Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Kwartludium / Dariusz PRZYBYLSKI: Hammond Organ Project /2015/

Eunho Chang: Pattern; Mateusz Ryczek: 28 Days of the Moon; Aleksander Kościów: Steam Punk Gear; Mikołaj Laskowski: The tiger left me unsatisfied; Dariusz Przybylski: Abrenuntio.

Urodzony w 1984 roku, polski kompozytor i organista Dariusz Przybylski należy do grona twórców, mogących poszczycić się wyjątkowo imponującą biografią. Pośród licznych trofeów i wyróżnień artysty warto wymienić zdobyte na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Hörbiger w Wiedniu, Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Polskiego Wydawnictwa Muzycznego PWM (obie w 2005 roku), 47. Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda w Warszawie (2006) czy XIX Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2011). Dyskografia Dariusza Przybylskiego jako kompozytora i wykonawcy obejmuje ok. 25 albumów, pośród których ostatnie to płyty: "Songs And Piano Works" (2015) z cyklami pieśni skomponowanych do wierszy Haliny Poświatowskiej i Hermanna Brocha, oraz album "Musica in forma di rosa" (2016) nagrany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Przybylski dysponuje własnym, bardzo rozpoznawalnym językiem, za pośrednictwem którego komunikuje się z odbiorcami swej muzyki. Atutami jego kompozycji są zdolność łączenia tradycyjnego instrumentarium z nowoczesnymi formami, oraz wybitna fantazja  eksponowana poprzez odważne rozwiązania, innowacyjne faktury i dbałość o każdy najdrobniejszy nawet szczegół dźwiękowy.
W roku 2014 w ramach festiwalu Musica Polonica Nova, artysta przedstawił niecodzienny projekt dedykowany organom Hammonda. Wraz z powstałym w 2002 roku kwartetem Kwartludium wykonał pięć oryginalnych kompozycji dedykowanych temu instrumentowi.
Kwartludium ma na koncie gorąco przyjmowane koncerty m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Danii, Finlandii, na Ukrainie i w Rosji. Muzycy tworzący skład zespołu to artyści otwarci na rozmaite muzyczne wyzwania, a ich współpraca z Dariuszem Przybylskim okazała się kolejnym ważnym  punktem w biografii kwartetu.
Zarejestrowany recital grającego na organach Hammonda Przybylskiego i Kwartludium (Michał Górczyński - klarnety, Dagna Sadkowska - skrzypce, Piotr Nowicki - fortepian i Paweł Nowicki - perkusja), ukazał się na płycie "Hammond Organ Project", wydanej w formie płyty winylowej wraz z dołączonym krążkiem CD z identycznym materiałem.
W programie znajdziemy kompozycje Eunho Changa, Mateusza Ryczka, Aleksandra Kościowa i Mikołaja Laskowskiego, a całość wieńczy przygotowana przez samego Dariusza Przybylskiego kompozycja: "Abrenuntio".
To muzyka wielowarstwowa, pełna zwrotów i gwałtownych zmian nastroju, wymagająca od instrumentalistów wyjątkowej dyscypliny a jednocześnie znakomitego wyczucia formy i perfekcyjnego odnalezienia się w każdym momencie.
Płyta winylowa doskonale przekazuje charakterystyczne analogowe brzmienie Hammondów. Szeroka baza stereo i pełna ekspozycja częstotliwości idealnie trafia do słuchacza za pośrednictwem tradycyjnego nośnika. Również charakter zebranych na płycie kompozycji sprawia, że płyta CD zdaje się być w tym przypadku bez szans. Gwałtowne zwroty harmoniczne i częste wykorzystywanie ciszy jako części składowej utworów zdecydowanie sprzyja odbiorowi muzyki za pośrednictwem czarnej płyty.
Wydawnictwo zawiera wkładkę z dokładnymi opisami każdego z utworów oraz wywiadem przeprowadzonym z Dariuszem Przybylskim.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

 

Kwartludium / Dariusz PRZYBYLSKI: Hammond Organ Project
LP+CD 2015 Requiem V6-05-2015 / DUX 1216

program:

(LP str.A:)
1. (1.) Eunho Chang - Pattern

2. (2.) Mateusz Ryczek - 28 Days of the Moon

Aleksander Kościów - Steam Punk Gear:
3. (3.)   I. Compressed covet egosphere-collider
4. (4.)  II. Amarhygmatic reality grane-2-grane rotorendering device
(LP str.B:)
5. (1.) III. Limbo-driven self-ignorant oneironavigator
6. (2.) IV. tool-8

7. (3.) Mikołaj Laskowski - The tiger left me unsatisfied

8. (4.) Dariusz Przybylski - Abrenuntio

personel:
Dariusz Przybylski - Hammond organ
Kwartludium:
Michał Górczyński - klarnety
Dagna Sadkowska - skrzypce
Piotr Nowicki - fortepian
Paweł Nowicki - perkusja
dyrygent: Eunho Chang

______________________________________________________________________

opisy innych płyt Dariusza Przybylskiego:

 

środa, 03 maja 2017, longplay_2010
Tagi: p classic k

Polecane wpisy