Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Jeffrey OSBORNE

Worth It All
PREMIERA 25 MAJA 2018

Takeshi ASAI
Live in New York Vol.2
(premiera 9 czerwca 2018)

David LUBOWICZ
Inside

Piotr BUDNIAK Essential Group
The Days of Wine and Noises

The NEW LESSERS
Evening
(2018)

Bartosz DWORAK Quartet
Reflection
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Lars DANIELSSON: Liberetto III /2017/

Preludium; Agnus dei; Lviv; Taksim By Night; Dawn Dreamer; Orationi; Sonata In Spain; Da Salo; Gimbri Heart; Mr Miller; Affrettando; Berchidda.

Album szwedzkiego kompozytora i kontrabasisty Larsa Danielssona zatytułowany ''Liberetto'' ukazał się w 2012 roku, wzbudzając ogromne uznanie zarówno w gronie krytyków muzycznych jak i pośród miłośników współczesnego klimatycznego skandynawskiego jazzu. Dwa lata później muzyk postanowił opublikować zbiór dwunastu nowych kompozycji będących kontynuacją albumu ("Liberetto II", 2014), skazując tym samym płytę na nieuniknione porównania z częścią pierwszą. W kolejnej odsłonie "Liberetto" Danielssonowi towarzyszą znani z wcześniejszych albumów: gitarzysta John Paricelli i perkusista Magnus Ostrom, oraz "nowy nabytek" składu, pianista Gregory Privat a taże pięcioro gości z Dominickiem Millerem (gitara) i Mathiasem Eickiem (trąbka) na czele.
Towarzyszący Danielssonowi od pierwszej płyty cyklu brytyjski gitarzysta John Parricelli, znany jest z współpracy m.in. z Kenney Wheelerem i Andy Sheppardem, a także z udziału w nagraniu ostatniej płyty Davida Gilmoura: "Rattle That Lock" (2015).
Z kolei, podobnie jak Parcicelli zasiadający za perkusją od pierwszej odsłony "Liberetto" Magnus Ostrom, to artysta, który wraz z nieodżałowanym Esbjornem Svenssonem i Danem Berglundem założył w pierwszej połowie lat 90-tych jedną z najbardziej zjawiskowych formacji jazzowych E.S.T. Równolegle angażował się także w inne projekty muzyczne, spośród których warto wymienić choćby współpracę m.in. z Bobo Stensonem, Nilsem Landgrenem, Bennym Golsonem, Curtisem Fullerem, Mulgrew Millerem, Busterem Williamsem, Royem Hargrove czy Patem Methenym. Jako perkusista nie wyrzeka się wpływu jaki na jego stylistyce odcisnęli zarówno jazzowi muzycy jak Mitch Mitchell, Billy Cobham i Paul Motian, jak i rockowi bębniarze, wśród których najczęściej wymienia Iana Paice (Deep Purple).
Dużą zmianę w brzmieniu kwartetu wprowadził urodzony na karaibskiej Martynice, pianista i kompozytor Grégory Privat, który zastapił grającego na poprzednich płytach Tigrana Hamasyana. Pianista całkiem niedawno zabłysnął na scenach paryskich klubów, a jego debiutancki album "Family Tree" (2016) okazał się jednym z największych europejskich wydarzeń ub. roku.
Tak dobrany przez Larsa Danielssona skład wspomagany gronem znakomitych gości, w połączeniu z natchnionymi i pełnymi urzekającej głębi kompozycjami, zapewnia wyjątkowe muzyczne święto jakim jest spędzenie 55-minut przed głośnikami z albumem "Liberetto III".
Podobnie jak w przypadku poprzednich płyt, tak i na nowym albumie Danielssona, nawet gdy słuchamy kompozycji na pozór łatwej i niewymagającej kontemplacyjnego zasłuchania, każdorazowo obcujemy z muzyką robiącą wrażenie głębokiej i pełnej charakterystycznego, wysublimowanego klimatu.
Premiera płyty 26 maja 2017 roku.

Robert Ratajczak

________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Lars DANIELSSON: Liberetto III
CD 2017, ACT 9840-2

program:
 1. Preludium
 2. Agnus dei
 3. Lviv
 4. Taksim By Night
 5. Dawn Dreamer
 6. Orationi
 7. Sonata In Spain
 8. Da Salo
 9. Gimbri Heart
10.Mr Miller
11.Affrettando
12.Berchidda

personel:
Lars Danielsson - kontrabas, wiolonczela, fortepian, gimbri
Gregory Privat - fortepian, fender Rhodes
John Paricelli - gitary
Magnus Ostrom - instr. perkusyjne
gościnnie:
Arve Hendriksen - trąbka, głos
Dominic Miller - gitara
Hussam Aliwat - oud
Bjorn Bohlin - róg, obój
Mathias Eick - trąbka

________________________________________________________________________

opisy innych płyt Larsa Danielssona:

    

opisy innych płyt wydanych przez ACT: TUTAJ 

poniedziałek, 08 maja 2017, longplay_2010
Tagi: D jazz

Polecane wpisy