Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Joo Yeon CHOI - Marek SZLEZER: Sonatas for Cello and Piano /2017/

Ludwig van Beethoven: Cello Sonata in C major No.4, Op.102 No.1; Dmitri Shostakovich: Sonata for Cello and Piano in D minor, Op.40; Jeajoon Ryu: Sonata for Cello and Piano No.1.

Marek Szlezer, pianista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki polskiej XIX i XX wieku, należy dziś do najczęściej koncertujących polskich muzyków młodego pokolenia. Krakowski wirtuoz i wyjątkowy interpretator utworów Tansmana, Chopina i Pendereckiego, jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali oraz ma za sobą występy w tak ważnych miejscach jak m.in. Carnegie Hall czy St.Martin-in-the-fields. Całkiem niedawno mieliśmy okazję usłyszeć jego doskonałe wykonania utworów Krzysztofa Meyera na płycie "Piano Works vol.2" (2014) oraz zachwycać się jego grą na płycie sopranistki Joanny Freszel "real life song" (2015). Tym razem Marek Szlezer towarzyszy młodej koreańskiej wiolonczelistce Joo Yeon Choi.
Płyta "Sonatas for Cello and Piano" to zestaw trzech Sonat rozpisanych na oba instrumenty przez Ludwiga van Beethovena, Dymitra Szostakowicza i współczesnego kompozytora z Korei, Jeajoona Ryu. Każdy z utworów prezentowanych na płycie powstał w innym stuleciu na przestrzeni XIX, XX i XXI wieku.
Dwuczęściowa Sonata Beethovena No.4 z 1815 roku to pierwszy utwór, w którym wiolonczela pełni obok fortepianu równorzędną rolę, a nie jak dotychczas bywało zaledwie instrumentu towarzyszącego.
Do takiej też formy blisko 120 lat później odwołał się Szostakowicz komponując Sonatę wiolonczelową d-moll op.40, uznaną wówczas za nowatorską wobec jego wcześniejszych utworów. Rosyjski kompozytor złożył ją z trzech części, w których sąsiadują z sobą odmienne nastroje: głęboki liryzm i radosna żywiołowość.
Ostatnią częścią płyty jest nawiązująca do tradycji romantyzmu Sonata na wiolonczelę i fortepian współczesnego kompozytora i pianisty z Korei Jeajoona Ryu, ucznia samego Krzysztofa Pendereckiego.
Wykonanie tych odległych od siebie epokowo utworów z jakim mamy do czynienia na płycie, odsłania nie tylko oszałamiającą wirtuozerię obojga wywodzących się z różnych kultur muzyków, ale też doskonałe porozumienie pomiędzy artystami. Grają ekspresyjnie i radośnie, ale też w szczególnie wrażliwy sposób, smakując piękno każdego pojedynczego dźwięku. Warto wspomnieć, że Joo Yeon Choi, najmłodsza jak dotąd artystka która zdała egzamin w prestiżowej Hochschule fur Musik, właśnie za wykonanie Sonat wiolonczelowych Beethovena otrzymała Nagrodę Specjalną Akademii Muzycznej Maurycego Ravela: "Melomanes Cote Sud".
Doskonale że w grudniu 2014 w Europejskim Centrum Matecznik "Mazowsze" w Otrębusach zarejestrowano recital obojga artystów, który po kilkunastu miesiącach trafił do naszych domów za pośrednictwem starannie wydanej płyty CD. Brawo DUX!
Płyta ukazała się w marcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_______________________________________________________________________

 

Joo Yeon CHOI - Marek SZLEZER: Sonatas for Cello and Piano
CD 2017, DUX 1206

program:

Ludwig van Beethoven - Cello Sonata in C major No.4, Op.102 No.1:
1. I Andante - Allegro vivace
2. II Adagio - Allegro vivace

Dmitri Shostakovich - Sonata for Cello and Piano in D minor, Op.40:
3. I Allegro non troppo
4. II Allegro
5. III Largo
6. IV Allegro

Jeajoon Ryu - Sonata for Cello and Piano No.1:
7. I Brezza
8. II Romanticismo
9. III Fuga
10.IV Finale

muzycy:
Joo Yeon Choi - wiolonczela
Marek Szlezer - fortepian

_______________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

czwartek, 29 czerwca 2017, longplay_2010
Tagi: classic s C

Polecane wpisy