Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Marek GAŁĄZKA & zespół: Pistolet w dłoni Ojca

Jest tylko jedna miłość; Małe miasteczka; Mój lęk; Pomiędzy; Gdzie są takie kwiaty jak Ty; Dziecięca psychodelia; Pistolet w dłoni Ojca; Modlitwa o świt; Portret nad brzegiem; Pod górą las; Znikający punkt; Za Kolejową.

Od wielu lat znany jako wyśmienity interpretator piosenek do wierszy Edwarda Stachury, poeta, kompozytor, gitarzysta i wokalista Marek Gałązka opublikował autorski album "Pistolet w dłoni Ojca". Tym razem artyście towarzyszy grupa zaprzyjaźnionych młodych muzyków czyniąc brzmienie utworów bardziej uniwersalnym z elementami rocka folku i alternatywy. Te bardzo osobiste utwory cechują teksty nad którymi niewątpliwie warto się głębiej pochylić. Artysta dzieli się z odbiorcą swymi refleksjami i przemyśleniami na temat relacji z otaczającym go światem, duchowością, miłością i buntem wobec niesprawiedliwości. To muzyka posiadająca swą własną duszę, pełna emocji i odniesień do otaczającej nas rzeczywistości. Oprawiony świetną aranżacją instrumentalną wokal Marka Gałązki ujmuje naturalną szczerością aż do bólu. Stylowe gorzkie ballady sąsiadują z nasączonymi psychodelią utworami, pełnymi rozmaitych ozdobników. Skojarzenia? Oczywiście Nick Cave, ale też Bob Dylan i Leonard Cohen. Każde kolejne przesłuchanie płyty pozwala odkryć nowe wartości poszczególnych utworów i dostrzec kolejny ważny przekaz jaki niosą te szczere, często gorzkie i pełne bólu opowieści.
Opublikowanie tych nagrań na płycie winylowej to świetne rozwiązanie wobec ponadczasowej wartości materiału. Stylowo wydany longplay wyposażono w starannie opracowaną wkładkę z tekstami i ich tłumaczeniami na język angielski, oraz ciekawym komentarzem twórcy płyty. Do całości dodano też płytę CD z identycznym materiałem, która pozwoli cieszyć się tą muzyką także w innych okolicznościach jak kontemplacyjny seans przy talerzu analogowego gramofonu.
Porównując zapis na CD z wersją analogową dostrzeżemy sporą różnicę w brzmieniu. Dotyczy to przede wszystkim wysokich tonów, które na czarnym krążku robią wobec kompaktu wrażenie nieco stłumionych i pozbawionych "soczystości". Jednak baza stereo i przejrzystość z jaką obcujemy słuchając longplaya zdecydowanie zwycięża. Doskonale, że nowe płyty winylowe ukazują się wraz z dołączonym do nich bardziej mobilnym i uniwersalnym srebrnym krążkiem.
Wydawnictwo ukazało się w marcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

Marek GAŁĄZKA & zespół: Pistolet w dłoni Ojca
LP + CD Fundacja Po Drodze

program:
(LP str.A:)
 1. Jest tylko jedna miłość
 2. Małe miasteczka
 3. Mój lęk
 4. Pomiędzy
 5. Gdzie są takie kwiaty jak Ty
 6. Dziecięca psychodelia
(LP str.B:)
 7. Pistolet w dłoni Ojca
 8. Modlitwa o świt
 9. Portret nad brzegiem
10.Pod górą las
11.Znikający punkt
12.Za Kolejową

personel:
Marek Gałązka - wokal, gitary, harmonijka
Krzysztof Stachura, Marcin Gałązka - gitary
Szymon Burnos - instr. klawiszowe
Przemysław Bartoś - bas
Roman Ślefarski, Filip Gałązka - perkusja
gościnnie:
Michał Ciesielski - saksofon

______________________________________________________________________

poniedziałek, 22 maja 2017, longplay_2010
Tagi: Pop g

Polecane wpisy