Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Ethno Port Poznań 2017 /2017/

Felix Lajkó: Mezo / Field; Mari Boine: Adine & Isak (My Treasure); Trio López / Petrakis / Chemirani: Hortus Deliciarum; Maniucha i Ksawery: Buła oseń Chołodna...; Ballake Sissoko: Nalesonko; Iva Bittová & Čikori: Brizy; Driss El Maloumi: Le Coin 'D; Adam Strug: Diabeł stróż; Dakhabrakha: Chumak; Mosaik: Lulunia; Taraf de Haidouks: Dragoste De La Clejani (Clejani Love Song); Polmuz: Walc z obczyzny; Los Piranas: La Diversión Que Hacia Falta En Mi Pais; Danyel Waro: Batarsite.

Podobnie jak w minionych latach, tak i jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Ethno Port Poznań towarzyszył efektowny album płytowy zawierający nagrania wykonawców, których koncerty wypełniły program kilkudniowego wydarzenia. Każdorazowo bardzo starannie wydawane płyty wyposażone są w książeczkę z krótkimi wizytówkami, pochodzących z różnych stron świata artystów. Jubileuszowa 10. odsłona Ethno Port Poznań, sprowokowała organizatorów do zaproszenia również artystów, którzy już wcześniej pojawili się na koncertach Festiwalu. Także więc album dokumentujący tę edycję Ethno Portu jest pod tym względem wyjątkowy. Blisko 80 minut logicznie ułożonego programu płyty, wypełniają utwory takich artystów jak: Mari Boine, Iva Bittova, czy Danyel Waro.
Specyfiką Ethno Portu jest prezentowanie muzyki wykonywanej na ogół przez szerzej nieznanych wykonawców, których przeciętny odbiorca dopiero odkrywa w trakcie Festiwalu. Potocznie mówi się wręcz, iż ktoś wybiera się na Ethno Port, często nawet przed koncertem (koncertami) nie przyswajając sobie egzotycznie brzmiących nazwisk artystów. Dopiero po kolejnej edycji Festiwalu w pamięci pozostają nazwy zespołów i nazwiska konkretnych muzyków, na których kolejny występ wybralibyśmy się bez wahania i których płyty chcielibyśmy włączyć do swej kolekcji. Jednak każdego roku mamy do czynienia z wyjątkami od tej reguły. Pośród nieznanych nam wykonawców w festiwalowym programie pojawiają się bowiem także artyści cieszący się sporą popularnością w środowisku odbiorców świadomie słuchających muzyki. Taką postacią jest jedna z największych osobowości światowej sceny muzyki etnicznej, wokalistka Mari Boine. Pochodząca z żyjącego na północy Norwegii lapońskiego ludu Saami artystka, swój śpiew przeplata joikowaniem, tradycyjną formą szamańskiego gardłowego zaśpiewu. Na krążku "Ethno Port Poznań 2017" słyszymy nagranie "Adine & Isak (My Treasure)", wybrane z najnowszej, a zarazem pierwszej nagranej przez artystkę w języku angielskim płyty: "See The Woman" (2017).
Brzmienie 21-strunowej afrykańskiej harfy powszechnie zwanej korą, w Europie kojarzyć się może z klawesynem. Instrument wyposażony jest w pudło rezonansowe z rozpiętą na nim skórą, co wzmacnia dźwięki strun dodając im specyficznego brzmienia. Historia kory generującej wyjątkowo hipnotyczny dźwięk, sięga tradycji ludu Mandinka z Afryki Zachodniej, a instrument wykorzystywany był często podczas rozmaitych ludowych i religijnych obrzędów.
Na płycie pod numerem 5, znajdziemy nagranie "Nalésonko", podchodzące z albumu "At Peace" (2013) mistrza kory, Ballaké Sissoko. Urodzony i wychowany w Bamako, stolicy Republiki Mali w Afryce Zachodniej artysta, jest synem wielkiego harfisty Djelimady Sissoko i kontynuatorem muzycznych tradycji swej rodziny.
