Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

SCHMIDT Electric: Live

Vision 1; Intro; Dark Morning; You And The Night And The City; Still Without; Spanish Inquisition -Intro; Spanish Inquisition; Vision 2.

Schmidt Electric to projekt trębacza Piotra Schmidta zgrabne łączący jazz, soul, funk i R&B przy pomocy spoiwa jakim jest  elektronika. Od czasu powołania grupy do życia w 2011 roku, zespół ma na koncie gorąco przyjęte koncerty na niemal wszystkich najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce, jak m.in.: Jazz nad Odrą, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, czy Jazz Od Nowa Festival w Toruniu.
Trzecia już płyta zespołu to album koncertowy złożony z nagrań w większości zarejestrowanych podczas koncertu z 10 grudnia 2016 roku, który odbył się w ramach Śląskiego Festiwalu Jazzowego w Katowicach.
Album "Live", będący już 20 płytą w katalogu wytwórni SJ Records doskonale ukazuje olbrzymi potencjał koncertowy zespołu złożonego ze znakomitych polskich muzyków. Płyta udowadnia też, że znane z dwóch albumów studyjnych brzmienie formacji, artyści świetnie potrafią, nie tylko odtworzyć w trakcie występu na żywo, ale wzbogacić je o dodatkowy koloryt.
Muzykom czerpiącym z jazzowej tradycji i przyprawiającym swą muzykę najnowocześniejszymi rozwiązaniami brzmieniowymi, udało się stworzyć doprawdy oryginalną i osobliwą estetykę dźwiękową. Każdy z instrumentalistów stanowi nieodzowny filar całości, wnosząc do zespołu własne, uwalniane w muzyce wizje.
Piękne i ujmujące linie melodyczne, w większości prowadzone dźwiękami trąbki lidera, wyłaniają się z kunsztownych aranżacji. Muzyka przyprawiona jest mnóstwem rozmaitych smaczków, jak np. ciekawe partie gitary basowej Michała Kapczuka (m.in.: "Still Without", "Vision 1") czy improwizowane elektroniczne kreacje ("Spanish Inquisition").
Partie współpracującego z grupą brytyjskiego gitarzysty Alexa Hutchingsa, wyraźnie nawiązują do estetyki jazz rocka a nawet rocka progresywnego. Słyszymy to choćby w trakcie rozbudowanego tematu: "You And The Night And The City" podpartego kapitalną linią gitary basowej.
Fajna płyta, pełna energii, wigoru i wyczuwalnej radości grania. Nowoczesna, elektryczna a jednocześnie silnie nawiązująca tradycji.
Album dołączony został do magazynu Jazz Forum (6/2017).

Robert Ratajczak

_______________________________________________________________________

 

SCHMIDT Electric: Live
CD, SJ Records 020

program:
1. Vision 1
2. Intro
3. Dark Morning
4. You And The Night And The City
5. Still Without
6. Spanish Inquisition -Intro
7. Spanish Inquisition
8. Vision 2

personel:
Piotr Schmidt – trąbka, efekty
Alex Hutchings – gitara, efekty
Tomasz Bura – fortepian, syntezatory
Michał Kapczuk – gitara basowa, moog
Sebastian Kuchczyński – perkusja
Mr Krime – skrecze, elektronika
oraz:
Bartek Pieszka - wibrafon
Joanna Szymala - elektronika

_______________________________________________________________________

opis poprzedniej płyty Schmidt Electric:

opisy innych płyt dołączonych do Jazz Forum: TUTAJ

wtorek, 20 czerwca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy