Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Jeffrey OSBORNE

Worth It All
PREMIERA 25 MAJA 2018

Takeshi ASAI
Live in New York Vol.2
(premiera 9 czerwca 2018)

David LUBOWICZ
Inside

Piotr BUDNIAK Essential Group
The Days of Wine and Noises

The NEW LESSERS
Evening
(2018)

Bartosz DWORAK Quartet
Reflection
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Helge LIEN Trio: Guzuguzu /2017/

Gorogoro; Guzuguzu; Nikoniko; Garari; Jasmine; Chokichoki; Kurukuru; Shitoshito.

Norweski pianista i kompozytor Helge Lien zadebiutował w 2000 roku płytą ''Talking To A Tree'' (2000). Wkrótce chcąc rozbudować brzmienie powołał do życia własne trio, którego pierwsza płyta: ''What Are You Doing The Rest Of Your Life'' okazała się wielkim sukcesem plasującym formację w czołówce skandynawskiego jazzu. Od tej pory zespół wydając kolejne płyty, koncertował w wielu miejscach świata jak choćby (poza Norwegią i Szwecją) w Japonii, Korei, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Rosji, Belgii, Niemczech, Austrii, Rumunii i Danii, wszędzie przyjmowany niezwykle gorąco przez zwolenników akustycznego jazzu. W międzyczasie Helge Lien pojawił się w składzie polsko - norweskiej formacji Loud Jazz Band nagrywając z zespołem m.in. płyty: "Don't Stop The Train"(2004) i ''The Way To Salina'' (2005). Kolejny album Helge Lien Trio: ''Hello Troll'' (2008) zdobył Nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Album Jazzowy, a wydany w 2011 roku, siódmy album tria: ''Natsukashii'' (2011) podobnie jak płyta ''Spiral Circle'' (2002) został nominowany do Grammy. W 2012 roku światło dzienne ujrzał specyficzny album ''Memnon -Sound Portraits of Ibsen Characters'' (2012) nagrany przez pianistę wraz z wokalistką Ruth Wilhelmine Meyer, oraz solowa płyta ''Kattenslager'' (2012). Rok 2014 przyniósł bardzo oczekiwany, nowy album Helge Lien Trio wydany pod intrygującym tytułem: ''Badgers And Other Beings'' (''Borsuki i inne stworzenia''). Zainteresowanie albumem okazało się tak ogromne, iż pierwszy nakład płyty rozszedł się błyskawicznie, a wytwórnia Ozella Music zmuszona była przełożyć realizację części zamówień do czasu wytłoczenia drugiego nakładu. Prawdziwą niespodzianką okazała się wspołpraca trio ze skrzypkiem Adamem Bałdychem, czego owocem była jedna z najciekawszych europejskich płyt roku 2015: "Bridges". W lutym 2017 roku wytwórnia Ozella opublikowała album pianisty wypełniony utworami z dorobku nordyckich artystów nagrany w duecie z Live Marią Roggen, a już w kwietniu tego roku doczekaliśmy się kolejnego albumu Helge Lien Trio: "Guzuguzu" zawierającego dziewięć premierowych utworów nagranych w prestiżowym Rainbow Studio w Oslo.
Przed ukazaniem się każdej kolejnej płyty Helge Lien Trio nachodzi mnie niepokój. Czy po ostatnim albumie, który okazał się lepszym od poprzedniego, muzycy będą w stanie udźwignąć ciężar własnej doskonałości. Za każdym razem od kilkunastu już lat emocje związane z poznaniem kolejnej propozycji Norwegów nie mają sobie równych. Każdorazowo też kolejny album składu zdaje się pod wieloma względami przewyższać poprzednią płytę. Tak też jest w przypadku "Guzuguzu", płyty ze wszech miar zachwycającej; klimatem, pomysłowością, harmonicznymi rozwiązaniami i naturalnym pięknem zaklętym w kompozycjach Helge Liena.
Stabilny od lat skład z każdym rokiem zdaje się być jeszcze bardziej demokratyczny osiągając w kwestii panującego wewnątrz porozumienia i naturalnej chemii, zdumiewające wyżyny. Frode Berg coraz śmielej sięga po smyczek nadając utworom wyjątkowej mocy i przekazu. Per Oddvar Johansen nie tylko zapewnia wyjątkowy rytm, lecz kreuje zachwycające, wręcz pejzażowe partie. Lider składu coraz śmielej odsłania swe wirtuozowskie możliwości uciekając się do rozwiązań niedostępnych dla wielu znakomitych pianistów.
Dawno już nie miałem sposobności słuchać tak wyśmienitej płyty.
Jeśli komuś mało to wewnątrz okładki umieszczono link do bonusowego utworu: "Humminbird", który nie znalazł się na krążku.
Album ukazał się 21 kwietnia 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

______________________________________________________________________

 

Helge LIEN Trio: Guzuguzu
CD 2017, Ozella Music OZ070CD

program:
1. Gorogoro (thundering)
2. Guzuguzu (moving slowly)
3. Nikoniko (smiling)
4. Garari (completely)
5. Jasmine
6. Chokichoki (cutting)
7. Kurukuru (spinning around)
8. Shitoshito (raining quietly)

personel:
Helge Lien - fortepian
Frode Berg - kontrabas
Per Oddvar Johansen - perkusja

______________________________________________________________________

opisy innych płyt Helge Liena:

    

  

opisy innych albumów wytwórni Ozella:

poniedziałek, 15 maja 2017, longplay_2010
Tagi: L jazz

Polecane wpisy