Iva Bittová to czeska awangardowa skrzypaczka, wokalistka, kompozytorka i ...aktorka, która swoją karierę rozpoczęła już w połowie lat 70. Unikatowy sposób śpiewu i skatowania oraz technika gry, stanowiące zgrabne połączenie rocka oraz muzyki ludowej przyniosły jej międzynarodową sławę. Jednym z projektów w jakie w ostatnich latach zaangażowana jest ta wszechstronna artystka jest muzyka tworzona wraz z kwartetem NOCZ, przynosząca wyjątkowe czesko-norweskie połączenie stylistyki czerpiącej inspiracje z free jazzu, noise i ambientu ("NOCZ & Iva Bittová", 2014). Dwa lata później światło dzienne ujrzał album artystki zrealizowany wraz z grupą Čikory: "At home" (2016). Z tej właśnie płyty wybrano nagranie "Brizy".
Z kolei z pochodzącego z 2013 roku albumu "Makan", marokańskiego wirtuoza arabskiej lutni Drissa El Maloumi pochodzi kolejny utwór na tej składance: "Le Coin 'D".
Śpiewaka, muzyka, kompozytora, ale także scenarzystę filmowego Adama Struga reprezentuje utwór "Diabeł stróż". Adam Strug to postać nieoczywista. Artysta penetruje nie tylko polski folklor, odnajdując i popularyzując zapomniane pieśni sprzed stuleci, ale też skłania się ku poezji i utworom takich autorów jak Bolesław Leśmian czy Emil Zegadłowicz. Na scenie i w studio Adam Strug otacza się z kolei muzykami na co dzień związanymi ze środowiskiem jazzowym.
"Chumak" to utwór ukraińskiej grupy DakhaBrakha. Muzyka zespołu dalece wybiega poza wszelkie utarte schematy, sama w sobie stanowiąc odrębną jakość. Dynamiczne utwory DakhaBrakha najczęściej oparte na wyrazistym rytmie basowego bębna, czerpią z rozmaitych gatunków muzycznych. W muzyce kreatywnego kwartetu odnajdziemy nie tylko elementy muzyki ludowej z Ukrainy, ale też echa folkloru afrykańskiego, australijskiego czy azjatyckiego.
Pośród 14 nagrań wypełniających blisko 80-minutową płytę znajdziemy też utwór pochodzący z repertuaru istniejącego od ćwierćwiecza rumuńskiego zespołu Taraf De Haidouks. Grupa koncertuje w rozmaitych okolicznościach uświetniając zarówno wielkie europejskie festiwale, jak i cygańskie wesela.
Ethnoportowe płyty to nie tylko najwspanialsze z możliwych pamiątki z poszczególnych edycji tego wyjątkowego Festiwalu i rodzaj bezcennej muzycznej kroniki, ale też składanki, których doskonale słucha się również w oderwaniu od wydarzenia. Mieniące się różnorodnością nagrania doskonale ukazują aktualne trendy i nurty muzyki etnicznej
Album ukazał się podczas Ethno Port Poznań: 8-11.06.2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_______________________________________________________________________

Ethno Port Poznań 2017
CD 2017, CK Zamek 011

program:
1. Felix Lajkó: Mezo / Field
2. Mari Boine: Adine & Isak (My Treasure)
3. Trio López / Petrakis / Chemirani: Hortus Deliciarum
4. Maniucha i Ksawery: Buła oseń Chołodna...
5. Ballake Sissoko: Nalesonko
6. Iva Bittová & Čikori: Brizy (vocal guest: Ivo Viktorin)
7. Driss El Maloumi: Le Coin 'D
8. Adam Strug: Diabeł stróż
9. Dakhabrakha: Chumak
10.Mosaik: Lulunia
11.Taraf de Haidouks: Dragoste De La Clejani (Clejani Love Song) -radio edit
12.Polmuz: Walc z obczyzny
13.Los Piranas: La Diversión Que Hacia Falta En Mi Pais
14.Danyel Waro: Batarsite

_______________________________________________________________________

opisy poprzednich płyt Ethno Port:

poniedziałek, 12 czerwca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy