Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

POŚWIATOWSKA / RADEK: Kim Ty jesteś dla mnie /2017/

Nie kocham nikogo; Nie mów, że dotyk; Wygięty w łuk; Mogę być albo nie; Niebo plonie; Ten kot; Jeśli chcesz mnie...; Bez Ciebie (Serce); Bez Ciebie; Zapach drażni; Mówisz na śmierć; Zawołaj mnie po imieniu; Jak płomień; Kiedy u-kochanie (Serce); Kiedy u-kochanie; Ach gdybym miał.

Projekt Poświatowska / Radek po raz pierwszy przedstawiony został podczas Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Nieustannie zachwycające wiersze przedwcześnie zmarłej poetki kompozytor i wokalistka Janusz Radek oprawił muzyką i wyposażył w wyjątkowe interpretacje akompaniując sobie na instrumentach klawiszowych. Gorące przyjęcie i zainteresowanie przedsięwzięciem sprawiło, iż jego inicjator  postanowił zarejestrować materiał na płycie. Na albumie "Kim Ty jesteś dla mnie" mimo że brzmiącym dzięki bogatym aranżacjom i elektronicznej oprawie bardzo nowocześnie, udało się przekazać wyjątkową magię tekstów wybitnej poetki. Przypadająca w tym roku 50-ta rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej to okazja do przypomnienia sobie jej wierszy i odkrycia w nich nieznanych dotąd walorów.
O potencjale wierszy Haliny Poświatowskiej oprawionych w muzykę przekonało się już kilku polskich artystów, że wspomnę choćby Krystynę Stańko, która na swej wyśmienitej płycie "Kropla słowa" (2012) przedstawiła wiersze "Jesteś Powietrzem" i "Nie Mówiłam Uśmiechem" do muzyki Dominika Bukowskiego. Album "Kim Ty jesteś dla mnie" jest jednak płytą zupełnie samodzielnie przygotowaną przez jednego artystę: kompozytora, aranżera, wokalistę i multiinstrumentalistę, czerpiącego inspiracje z własnego osobistego odbioru poezji Poświatowskiej. Czyni to album, mimo że wypełniony tekstami poetki, jednocześnie bardzo osobistym dla Janusza Radka, któremu już przed laty dane było zmierzyć się z utworami m.in. Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i E.E Cummingsa. Artysta w każdy ze swych projektów zaszczepia własną osobowość. Bez względu na to czy mierzy się z repertuarem Cohena, Niemena czy Republiki, potrafi przekazać też cząstkę samego siebie. Tak jest też na płycie z wierszami Haliny Poświatowskiej.
W warstwie muzycznej mamy do czynienia z produkcją bardzo nowoczesną, choć jednocześnie śmiało czerpiącą z estetyki minionych dziesięcioleci, z dużym naciskiem na stylowo archaiczne brzmienia instrumentów elektronicznych. Na uwagę zasługują perfekcyjnie dopracowane wielogłosowe chórki, w dużej mierze decydujące o klimacie całej płyty.
Dynamiczne i wręcz przebojowe utwory o łatwo przyswajalnej melodyce ("Nie kocham nikogo", "Mogę być albo nie", "Ten kot") sąsiadują z balladami o wręcz psychodelicznym klimacie ("Nie mów, że dotyk", "Niebo płonie") i formami niemal teatralnymi.
Perełką zdaje się "Jak płomień" wyposażony przepiękną melodię i dostojny katedralny nastrój. 
Płyta zdecydowanie zasługuje na szerokie upowszechnienie. Album posiada własną niepowtarzalną atmosferę, od której trudno się oderwać nawet po kilkakrotnym wysłuchaniu.
Album ukazał się 9 maja 2017 roku.

Robert Ratajczak

_______________________________________________________________________

 

POŚWIATOWSKA / RADEK: Kim Ty jesteś dla mnie
CD 2017, PoŚwiat 0001

program:
 1. Nie kocham nikogo
 2. Nie mów, że dotyk
 3. Wygięty w łuk
 4. Mogę być albo nie
 5. Niebo płonie
 6. Ten kot
 7. Jeśli chcesz mnie...
 8. Bez Ciebie (Serce)
 9. Bez Ciebie
10.Zapach drażni
11.Mówisz na śmierć
12.Zawołaj mnie po imieniu
13.Jak płomień
14.Kiedy u-kochanie (Serce)
15.Kiedy u-kochanie
16.Ach gdybym miał

Janusz Radek - wokal, instr. klawiszowe

_______________________________________________________________________

poniedziałek, 22 maja 2017, longplay_2010
Tagi: p R Pop

Polecane wpisy