Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Art FRISTOE Trio: DoubleDown

Smells Like Teen Spirit; ECM; Benny's Tune; Caravan; Alone Together; Wrong Together; Lucy In The Sky With Diamonds; Blackbird; Forgetting I Knew You; Ela e Carioca; Seventh-Four Walkup; Better Lately; Lambastin'; Interlude; Beatiful Love; Tres Palabras; Speak Low.

Pochodzący z Teksasu Art Fristoe jest synem jazzowego basisty Joe Fristoe. Studiował klasyczny wokal jako tenor, wkrótce jednak skupił się na fortepianie jazzowym. Po przeprowadzce do Houston został nauczycielem muzyki w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych i Sztuki Wizualnej. Prowadzi własne trio wykonując zarówno własne kompozycje jak i nowatorskie opracowania uznanych standardów. W swej zaskakującej pomysłowością grze łączy intelekt, technikę i harmonię. Na podwójnym albumie Art Fristoe Trio: "DoubleDown", poza autorskimi kompozycjami lidera muzycy sięgnęli m.in. po "Smells Like Teen Spirit" Nirvany, słynny "Caravan" Juana Tizzola i Duke'a Ellingtona, oraz utwory Beatlesów: "Lucy In The Sky With Diamonds" i "Blackbird".
Fristoe gra zdecydowanie i twardo co świetnie kontrastuje ze swoistą elastycznością i śpiewnością właściwym jego technice gry. Z nadzwyczajną swobodą porusza się w klimatach klasycyzujących, balladach ale też motywach latynoskich. Podczas "Benny's Tune" Lionela Loueke, zmienionej nie do poznania beatlesowskiej "Lucy In The Sky With Diamonds" i własnym, rozbudowanym do ponad 8 minut utworze "Seventh-Four Walkup", okazuje się też świetnym wirtuozem elektrycznej klawiatury. Niepotrzebnie jednak pokusił się o zaśpiewanie "Blackbird", burząc trochę nastrój instrumentalnego albumu.
Trio jakie poznajemy na tym albumie dysponuje charakterystycznym brzmieniem. Duże znaczenie ma zastosowanie w większości utworów zamiast kontrabasu, gitary basowej, która nadaje utworom elektrycznego charakteru. Grający na niej Tim Ruiz wielokrotnie pozwala sobie na energiczne solówki dodając utworom mocy i w kilku przypadkach wręcz funkującego posmaku.
Stylową ozdobą drugiej płyty zestawu są zagrane przez Fristoe solo: piękna ballada "Better Lately" i "Interlude".
W większości utworów za perkusją zasiada Richard Cholakian, ale w czterech przypadkach zastępuje go dysponujący nieco innym soundem Daleton Lee. To właśnie solówka drugiego z wymienionych pałkerów ozdabia temat Dietza i Schwartza "Alone Together".
"DoubleDown" to album pełen pomysłów i ciekawych rozwiązań. Art Fristoe i jego muzycy z równie fajnym efektem wypadają we własnych kompozycjach pianisty, jak repertuarze znanym z wielu innych wykonań.
Premiera albumu 2 czerwca 2017.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

 

Art FRISTOE Trio: DoubleDown
2CD's, Mary Lane Records

program:
CD1:
1. Smells Like Teen Spirit
2. ECM
3. Benny's Tune
4. Caravan
5. Alone Together
6. Wrong Together
7. Lucy In The Sky With Diamonds
8. Blackbird
CD2:
1. Forgetting I Knew You
2. Ela e Carioca
3. Seventh-Four Walkup
4. Better Lately
5. Lambastin'
6. Interlude
7. Beatiful Love
8. Tres Palabras
9. Speak Low

personel:
Art Fristoe - fortepian, wokal
Tim Ruiz - gitara basowa, kontrabas
Richard Cholakian, Daleton Lee - perkusja
oraz:
Ilya Janos - instr. perkusyjne

______________________________________________________________________

poniedziałek, 22 maja 2017, longplay_2010
Tagi: f jazz

Polecane wpisy