w Katowicach.
Album "Live", będący już 20 płytą w katalogu wytwórni SJ Records doskonale ukazuje olbrzymi potencjał koncertowy zespołu złożonego ze znakomitych polskich muzyków. Płyta udowadnia też, że znane z dwóch albumów studyjnych brzmienie formacji, artyści świetnie potrafią, nie tylko odtworzyć w trakcie występu na żywo, ale wzbogacić je o dodatkowy koloryt.
Muzykom czerpiącym z jazzowej tradycji i przyprawiającym swą muzykę najnowocześniejszymi rozwiązaniami brzmieniowymi, udało się stworzyć doprawdy oryginalną i osobliwą estetykę dźwiękową. Każdy z instrumentalistów stanowi nieodzowny filar całości, wnosząc do zespołu własne, uwalniane w muzyce wizje.
Piękne i ujmujące linie melodyczne, w większości prowadzone dźwiękami trąbki lidera, wyłaniają się z kunsztownych aranżacji. Muzyka przyprawiona jest mnóstwem rozmaitych smaczków, jak np. ciekawe partie gitary basowej Michała Kapczuka (m.in.: "Still Without", "Vision 1") czy improwizowane elektroniczne kreacje ("Spanish Inquisition").
Partie współpracującego z grupą brytyjskiego gitarzysty Alexa Hutchingsa, wyraźnie nawiązują do estetyki jazz rocka a nawet rocka progresywnego. Słyszymy to choćby w trakcie rozbudowanego tematu: "You And The Night And The City" podpartego kapitalną linią gitary basowej.
Fajna płyta, pełna energii, wigoru i wyczuwalnej radości grania. Nowoczesna, elektryczna a jednocześnie silnie nawiązująca tradycji.
Album dołączony został do magazynu Jazz Forum (6/2017).

Robert Ratajczak

_______________________________________________________________________

 

SCHMIDT Electric: Live
CD, SJ Records 020

program:
1. Vision 1
2. Intro
3. Dark Morning
4. You And The Night And The City
5. Still Without
6. Spanish Inquisition -Intro
7. Spanish Inquisition
8. Vision 2

personel:
Piotr Schmidt – trąbka, efekty
Alex Hutchings – gitara, efekty
Tomasz Bura – fortepian, syntezatory
Michał Kapczuk – gitara basowa, moog
Sebastian Kuchczyński – perkusja
Mr Krime – skrecze, elektronika
oraz:
Bartek Pieszka - wibrafon
Joanna Szymala - elektronika

_______________________________________________________________________

opis poprzedniej płyty Schmidt Electric:

opisy innych płyt dołączonych do Jazz Forum: TUTAJ

wtorek, 20 czerwca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy