Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Polish Chamber Works: Józef Elsner, Emanuel Kania /2017/

Józef Elsner: Kwartet fortepianowy Es-dur op.15;
Emanuel Kania: Trio fortepianowe g-moll.

"Polish Chamber Works" to płyta prezentująca dwa utwory pochodzących z Opolszczyzny kompozytorów różnych pokoleń: Józefa Elsnera (1769-1854) i Emanuela Kani (1827-1887). Kwartet fortepianowy pierwszego i Trio fortepianowe drugiego z nich, wykonuje czwórka muzyków ściśle związanych z Opolem: Rafał A. Łuszczewski przy fortepianie, Ewa Andruszkiewicz (skrzypce), Dariusz Wołczyk (altówka) i Mirosław Makowski (wiolonczela).
Muzyka obu kompozytorów, których utwory wypełniły płytę, nie jest często wykonywana i nagrywana. Dlatego wydanie tego albumu zapewne spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony melomanów. Wszak twórczość Józefa Elsnera obejmuje jedne z najciekawszych utworów polskiej muzyki XIX wieku, na których wychował się m.in. sam Fryderyk Chopin, uczeń Elsnera. Z kolei Emanuel Kania należał do grona największych miłośników Chopina, wobec czego w jego muzyce dostrzeżemy wiele wpływów zaczerpniętych z jego utworów.
Innym powodem do sięgnięcia po ten album jest precyzyjnie dobrany kwartet złożony z wyjątkowych instrumentalistów, a przede wszystkim doskonały popis możliwości Rafała A. Łuszczewskiego. Pianista zadebiutował już jako 16-latek grając wraz z prestiżową Tokyo Symphony Orchestra, a od roku 2001 wchodzi w skład elitarnej nowojorskiej grupy The Steinway & Sons Artists’ Roster. Uważany jest za jednego z najdoskonalszych wykonawców utworów Fryderyka Chopina na świecie, oraz wielkiego popularyzatora twórczości polskiego kompozytora, odpowiedzialnego m.in. za organizację konkursów chopinowskich odbywających się w krajach Ameryki Południowej. Gra z wyjątkowym wdziękiem i gracją, a towarzyszące mu trio smyczkowe idealnie uzupełnia partie fortepianu, nierzadko w formie swego rodzaju "domówień" i przestrzennego rozwinięcia melodycznego. Taka forma interpretacji zdaje się w pełni ukazywać walory kompozycyjne obu kilkuczęściowych utworów Elsnera i Kanii. Szczególnie dostrzeżemy to w trakcie Tria fortepianowego Emanuela Kanii, gdzie w przeciwieństwie do Kwartetu Elsnera, rola fortepianu pomyślana została jako równorzędna ze skrzypcami i wiolonczelą. Zachwycają tu dialogujące z sobą partie i częsta zamiana ról poszczególnych instrumentów.
Warto poznać ten "opolski" album, którego wydanie zbiegło się 800-rocznicą założenia miasta i dołączyć go do swojej płytoteki. Zapewniam że sięgać będziecie po tę płytę wielokrotnie.
Album ukazał się w marcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

________________________________________________________________________

 

Polish Chamber Works: Józef Elsner, Emanuel Kania
CD 2017, DUX 1352

program:

Józef Elsner - Kwartet fortepianowy Es-dur op.15:
1. I   Moderato
2. II  Andantino
3. III Rondo

Emanuel Kania - Trio fortepianowe g-moll:
4. I   Allegro con brio
5. II  Scherzo
6. III Adagio
7. IV Allegro con fuoco

muzycy:
Rafał A. Łuszczewski - fortepian
Ewa Andruszkiewicz - skrzypce
Dariusz Wołczyk - altówka
Mirosław Makowski - wiolonczela

________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

piątek, 30 czerwca 2017, longplay_2010
Tagi: k E classic

Polecane wpisy