Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Barnabás KELEMEN - Zoltán KOCSIS: Hommage á Fritz Kreisler /2017/

Tambourin chinois, Op.3; Chanson Louis XIII et Pavane; Allegretto; Slavonic Dance, No.2; Dirge of the North; Liebesleid; Liebesfreud; Schon Rosmarin; Syncopation; Rondino on a Theme of Beethoven; Indian Lament; Marche miniature viennoise; Humoreske, Op.101, No.7; La Gitana; Gypsy Caprice; Andante cantabile, Op.11; Toy Soldier's March; Recitativo und Scherzo-Caprice, Op.6; Midnight Bells; Caprice viennois, Op.2; Praeludium und Allegro.

W hołdzie austriackiemu kompozytorowi i skrzypkowi Fritzowi Kreislerowi młody wirtuoz skrzypiec Barnabás Kelemen wraz z jednym z najwybitniejszych pianistów europejskich, nieodżałowanym Zoltánem Kocsisem w kwietniu ub. roku zarejestrował materiał jaki wypełnia album "Hommage á Fritz Kreisler". To utwory odwołujące się do stylu dawnych epok (szczególnie włoskiego baroku), oraz transkrypcje i wariacje na temat kompozycji Louisa Couperina, Luigi Boccheriniego, Dworzaka, Beethovena i Czajkowskiego. To zarazem ostatnie nagranie dokonane przez zmarłego kilka miesięcy później Zoltána Kocsisa. Warto wspomnieć że w ostatnich latach swego życia Kocsis niemal całkowicie poświęcił się dyrygenturze występując z założoną w 1978 roku z Ivanem Fischerem, Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową oraz z Węgierską Filharmonią Narodową, której był kierownikiem muzycznym od 1997 roku. Fakt ten ukazuje jak ogromne wrażenie na wielkim pianiście zrobił niespełna 40-letni skrzypek, skoro właśnie z nim zdecydował się nagrać album wypełniony wariacjami i transkrypcjami Kreislera, a więc materią wymagającą od obu wirtuozów ogromnej maestrii i fantazji.
Barnabás Kelemen już jako 11-latek został przyjęty do Akademii Muzycznej w Liszt Ferenc w studio Eszter Perényi, którą ukończył pod okiem takich znakomitosci jak Isaac Stern czy György Kurtág. W roku 1999 młody wirtuoz zdobył I nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. W.A. Mozarta w Salzburgu, a w 2002 roku złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Indianapolis.
Słuchając płyty nie trudno dostrzec z jak ogromnym entuzjazmem tych dwóch wywodzących się z różnych pokoleń muzyków tworzy fantazyjne obrazy dźwiękowe osnute wokół takich tematów jak choćby "Słowiański taniec" Dworzaka, "Andante cantabile" Czajkowskiego czy XVIII-wieczna arabsko-hiszpańska pieśń cygańska "La Gitana".
Niebywała swoboda i lekkość z jaką artyści kreują swe muzyczne wizje to nie tylko zasługa doskonałego warsztatu instrumentalnego, ale też ogromnego, bezwarunkowego zaufania i porozumienia pomiędzy artystami.
To płyta będąca nie tylko bezcennym dokumentem ostatnich dokonań wielkiego Zoltána Kocsisa, ale też album niosący z sobą ogromną porcję dźwiękowych emocji, którym nie sposób ulec w trakcie słuchania płyty
Płyta ukazała się w marcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

  

Barnabás KELEMEN - Zoltán KOCSIS: Hommage á Fritz Kreisler
CD 2017, BMC Records BMC CD 250

program:
 1. Tambourin chinois, Op.3
 2. Chanson Louis XIII et Pavane
 3. Allegretto
 4. Dvorak - Kreisler: Slavonic Dance, No.2
 5. Balogh - Kreisler: Dirge of the North
 6. Liebesleid
 7. Liebesfreud
 8. Schon Rosmarin
 9. Syncopation
10.Rondino on a Theme of Beethoven
11.Dvorak - Kreisler: Indian Lament
12.Marche miniature viennoise
13.Dvorak - Kreisler: Humoreske, Op.101, No.7
14.La Gitana
15.Gypsy Caprice
16.Tchaikovsky - Kreisler: Andante cantabile, Op.11
17.Toy Soldier's March
18.Recitativo und Scherzo-Caprice, Op.6
19.Heuberger - Kreisler: Midnight Bells
20.Caprice viennois, Op.2
21.Praeludium und Allegro

personel:
Barnabas Kelemen - skrzypce
Zoltan Kocsis - fortepian

_________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

piątek, 30 czerwca 2017, longplay_2010
Tagi: classic k

Polecane wpisy