Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Blog > Komentarze do wpisu

PARISIEN - PEIRANI - SCHAERER - WOLLNY: Out of Land /2017/

Air Song; B&H; Kabinett V; Rezeusler; Ukuhamba.

Cztery nazwiska firmujące koncertowy album "Out of Land" zapewniają muzykę pełną niespodziewanych zwrotów i rozwiązań. Szwajcarski wokalista  Andreas Schaerer, francuscy muzycy: Emile Parisien i Vincent Peirani, oraz jedno z największych odkryć niemieckiej sceny jazzowej ostatnich lat, pianista Michael Wollny, proponują program oparty na własnych kompozycjach, zarejestrowany w kwietniu 2016 roku w Bern. Pełen niespodzianek program tej wyjątkowej konstelacji w dużej mierze opiera się na swobodnej improwizacji.
Andreasa Schaerera znamy z założonej w 2005 roku formacji Hildegard Lernt Fliegen preferującej  fuzję nowoczesnego jazzu, przez pryzmat twórczości Franka Zappy, Toma Waitsa i ...Igora Strawińskiego. Po albumie o intrygującym tytule ''The Fundamental Rhythm of Unpolished Brains'' (2014), oraz płycie: "Perpetual Delirium" (2014) nagranej wraz z formacją ARTE Quartett, Scharerer zadebiutował w 2017 roku w wytwórni ACT albumem: "The Big Wig" zrealizowanym wraz z Akademicką Orkiestrą Festiwalową z Lucerny.
Saksofonistę Emile Parisiena i akordeonistę Vincenta Peirani mieliśmy okazję poznać dzięki wspólnej płycie: ''Belle Epoque'' (2014). Pierwszy z artystów kilka miesięcy później dał się poznać jako znakomity lider własnego kwartetu dzięki albumowi: ''Spezial Snack'' (2014), a rok 2016 zaowocował krążkiem "Sfumato" nagranym we własnym kwintecie z udziałem legendarnego pianisty Joachima Kuhna.
Rodak Parisiena, urodzony w Nicei - Vincent Peirani walczy o opinię akordeonu jako pełnoprawnego instrumentu w muzyce improwizowanej. Jest dziś jedną z największych młodych gwiazd europejskiego jazzu, należącą do grona artystów, jacy wyznaczając nowe szlaki w jazzie, niejako na nowo definiują istotę swego instrumentu. Poza wspólną płytą z Parisienem, akordeonista ma na koncie album "Living Being" (2015) oraz nagrane wraz z najbardziej rozpoznawalnym muzykiem tego składu Michaelem Wollnym, płyty:"Thrill Box" (2013) i "Tandem" (2016).
Michael Wollny zdaje się być w ostatnim czasie wyjątkowo "eksponowanym" artystą, bardzo często publikującym nowy autorski materiał oraz pojawiającym się w rozmaitych konfiguracjach w różnych projektach. To dziś jeden z najbardziej pożądanych przez organizatorów europejskich festiwali pianista jazzowy. Poza prowadzeniem własnego tria, młody instrumentalista i kompozytor zyskał też olbrzymie uznanie dzięki współpracy z nestorem saksofonu, Heinzem Sauerem
Wszyscy czterej artyści jakich słuchamy na "Out of Land" mieli więc już wielokrotnie okazję wspólnie z sobą muzykować, jednak nigdy nie doszło do projektu, w którym każdy z nich miałby okazję swobodnej wypowiedzi, będąc wspieranym przez pozostałą trójkę. Koncertowi jakiego słuchamy na płycie przyświecała koncepcja wzajemnej otwartości i połączenia indywidualnych pomysłów w jeden muzyczny nurt. Słuchając muzyki zgromadzonej na "Out of Land" bez wahania stwierdzić można, że sztuka ta udała się z nawiązką. Mimo iż poszczególne utwory rozpisane zostały jako indywidualne kompozycje Peiraniego, Wollny'ego i Schaerera, od początku do końca mamy wrażenie demokratycznego jej tworzenia, a wkład nie wyróżnionego wśród kompozytorów Emile Parisiena, zdaje się być równorzędny.
Jeden z największych improwizatorów wokalnych, Andreas Schaerer potrafi wydobyć z siebie dźwięki do złudzenia imitujące rozmaite instrumenty. To on właśnie odpowiedzialny jest za szczyptę szaleństwa w muzyce kwartetu. Klasycyzujący i stateczny fortepian Wollny'ego zapewnia harmonię i często niejako "porządkuje" muzyczną strukturę. Z kolei wyjątkowo zgrany francuski tandem: Parisien - Peirani, wprowadza do całości nutkę nostalgii i zadumy.
Premiera 26 maja 2017.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

   dystrybucja:

PARISIEN - PEIRANI - SCHAERER - WOLLNY: Out of Land
CD 2017, ACT 9832-2

program:
1. Air Song
2. B&H
3. Kabinett V
4. Rezeusler
5. Ukuhamba

personel:
Emile Parisien - saksofon
Vincent peirani - akordeon
Andreas Schaerer - głos
Michael Wollny - fortepian

______________________________________________________________________ 

- Emile Parisien:

   

    

- Vincent Peirani:  

     

  

- Andreas Schaerer:

   

- Michael Wollny:  

           

opisy innych płyt z katalogu ACT:poniedziałek, 08 maja 2017, longplay_2010
Tagi: jazz w p s

Polecane wpisy