Recenzje ok. 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

JAZZ

Polski Jazz

KLASYKA

Blues, Rock

POP

PŁYTY: A - Z:
_____________________________
Blog > Komentarze do wpisu

Stanisław SOYKA feat. Buba Badjie Kuyateh: Action Direct Tales /2017/

Tales I-VII; Ma-Sanneh Ceesay.

Kolejną pozycją w dyskografii Stanisława Soyki jest płyta, mimo wszechstronności artysty, nietypowa. Wraz z pochodzącym z Gambii, Bubą Badjie Kuyatehem, wirtuozem egzotycznego instrumentu kora, zrealizował album "Action Direct Tales” doskonale wpasowujący się w konwencję world music. Poza Soyką wokalistą i kompozytorem poznajemy muzyka również jako świetnie improwizującego skrzypka. Specyficzny klimat, album zawdzięcza wyjątkowemu porozumieniu panującemu pomiędzy wywodzącymi się z odległych od siebie kultur muzyków.
Buba Badjie Kuyateh obok Seckou Keity i Kana Mathisa, należy do grona największych wirtuozów 21-strunowej afrykańskiej harfy powszechnie zwanej korą. Historia tego generującego hipnotyczny (mogący kojarzyć się z klawesynem) dźwięk instrumentu, sięga tradycji ludu Mandinka z Afryki Zachodniej, gdzie wykorzystywany był podczas rozmaitych ludowych i religinych obrzędów. Jego zastosowanie w muzyce improwizowanej docenione już zostało przez wielu artystów jazzowych. Świetnie iż także w Polsce powstała płyta wykorzystująca potencjał kory. Tym bardziej że mamy do czynienia z muzyką powstałą w kameralnej konwencji, która pozwala zasłuchać się w konstelację kory, skrzypiec i wokalu, nie przysłoniętą brzmieniem dużego zespołu.
Przesłaniem albumu są międzykulturowe muzyczne opowieści i dialogi. Pochodzący z afrykańskiego Brikama w Gambii Buba Badjie Kuyateh pochodzi z rodu griotów, który w Zachodniej Afryce z pokolenia na pokolenie przekazuje dawne historie i opowieści za pomocą zarówno ustnych przekazów jak muzyki. Podróżujący po świecie artysta oraz strażnik swej kultury i tradycji w roku 2012 roku przybył do Europy, której ważnym przystankiem okazała się Warszawa. Tam właśnie założył zespół Bantambo i koncertował z takimi muzykami jak m.in.: Maria Pomianowska, Marcin Masecki, Włodzimierz Kiniorski oraz właśnie Stanisław Soyka.
Siedem muzycznych opowieści ("Tales I-VII") uzupełnia tradycyjna gambijska pieśń "Ma-Sanneh Ceesay". Mimo że album firmowany jest jako: Stanisław Soyka feat. Buba Badjie Kuyateh, a nie odwrotnie - to jednak Kuyateh zdaje się być muzykiem któremu płyta zawdzięcza taki a nie inny charakter, a partie skrzypiec i okazjonalne wokalizy Soyki zdają się mu zaledwie towarzyszyć.
"Action Direct Tales" to świetny etniczny album, z muzyką pełną uduchowienia, emanujący radością i pozytywnymi wibracjami.
Płyta ukazała się 10 marca 2017.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

 

Stanisław SOYKA feat. Buba Badjie Kuyateh: Action Direct Tales
CD 2017, Universal Music 574 975 9

program:
1. Tale I
2. Tale II
3. Tale III
4. Tale IV
5. Tale V
6. Tale VI
7. Tale VII
8. Ma-Sanneh Ceesay

personel:
Stanisław Soyka - skrzypce, śpiew
Buba Badjie Kuyateh - kora

______________________________________________________________________

opisy innych płyt Stanisława Soyki:

czwartek, 18 maja 2017, longplay_2010
e-mail: longplay.blog@gazeta.pl