Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Jeffrey OSBORNE

Worth It All
PREMIERA 25 MAJA 2018

Takeshi ASAI
Live in New York Vol.2
(premiera 9 czerwca 2018)

David LUBOWICZ
Inside

Piotr BUDNIAK Essential Group
The Days of Wine and Noises

The NEW LESSERS
Evening
(2018)

Bartosz DWORAK Quartet
Reflection
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Ewa DEMARCZYK śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego /1967/

Karuzela z madonnami; Garbus; Tomaszów; Grande valse brillante; Jaki śmieszny; Taki pejzaż; Wiersze Baczyńskiego; Pocałunki; Czarne anioły; Groszki i róże; Deszcze.

Pierwsza i zarazem najsłynniejsza płyta długogrająca "Czarnego Anioła Polskiej Piosenki" Ewy Demarczyk, wydana w 1967 roku otrzymała status platynowej płyty za sprzedaż ponad 100 tys. egz. Płytę wypełniły piosenki skomponowane dla artystki przez poznanego dzięki współpracy z Piwnicą pod Baranami Zygmunta Koniecznego do tekstów takich poetów jak Miron Białoszewski, Bolesław Leśmian czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
To na tym właśnie longplayu znalazły się słynne utwory "Karuzela z madonnami”, "Czarne anioły” i "Taki pejzaż”, za których wykonanie piosenkarka otrzymała nagrodę główną na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 roku, oraz "Grande Valse Brillante” jaka rok później zdobyła drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Wszystkie należą dziś do ścisłego kanonu polskiej piosenki.
Wszelkie reedycje albumu na płytach kompaktowych aż do roku 1999 ukazywały się bez autoryzacji artystki. Dopiero dwupłytowa edycja Polskich Nagrań wydana po 32 latach od premiery, uzupełniona o piosenki pochodzące z poprzedzającej longplay EP-ki, uznawana jest za pierwsze właściwe wydanie w formie CD.
Do dziś zachwyca nieprzeciętna charyzma i niedościgniona interpretacyjna ekspresja artystki, do której nikomu przez pół wieku nie udało się choćby zbliżyć. Stuprocentowe zaangażowanie emocji, sugestywne niemal aktorskie interpretacje i przede wszystkim niecodzienna osobowość artystki poruszają kolejne pokolenia.
Bardzo ważnym elementem każdego nagrania na płycie są mistrzowskie aranżacje Zygmunta Koniecznego na własny zespół instrumentalny oraz Orkiestrę Polskiego Radia prowadzoną wówczas przez legendarnego Stefana Rachonia.
Błyskotliwa kariera Ewy Demarczyk stanowi swego rodzaju ewenement fonograficzny. Oficjalna dyskografia artystki obejmuje bowiem zaledwie trzy albumy płytowe; poza tą płytą ukazał się podwójny album koncertowy oraz longplay wydany w ówczesnym Związku Radzieckim.
W przypadku longplaya "Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego" określenie: kultowa płyta, w najmniejszym stopniu nie jest nadużyciem. Drugiej takiej płyty nie znajdziemy bowiem w całej historii polskiej piosenki. Również stylowa okładka longplaya autorstwa Marka Karewicza należy dziś do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych.

Robert Ratajczak
(albumy 1967)

_______________________________________________________________________

Ewa DEMARCZYK: Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego
LP 1967, Polskie Nagrania "Muza" SX 0318

program:
str.A
 1. Karuzela z madonnami
 2. Garbus
 3. Tomaszów
 4. Grande valse brillante
 5. Jaki śmieszny
 6. Taki pejzaż
str.B
 7. Wiersze Baczyńskiego
 8. Pocałunki
 9. Czarne anioły
10.Groszki i róże
11.Deszcze

_______________________________________________________________________

niedziela, 14 maja 2017, longplay_2010
Tagi: Pop D albumy 1967

Polecane wpisy