Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Kwartludium / Dariusz PRZYBYLSKI: Hammond Organ Project /2015/

Eunho Chang: Pattern; Mateusz Ryczek: 28 Days of the Moon; Aleksander Kościów: Steam Punk Gear; Mikołaj Laskowski: The tiger left me unsatisfied; Dariusz Przybylski: Abrenuntio.

Urodzony w 1984 roku, polski kompozytor i organista Dariusz Przybylski należy do grona twórców, mogących poszczycić się wyjątkowo imponującą biografią. Pośród licznych trofeów i wyróżnień artysty warto wymienić zdobyte na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Hörbiger w Wiedniu, Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Polskiego Wydawnictwa Muzycznego PWM (obie w 2005 roku), 47. Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda w Warszawie (2006) czy XIX Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2011). Dyskografia Dariusza Przybylskiego jako kompozytora i wykonawcy obejmuje ok. 25 albumów, pośród których ostatnie to płyty: "Songs And Piano Works" (2015) z cyklami pieśni skomponowanych do wierszy Haliny Poświatowskiej i Hermanna Brocha, oraz album "Musica in forma di rosa" (2016) nagrany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Przybylski dysponuje własnym, bardzo rozpoznawalnym językiem, za pośrednictwem którego komunikuje się z odbiorcami swej muzyki. Atutami jego kompozycji są zdolność łączenia tradycyjnego instrumentarium z nowoczesnymi formami, oraz wybitna fantazja  eksponowana poprzez odważne rozwiązania, innowacyjne faktury i dbałość o każdy najdrobniejszy nawet szczegół dźwiękowy.
W roku 2014 w ramach festiwalu Musica Polonica Nova, artysta przedstawił niecodzienny projekt dedykowany organom Hammonda. Wraz z powstałym w 2002 roku kwartetem Kwartludium wykonał pięć oryginalnych kompozycji dedykowanych temu instrumentowi.
Kwartludium ma na koncie gorąco przyjmowane koncerty m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Danii, Finlandii, na Ukrainie i w Rosji. Muzycy tworzący skład zespołu to artyści otwarci na rozmaite muzyczne wyzwania, a ich współpraca z Dariuszem Przybylskim okazała się kolejnym ważnym  punktem w biografii kwartetu.
Zarejestrowany recital grającego na organach Hammonda Przybylskiego i Kwartludium (Michał Górczyński - klarnety, Dagna Sadkowska - skrzypce, Piotr Nowicki - fortepian i Paweł Nowicki - perkusja), ukazał się na płycie "Hammond Organ Project", wydanej w formie płyty winylowej wraz z dołączonym krążkiem CD z identycznym materiałem.
W programie znajdziemy kompozycje Eunho Changa, Mateusza Ryczka, Aleksandra Kościowa i Mikołaja Laskowskiego, a całość wieńczy przygotowana przez samego Dariusza Przybylskiego kompozycja: "Abrenuntio".
To muzyka wielowarstwowa, pełna zwrotów i gwałtownych zmian nastroju, wymagająca od instrumentalistów wyjątkowej dyscypliny a jednocześnie znakomitego wyczucia formy i perfekcyjnego odnalezienia się w każdym momencie.
Płyta winylowa doskonale przekazuje charakterystyczne analogowe brzmienie Hammondów. Szeroka baza stereo i pełna ekspozycja częstotliwości idealnie trafia do słuchacza za pośrednictwem tradycyjnego nośnika. Również charakter zebranych na płycie kompozycji sprawia, że płyta CD zdaje się być w tym przypadku bez szans. Gwałtowne zwroty harmoniczne i częste wykorzystywanie ciszy jako części składowej utworów zdecydowanie sprzyja odbiorowi muzyki za pośrednictwem czarnej płyty.
Wydawnictwo zawiera wkładkę z dokładnymi opisami każdego z utworów oraz wywiadem przeprowadzonym z Dariuszem Przybylskim.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

 

Kwartludium / Dariusz PRZYBYLSKI: Hammond Organ Project
LP+CD 2015 Requiem V6-05-2015 / DUX 1216

program:

(LP str.A:)
1. (1.) Eunho Chang - Pattern

2. (2.) Mateusz Ryczek - 28 Days of the Moon

Aleksander Kościów - Steam Punk Gear:
3. (3.)   I. Compressed covet egosphere-collider
4. (4.)  II. Amarhygmatic reality grane-2-grane rotorendering device
(LP str.B:)
5. (1.) III. Limbo-driven self-ignorant oneironavigator
6. (2.) IV. tool-8

7. (3.) Mikołaj Laskowski - The tiger left me unsatisfied

8. (4.) Dariusz Przybylski - Abrenuntio

personel:
Dariusz Przybylski - Hammond organ
Kwartludium:
Michał Górczyński - klarnety
Dagna Sadkowska - skrzypce
Piotr Nowicki - fortepian
Paweł Nowicki - perkusja
dyrygent: Eunho Chang

______________________________________________________________________

opisy innych płyt Dariusza Przybylskiego:

 

środa, 03 maja 2017, longplay_2010
Tagi: p classic k

Polecane wpisy