Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Polish Chamber Works: Józef Elsner, Emanuel Kania /2017/

Józef Elsner: Kwartet fortepianowy Es-dur op.15;
Emanuel Kania: Trio fortepianowe g-moll.

"Polish Chamber Works" to płyta prezentująca dwa utwory pochodzących z Opolszczyzny kompozytorów różnych pokoleń: Józefa Elsnera (1769-1854) i Emanuela Kani (1827-1887). Kwartet fortepianowy pierwszego i Trio fortepianowe drugiego z nich, wykonuje czwórka muzyków ściśle związanych z Opolem: Rafał A. Łuszczewski przy fortepianie, Ewa Andruszkiewicz (skrzypce), Dariusz Wołczyk (altówka) i Mirosław Makowski (wiolonczela).
Muzyka obu kompozytorów, których utwory wypełniły płytę, nie jest często wykonywana i nagrywana. Dlatego wydanie tego albumu zapewne spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony melomanów. Wszak twórczość Józefa Elsnera obejmuje jedne z najciekawszych utworów polskiej muzyki XIX wieku, na których wychował się m.in. sam Fryderyk Chopin, uczeń Elsnera. Z kolei Emanuel Kania należał do grona największych miłośników Chopina, wobec czego w jego muzyce dostrzeżemy wiele wpływów zaczerpniętych z jego utworów.
Innym powodem do sięgnięcia po ten album jest precyzyjnie dobrany kwartet złożony z wyjątkowych instrumentalistów, a przede wszystkim doskonały popis możliwości Rafała A. Łuszczewskiego. Pianista zadebiutował już jako 16-latek grając wraz z prestiżową Tokyo Symphony Orchestra, a od roku 2001 wchodzi w skład elitarnej nowojorskiej grupy The Steinway & Sons Artists’ Roster. Uważany jest za jednego z najdoskonalszych wykonawców utworów Fryderyka Chopina na świecie, oraz wielkiego popularyzatora twórczości polskiego kompozytora, odpowiedzialnego m.in. za organizację konkursów chopinowskich odbywających się w krajach Ameryki Południowej. Gra z wyjątkowym wdziękiem i gracją, a towarzyszące mu trio smyczkowe idealnie uzupełnia partie fortepianu, nierzadko w formie swego rodzaju "domówień" i przestrzennego rozwinięcia melodycznego. Taka forma interpretacji zdaje się w pełni ukazywać walory kompozycyjne obu kilkuczęściowych utworów Elsnera i Kanii. Szczególnie dostrzeżemy to w trakcie Tria fortepianowego Emanuela Kanii, gdzie w przeciwieństwie do Kwartetu Elsnera, rola fortepianu pomyślana została jako równorzędna ze skrzypcami i wiolonczelą. Zachwycają tu dialogujące z sobą partie i częsta zamiana ról poszczególnych instrumentów.
Warto poznać ten "opolski" album, którego wydanie zbiegło się 800-rocznicą założenia miasta i dołączyć go do swojej płytoteki. Zapewniam że sięgać będziecie po tę płytę wielokrotnie.
Album ukazał się w marcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

________________________________________________________________________

 

Polish Chamber Works: Józef Elsner, Emanuel Kania
CD 2017, DUX 1352

program:

Józef Elsner - Kwartet fortepianowy Es-dur op.15:
1. I   Moderato
2. II  Andantino
3. III Rondo

Emanuel Kania - Trio fortepianowe g-moll:
4. I   Allegro con brio
5. II  Scherzo
6. III Adagio
7. IV Allegro con fuoco

muzycy:
Rafał A. Łuszczewski - fortepian
Ewa Andruszkiewicz - skrzypce
Dariusz Wołczyk - altówka
Mirosław Makowski - wiolonczela

________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

piątek, 30 czerwca 2017, longplay_2010
Tagi: k E classic

Polecane wpisy