Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Barnabás KELEMEN - Zoltán KOCSIS: Hommage á Fritz Kreisler /2017/

Tambourin chinois, Op.3; Chanson Louis XIII et Pavane; Allegretto; Slavonic Dance, No.2; Dirge of the North; Liebesleid; Liebesfreud; Schon Rosmarin; Syncopation; Rondino on a Theme of Beethoven; Indian Lament; Marche miniature viennoise; Humoreske, Op.101, No.7; La Gitana; Gypsy Caprice; Andante cantabile, Op.11; Toy Soldier's March; Recitativo und Scherzo-Caprice, Op.6; Midnight Bells; Caprice viennois, Op.2; Praeludium und Allegro.

W hołdzie austriackiemu kompozytorowi i skrzypkowi Fritzowi Kreislerowi młody wirtuoz skrzypiec Barnabás Kelemen wraz z jednym z najwybitniejszych pianistów europejskich, nieodżałowanym Zoltánem Kocsisem w kwietniu ub. roku zarejestrował materiał jaki wypełnia album "Hommage á Fritz Kreisler". To utwory odwołujące się do stylu dawnych epok (szczególnie włoskiego baroku), oraz transkrypcje i wariacje na temat kompozycji Louisa Couperina, Luigi Boccheriniego, Dworzaka, Beethovena i Czajkowskiego. To zarazem ostatnie nagranie dokonane przez zmarłego kilka miesięcy później Zoltána Kocsisa. Warto wspomnieć że w ostatnich latach swego życia Kocsis niemal całkowicie poświęcił się dyrygenturze występując z założoną w 1978 roku z Ivanem Fischerem, Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową oraz z Węgierską Filharmonią Narodową, której był kierownikiem muzycznym od 1997 roku. Fakt ten ukazuje jak ogromne wrażenie na wielkim pianiście zrobił niespełna 40-letni skrzypek, skoro właśnie z nim zdecydował się nagrać album wypełniony wariacjami i transkrypcjami Kreislera, a więc materią wymagającą od obu wirtuozów ogromnej maestrii i fantazji.
Barnabás Kelemen już jako 11-latek został przyjęty do Akademii Muzycznej w Liszt Ferenc w studio Eszter Perényi, którą ukończył pod okiem takich znakomitosci jak Isaac Stern czy György Kurtág. W roku 1999 młody wirtuoz zdobył I nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. W.A. Mozarta w Salzburgu, a w 2002 roku złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Indianapolis.
Słuchając płyty nie trudno dostrzec z jak ogromnym entuzjazmem tych dwóch wywodzących się z różnych pokoleń muzyków tworzy fantazyjne obrazy dźwiękowe osnute wokół takich tematów jak choćby "Słowiański taniec" Dworzaka, "Andante cantabile" Czajkowskiego czy XVIII-wieczna arabsko-hiszpańska pieśń cygańska "La Gitana".
Niebywała swoboda i lekkość z jaką artyści kreują swe muzyczne wizje to nie tylko zasługa doskonałego warsztatu instrumentalnego, ale też ogromnego, bezwarunkowego zaufania i porozumienia pomiędzy artystami.
To płyta będąca nie tylko bezcennym dokumentem ostatnich dokonań wielkiego Zoltána Kocsisa, ale też album niosący z sobą ogromną porcję dźwiękowych emocji, którym nie sposób ulec w trakcie słuchania płyty
Płyta ukazała się w marcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

  

Barnabás KELEMEN - Zoltán KOCSIS: Hommage á Fritz Kreisler
CD 2017, BMC Records BMC CD 250

program:
 1. Tambourin chinois, Op.3
 2. Chanson Louis XIII et Pavane
 3. Allegretto
 4. Dvorak - Kreisler: Slavonic Dance, No.2
 5. Balogh - Kreisler: Dirge of the North
 6. Liebesleid
 7. Liebesfreud
 8. Schon Rosmarin
 9. Syncopation
10.Rondino on a Theme of Beethoven
11.Dvorak - Kreisler: Indian Lament
12.Marche miniature viennoise
13.Dvorak - Kreisler: Humoreske, Op.101, No.7
14.La Gitana
15.Gypsy Caprice
16.Tchaikovsky - Kreisler: Andante cantabile, Op.11
17.Toy Soldier's March
18.Recitativo und Scherzo-Caprice, Op.6
19.Heuberger - Kreisler: Midnight Bells
20.Caprice viennois, Op.2
21.Praeludium und Allegro

personel:
Barnabas Kelemen - skrzypce
Zoltan Kocsis - fortepian

_________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

piątek, 30 czerwca 2017, longplay_2010
Tagi: classic k

Polecane wpisy