Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

HoTS: Numbers /2016/

#26; Interlude 1; #25; Interlude 2; #27; Interlude 3; #28; Interlude 4; #23; Interlude 5; Diuna.

Zespół HoTS (Harmony Of The Spheres) powstał na przełomie lat 2011 i 2012, stawiając sobie jako jeden z głównych priorytetów wypracowanie własnego, oryginalnego brzmienia opartego na tradycji europejskiego jazzu. Grupę załorzyło czterech studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, zaangażowanych wcześniej w projekt pod nazwą „Laboratorium muzyki – We are from here”: gitarzysta i kompozytor repertuaru formacji Mikołaj Poncyljusz, trębacz Radek Nowak, basista Adam Prokopowicz i perkusisa Kuba Kinsner. Po świetnie przyjętym w 2015 roku albumie "Harmony Of The Spheres", zespół w składzie poszerzonym do kwintetu rok później opublikował atmosferyczną płytę "Numbers".
Poszerzenie instrumentarium o saksofon tenorowy (Bartosz Tkacz) zdecydowanie wzmocniło brzmienie formacji. To jednak ciągle ten sam zespół jaki znamy z debiutanckiego albumu, tylko zdecydowanie bardziej dojrzalszy o wypracowanej formule opartej na wzajemnym zrozumieniu i wewnętrznej intuicji. Pomiędzy sześć tematów oznaczonych w większości numerami, wpleciono cykl solowych improwizowanych Interludiów (1-5) każdego z instrumentalistów, które stanowią rodzaj łączników między poszczególnymi utworami.
Ogromne wrażenie robi ponad 11-minutowy "#28" pełen intrygujących motywów kreowanych na zmianę przez tandem dęty i gitarę. Wyjątkowy impresyjny nastrój tematu doskonale harmonizuje z brzmieniem formacji.
HoTS jest na polskiej scenie jazzowej zjawiskiem wyjątkowym. W utworach zespołu, mimo że oscylujących wokół szeroko pojętego mainstreamu, znajdziemy elementy zaangażowane i złożone. To muzyka która potrafi wciągnąć nawet mało osłuchanego z jazzem odbiorcę w miejsca pierwotnie dla niego niedostępne i zdawać by się mogło przeznaczone tylko dla wytrawnego słuchacza. W łatwo przyswajalne tematy o przejrzystej strukturze HoTS wplatają formy wyrafinowane o wyszukanej i złożonej konstrukcji. Innym atrybutem płyty "Numbers" jest zachowanie dbałości o każdy najmniejszy detal, o co w muzyce improwizowanej wyjątkowo trudno. Mimo wyczuwalnej swobody z jaką muzycy poruszają się w muzycznej przestrzeni, nie naruszają pewnych niewidocznych granic aranżacyjnej elegancji.
Drugi album po udanym debiucie, to dla wielu artystów płyta niewdzięczna, która nie zawsze jest w stanie udźwignąć ciężar poprzedniczki. W przypadku HoTS mamy jednak do czyniena z prawdziwym rozwinięciem skrzydeł i większym zdecydowaniem w dążeniu ku obranemu celowi.
Album ukazał się 30 października 2016.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_______________________________________________________________________

HoTS: Numbers
CD 2016, Multikulti Project MPJ020

program:
 1. #26
 2. Interlude 1
 3. #25
 4. Interlude 2
 5. #27
 6. Interlude 3
 7. #28
 8. Interlude 4
 9. #23
10.Interlude 5
11.Diuna

personel:
Radek Nowak - trąbka
Bartosz Tkacz - saksofon
Mikołaj Poncyliusz - gitara
Adam Prokopowicz - kontrabas
Jakub Kinsner - perkusja

_______________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu HoTS:

środa, 24 maja 2017, longplay_2010

Polecane wpisy