Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Poznański Festiwal Młodego Jazzu. Volume 1 /2017/

Jacek Szwaj Trio: Mirror; Piotr Scholz Sextet: November; Żyńy Kolektiff: Ten In The Park; Ulyana Ethno Quintet: Kalia Lesu Tuman; Andrzej Konieczny: Szkic 2/5; Damian Kostka: Deeply Concealed; Michał Kaczmarczyk: No2; Friends Tones Quartet: Podszepty.

W 2017 roku już po raz trzeci w Poznaniu, miłośnicy muzyki jazzowej cieszą się wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarium festiwalowe. Poznański Festiwal Młodego Jazzu najzwyczajniej musiał powstać wobec wyjątkowego poziomu artystycznego młodych muzyków związanych z Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Stowarzyszeniem Jazz Poznań. Odbywający się w dniach 11-14 czerwca 2017 Festiwal, okazał się też znakomitą okazją do zaprezentowania specjalnego albumu płytowego "Poznański Festiwal Młodego Jazzu. Volume 1”. Na blisko godzinnej płycie wydanej wraz z dołączoną książeczką z biogramami i fotografiami muzyków, znajdziemy utwory zarejestrowane podczas dwóch poprzednich edycji Festiwalu w 2015 i 2016 roku. Repertuar starannie wydanego srebrnego krążka składa się z autorskich kompozycji przygotowanych przez młodych artystów specjalnie z myślą o Festiwalu.
Program płyty otwiera trio pianisty, kompozytora i pedagoga Jacka Szwaja, nawiązujące do słowiańskiej estetyki połączonej z pochodzącymi z różnych źródeł inspiracjami. Kompozycja lidera: "Mirror" zaskakuje zmianiami rytmicznymi i wielowątkowością. Pianiście towarzyszy wyjątkowo aktywny w ostatnim czasie kontrabasista Damian Kostka oraz Mateusz Brzostkowski za perkusją.
Wobec niebywale rozwijającej się działalności artystycznej gitarzysty, kompozytora i dyrygenta Piotra Scholza, nagranie "November" umieszczone w tym zestawie to dziś już historyczna rejestracja. Muzyk w bardzo krótkim czasie z młodego obiecującego gitarzysty i kompozytora, przeistoczył się w jedną z najważniejszych postaci poznańskiego środowiska jazzowego. Pomysłodawcę i założyciela Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, mającego na swym koncie wyśmienity autorski album "Suite The Road' (2016) oraz laureata prestiżowej nagrody Ery Jazzu, słyszymy z własnym sekstetem w kompozycji "November".
Kolejnym gitarzystą jak pojawia się na płycie jest Tomasz Woźniak, twórca improwizującego projektu Żyńy Kolektiff, zrzeszającego muzyków hołdujących spontanicznemu podejściu do muzyki i kolektywnemu jej tworzeniu. W brzmieniu formacji poza gitarą, trąbką, saksofonem tenorowym, gitarą basową i perkusją, dużą rolę odgrywa też elektronika i efekty generowane przy użyciu analogowych gramofonów.
Ulyana Ethno Quintet to zespół tworzony przez Ulyanę Hedzik (wokalistkę, skrzypaczkę i kompozytorkę), Krzysztofa Dysa (fortepian), Romana Chraniuka (kontrabas) i Adama Zagórskiego (perkusja). Projekt łączy elementy współczesnego jazzu z ludową muzyką Polski, Białorusi i Ukrainy. Doskonałą wizytówką tego niecodziennego kwartetu jest jazzowa adaptacja białoruskiej melodii ludowej "Kalia Lesu Tuman", jaka ozdabia tę kompilację.
Na płycie znajdziemy też jedno nagranie zrealizowane w dużym 13-osobowym składzie. To nawiązująca swym klimatem do współczesnej muzyki klasycznej kompozycja niecodziennego perkusisty i performera, Andrzeja Koniecznego. Rozpisany na duży skład jazzowy z udziałem kwartetu smyczkowego "Szkic 2/5" to najbardziej awangardowy utwór w tym zestawie.
Kontrabasista i gitarzysta basowy Damian Kostka angażuje się w rozmaite przedsięwzięcia muzyczne, co czyni z młodego artysty jednego z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Już choćby przeglądając książeczkę tej płyty, jego nazwisko znajdziemy w składach kilku różnych projektów (Jacek Szwaj Trio, Piotr Scholz Sextet, kwintet Michała Kaczmarczyka). Jego potencjał kompozytorski reprezentuje na płycie utwór "Deeply Concealed", zarejestrowany wraz z saksofonistą Kubą Marciniakem, Jackiem Szwajem (syntezator) i Mateuszem Brzostowskim.
Dysponujący własnym wypracowanym stylem gitarzysta Michał Kaczmarczyk, głównie realizuje się jako lider własnego tria. Na tej płycie jednak słyszymy go w pięcioosobowej konstelacji wzbogaconej o saksofon (Seweryn Graniasty) i fortepian (Jacek Szwaj). Jego kompozycja "No2" nasycona jest świetnymi partiami gitary i aktywnie dialogującego z nimi saksofonu.
Płytę "Poznański Festiwal Młodego Jazzu. Volume 1" zamyka kompozycja pianisty Filipa Chojnackiego: "Podszepty", zagrana przez Friends Tones Quartet. Ten rozbudowany, wielowątkowy temat odsłania ogromny potencjał każdego z instrumentalistów, demokratycznie współtworzących skład. Poza pianistą, Friends Tone Quartet tworzą: Kacper Krupa (saksofon), Szymon Wieczorkiewicz (kontrabas) i Dawid Wirmański (perkusja). Wszyscy muzycy to studenci Poznańskiej Akademii Muzycznej.
Omawiana płyta stanowi dosadny dowód na to, iż poznańskie środowisko jazzowe stanowi dziś wyjątkowo mocną markę na krajowej muzycznej mapie. Od dawna już Stolica Wielkopolski nie szczyciła się tak silnym teamem młodych muzyków o tak ogromnych możliwościach.
Album oznaczono jako "Volume 1", a więc w przyszłości należy spodziewać się kolejnych odsłon tej wyjątkowej kroniki dokumentującej dokonania dynamicznie rozwijającego się środowiska młodych poznańskich jazzmanów.
Premiera płyty: 3. Poznański Festiwal Młodego Jazzu, 11-14.06.2017.

Robert Ratajczak

o płycie i Festiwalu przeczytasz również: TUTAJ

________________________________________________________________________

Poznański Festiwal Młodego Jazzu. Volume 1
CD 2017, Stowarzyszenie Jazz Poznań SJP 003

program:
1. Jacek Szwaj Trio: Mirror
2. Piotr Scholz Sextet: November
3. Żyńy Kolektiff: Ten In The Park
4. Ulyana Ethno Quintet: Kalia Lesu Tuman
5. Andrzej Konieczny: Szkic 2/5
6. Damian Kostka: Deeply Concealed
7. Michał Kaczmarczyk: No2
8. Friends Tones Quartet: Podszepty

________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych pod patronatem LongPlay.blox.pl:

piątek, 09 czerwca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy