Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Alban DARCHE & L'Orphicube

The Atomic Flonflons
PREMIERA 30 MARCA 2018

Hazel LEACH - C.O.B
Postcard Collection
(premiera 12 kwietnia 2018)

Barbara BARTH & Manuel KRASS
In Spheres
(premiera 12 kwietnia 2018)

ANIMATA
Duality
(premiera 12 kwietnia 2018)

Susanne PAUL's Move String Quartet
Short Stories
(premiera 12 kwietnia 2018)

MAHNIG - MANDERSCHEID - STERNAL - VALK
Pop
(premiera 12 kwietnia 2018)

Blog > Komentarze do wpisu

PULCINELLA: 3/4 d'once /2017/

TDPC; Elle aimait l'été; Melchizedec; 3/4 d'once; Devant ta porte; Les paris sont ouverts; Mélatonine; La fille de l'ombre.

Pulcinella to z języka włoskiego: Poliszynel - gadatliwy gbur z włoskich komedii i francuskiego teatru kukiełkowego. Taką też nazwę przyjął francuski kwartet od 2004 roku prowadzony przez saksofonistę i kompozytora Ferdinanda Doumerca, w swej muzyce czerpiący inspirację z jazzu i muzyki świata. W repertuarze Pulcinelli znajdziemy utwory nawiązujące zarówno do argentyńskiego tanga jak free jazzu, a nawet muzyki rockowej, a wszystko to podane jest z dużym humorem i szczyptą prawdziwego szaleństwa. Podstawowe instrumentarium zespołu oparte na saksofonie lub flecie (Ferdinand Doumerc), akordeonie (Florian Demonsant), kontrabasie (Jean-Marc Serpin) i perkusji (Pierre Pollet), niejednokrotnie uzupełniane jest generowanymi lub zaczerpniętymi ze środowiska intrygującymi efektami.
Tytuł płyty "3/4 d'once" zespołu przez wielu zwanego "jazzowym cyrkiem", nawiązuje do wagi jaką ludzkie ciało traci po śmierci (3/4 uncji - czyli 21 gramów). Zwykło się mawiać, że tyle waży ludzka dusza, do której to właśnie Pulcinella chce trafić ze swoją muzyką.
Tematy śmiało wpisujące się w konwencję world music ("TDPC", "Elle aimait l'été") sąsiadują z pastiszowymi utworami "z przymrużeniem oka" ("Melchizedec", "Devant ta porte"), ale też poruszającymi formami (niemal elegijny utwór tytułowy oraz rozbudowany wielowątkowy "Mélatonine") i ocierającymi się o free jazz zaawansowanymi improwizacjami ("Les paris sont ouverts").
Jak ta pełna szaleństwa muzyka, potrafi od kilkunastu już lat zarówno fascynować zagorzałych fanów zespołu, jak zdobywać nowe rzesze zwolenników, pozostaje "tajemnicą Poliszynela". Czterech instrumentalistów tworzących Pulcinella stworzyło własny nieporównywalny z niczym innym, abstrakcyjny muzyczny świat, w którym wszystkie na pozór gryzące się z sobą składniki tworzą genialną symbiozę.
Album ukazał się 26 maja 2017.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 

PULCINELLA: 3/4 d'once
CD 2017, BMC Records BMC CD 248

program:
1. TDPC
2. Elle aimait l'été
3. Melchizedec
4. 3/4 d'once
5. Devant ta porte
6. Les paris sont ouverts
7. Mélatonine
8. La fille de l'ombre

personel:
Ferdinand Doumerc - saksofon, flet
Florian Demonsant - akordeon
Jean-Marc Serpin - kontrabas
Pierre Pollet - perkusja

_________________________________________________________________________

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ

środa, 31 maja 2017, longplay_2010
Tagi: jazz p

Polecane wpisy