Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Ethno Port Poznań 2018

Harold López NUSSA
Un Dia Cualquiera
(2018)

SKICKI-SKIUK
Chrarumimia
(2018)

RADIO UFO
Dark Days

SJ Records presents!

TOWER OF POWER
Soul Side of Town
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Marek GAŁĄZKA & zespół: Pistolet w dłoni Ojca

Jest tylko jedna miłość; Małe miasteczka; Mój lęk; Pomiędzy; Gdzie są takie kwiaty jak Ty; Dziecięca psychodelia; Pistolet w dłoni Ojca; Modlitwa o świt; Portret nad brzegiem; Pod górą las; Znikający punkt; Za Kolejową.

Od wielu lat znany jako wyśmienity interpretator piosenek do wierszy Edwarda Stachury, poeta, kompozytor, gitarzysta i wokalista Marek Gałązka opublikował autorski album "Pistolet w dłoni Ojca". Tym razem artyście towarzyszy grupa zaprzyjaźnionych młodych muzyków czyniąc brzmienie utworów bardziej uniwersalnym z elementami rocka folku i alternatywy. Te bardzo osobiste utwory cechują teksty nad którymi niewątpliwie warto się głębiej pochylić. Artysta dzieli się z odbiorcą swymi refleksjami i przemyśleniami na temat relacji z otaczającym go światem, duchowością, miłością i buntem wobec niesprawiedliwości. To muzyka posiadająca swą własną duszę, pełna emocji i odniesień do otaczającej nas rzeczywistości. Oprawiony świetną aranżacją instrumentalną wokal Marka Gałązki ujmuje naturalną szczerością aż do bólu. Stylowe gorzkie ballady sąsiadują z nasączonymi psychodelią utworami, pełnymi rozmaitych ozdobników. Skojarzenia? Oczywiście Nick Cave, ale też Bob Dylan i Leonard Cohen. Każde kolejne przesłuchanie płyty pozwala odkryć nowe wartości poszczególnych utworów i dostrzec kolejny ważny przekaz jaki niosą te szczere, często gorzkie i pełne bólu opowieści.
Opublikowanie tych nagrań na płycie winylowej to świetne rozwiązanie wobec ponadczasowej wartości materiału. Stylowo wydany longplay wyposażono w starannie opracowaną wkładkę z tekstami i ich tłumaczeniami na język angielski, oraz ciekawym komentarzem twórcy płyty. Do całości dodano też płytę CD z identycznym materiałem, która pozwoli cieszyć się tą muzyką także w innych okolicznościach jak kontemplacyjny seans przy talerzu analogowego gramofonu.
Porównując zapis na CD z wersją analogową dostrzeżemy sporą różnicę w brzmieniu. Dotyczy to przede wszystkim wysokich tonów, które na czarnym krążku robią wobec kompaktu wrażenie nieco stłumionych i pozbawionych "soczystości". Jednak baza stereo i przejrzystość z jaką obcujemy słuchając longplaya zdecydowanie zwycięża. Doskonale, że nowe płyty winylowe ukazują się wraz z dołączonym do nich bardziej mobilnym i uniwersalnym srebrnym krążkiem.
Wydawnictwo ukazało się w marcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

Marek GAŁĄZKA & zespół: Pistolet w dłoni Ojca
LP + CD Fundacja Po Drodze

program:
(LP str.A:)
 1. Jest tylko jedna miłość
 2. Małe miasteczka
 3. Mój lęk
 4. Pomiędzy
 5. Gdzie są takie kwiaty jak Ty
 6. Dziecięca psychodelia
(LP str.B:)
 7. Pistolet w dłoni Ojca
 8. Modlitwa o świt
 9. Portret nad brzegiem
10.Pod górą las
11.Znikający punkt
12.Za Kolejową

personel:
Marek Gałązka - wokal, gitary, harmonijka
Krzysztof Stachura, Marcin Gałązka - gitary
Szymon Burnos - instr. klawiszowe
Przemysław Bartoś - bas
Roman Ślefarski, Filip Gałązka - perkusja
gościnnie:
Michał Ciesielski - saksofon

______________________________________________________________________

poniedziałek, 22 maja 2017, longplay_2010
Tagi: Pop g

Polecane wpisy