Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Ethno Port Poznań 2018

Harold López NUSSA
Un Dia Cualquiera
(2018)

SKICKI-SKIUK
Chrarumimia
(2018)

RADIO UFO
Dark Days

SJ Records presents!

TOWER OF POWER
Soul Side of Town
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ATOM STRING QUARTET: Seifert

Quasimodo; Way To Oasis; Love In The Garden; Kilimanjaro; Stillness; Turbulent Plover; Evening Psalm; Where Are You From; Inspirational Psalm; On The Farm; Song For Christopher.

Działalność Atom String Quartet wyłamuje się wszelkim kategoriom i nie mieści w jakichkolwiek powszechnych definicjach muzycznych. Skład tworzony przez dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę jaki z powodzeniem występuje w filharmoniach (m.in. w Berlinie, Warszawie i Szczecinie), wykonuje muzykę w dużej mierze opartą na typowej jazzowej improwizacji, jednocześnie nie pozbawiając swych interpretacji klasycznego piętna, oraz nie stroniąc od interpretowania klasyków. Z czwórką młodych wirtuozów chętnie współpracują artyści tak wyjątkowi jak związani z muzyką jazzową: Bobby McFerrin, Wolfgang Haffner czy Adzik Sendecki, ale także: Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak i Orkiestra AUKSO, a więc muzycy stricte klasyczni.
Aktywność fonograficzna zdobywającego najróżniejsze nagrody na rozmaitych europejskich festiwalach kwartetu, kilkakrotnie wyróżnionego prestiżową Nagrodą Fryderyka, oraz każdego z muzyków zespołu indywidualne, przyprawia o zawrót głowy. Po genialnym albumie "Behind The Strings" nagranym wraz z Triem Tomasza Wendta, już w roku 2017 trafiła do nas świetna płyta: "Made In Poland" zrealizowana wraz z Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum, oraz gorąco przyjęty album Kwintetu Mateusza Smoczyńskiego "Berek" (2017), Kolejną "atomową" płytą jest krążek poświęcony utworom Zbigniewa Seiferta, który już w momencie ukazania się, okrzyknięty został jedną z najważniejszych płyt roku.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż genialny skrzypek i kompozytor jakim był Seifert, każdy z utworów, pierwotnie tworzył pod kątem instrumentów smyczkowych. To właśnie wygrywając na skrzypcach kolejne rysujące się w umyśle fragmenty powstających utworów, kompozytor tworzył tak klasyczne już dziś tematy jak "Quasimodo" czy "Kilimanjaro". Dopiero w zetknięciu z jazzrockowym składem, z jakim najczęściej współpracował Zbigniew Seifert, opracowywano ostateczne aranżacje. Dzięki tej płycie mamy więc niejako możliwość dotarcia do sedna każdego z utworów i poznania ich w formie rozszerzonej o możliwości jakie daje skład w 100 procentach oparty na instrumentach strunowych.
Muzycy Atom String Quartet sięgając po repertuar Zbigniewa Seiferta, skoncentrowali się na utworach pochodzących z albumów "Seifert", "Man On The Light" i "Kilimanjaro".
Opracowania poszczególnych tematów zachwycają doskonałym wpasowaniem się w konwencję genialnego kwartetu. W każdym momencie słychać, że jest to dla Atom String Quartet repertuar wręcz idealny.
Niejednokrotnie wiolonczela imituje sekcję rytmiczną ("Quasimodo", "Way To Oasis"). Innym razem niemal każdy dźwięk wydobywany jest dzięki technice pizzicato ("Kilimanjaro"). Doprawdy trudno po zakończeniu przesłuchiwania płyty, tak po prostu odłożyć ją na półkę.
W przypadku "Evening Psalm" mamy do czynienia z dwoma odsłonami; pierwsza to wykonanie solo przez Mateusza Smoczyńskiego, druga jest rozwinięciem tematu w postaci inspirowanych nim motywów stworzonych przez Dawida Lubowicza.
Z kolei "Stilness" to popis altwiolisty Michała Zaborskiego i wiolonczelisty składu, Krzysztofa Lenczowskiego. Wplecione w program płyty nagrania,  zrealizowane przez skrzypce solo i duet altówki i wiolonczelą, w nieoceniony sposób uatrakcyjniają konstrukcję całego albumu.
Mimo że w ostatnich latach po twórczość Zbigniewa Seiferta sięgają rozmaici muzycy, wyjątkowa formuła jaką zaproponował Atom String Quartet nie ma sobie równych.
Album ukazał się 27 maja 2017.

Robert Ratajczak

________________________________________________________________________

ATOM STRING QUARTET: Seifert
CD, Zbigniew Seifert Foundation CD-FZS-1

program:
 1. Quasimodo
 2. Way To Oasis
 3. Love In The Garden
 4. Kilimanjaro
 5. Stillness
 6. Turbulent Plover
 7. Evening Psalm
 8. Where Are You From
 9. Inspirational Psalm
10.On The Farm
11.Song For Christopher

personel:
Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

________________________________________________________________________

opisy płyt Atom String Quartet

    

wtorek, 20 czerwca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy