Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Jeffrey OSBORNE

Worth It All
PREMIERA 25 MAJA 2018

Takeshi ASAI
Live in New York Vol.2
(premiera 9 czerwca 2018)

David LUBOWICZ
Inside

Piotr BUDNIAK Essential Group
The Days of Wine and Noises

The NEW LESSERS
Evening
(2018)

Bartosz DWORAK Quartet
Reflection
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Aneta STRZESZEWSKA: Kołysanki Niedzisiejsze /2016/

Kołysz mi się kołysz; Oczka zmruż; Słodkie Boże dzieciąteczko; Chysiały chysiały; Lulajże mi lulaj; Poszła na polejko; Jak baba barszcz gotowała (bajka); Pieśń nad kolyską; Uśnij że mi uśnij; Śpij mój synku mały; Lowiszu ja kolisoczku; Synku; (Bonus Video) La lu laj.

„Kołysanki Niedzisiejsze” to wyjątkowy projekt, mający na celu ocalenie od zapomnienia ludowe usypianki i piosenki, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Inicjatorką przedsięwzięcia jest wokalistka Aneta Strzeszewska, pedagog i muzyk, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Jeremiego Przybory ,,Stacja Kutno''. Artystka w poszukiwaniu materiału na płytę odwiedzała Domy Spokojnej Starości, prowadząc niekończące się rozmowy z seniorami i nagrywając ich śpiew. W ten sposób udało się opracować kilkanaście niezapisanych dotąd kołysanek, które w nowoczesnych aranżacjach z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków, wokalistka przedstawiła podczas Festiwalu Muzyki Folklorystycznej w Jeleniej Górze. Gorące przyjęcie festiwalowego koncertu ostatecznie przesądziło o nagraniu materiału i wydaniu go w formie płyty.
Piosenki charakteryzują się łatwo przyswajalną lecz niebanalną melodyką, a często niemal baśniowym klimatem, podsycanym wyjątkowo starannymi aranżacjami. Ciepły, kojący głos Anety Strzeszewskiej pozostaje w wyjątkowej harmonii z bogatym instrumentarium wykorzystanym w nagraniach, w tym tak specyficznie brzmiących partii oboju i fletu. Uwagę zwraca bardzo subtelne i umiejętne wykorzystanie elektroniki i syntezatorów, nie powodujące odhumanizowania, a wręcz nadające brzmieniu głębi i magicznego odrealnionego klimatu kołysankom (np podczas "Chysiały chysiały").
Duże wrażenie robi kameralny duet Anety Strzeszewskiej z Kamilem Mikosem: "Lulajże mi lulaj", zaśpiewany tylko przy akompaniamencie fortepianu Damiana Pietrasika.
Do opracowania i zarejestrowania tak niecodziennego materiału artystkę zainspirowała jej babcia, często śpiewająca swym prawnukom odchodzące w zapomnienie kołysanki. Głos Babci Natalii pojawia się na płycie w trakcie recytowanej bajki: "Jak baba barszcz gotowała" (znam tę bajkę z dziedziństwa pod tytułem "Chciwa baba").
Ciekawostką jest udział w nagraniu płyty kojarzonego z muzyką jazzową perkusisty Przemysława Kuczyńskiego, znanego m.in. z współpracy z Krzysztofem Ścierańskim.
Mimo szczególnego charakteru, płyta zainteresuje nie tylko najmłodszych odbiorców, ale także wszystkich otwartych na muzyczny folklor poszukiwaczy zaginionych dźwięków. Jako bonus umieszczono na płycie teledysk: "La lu laj".
Płyta ukazała się 20 stycznia 2017.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________

Aneta STRZESZEWSKA: Kołysanki Niedzisiejsze
CD 2016, Soliton SL 583-2

program:
 1. Kołysz mi się kołysz
 2. Oczka zmruż
 3. Słodkie Boże dzieciąteczko
 4. Chysiały chysiały
 5. Lulajże mi lulaj
 6. Poszła na polejko
 7. Jak baba barszcz gotowała (bajka)
 8. Pieśń nad kolyską
 9. Uśnij że mi uśnij
10.Śpij mój synku mały
11.Lowiszu ja kolisoczku
12.Synku
13.(Bonus Video) La lu laj

personel:
Aneta Strzeszewska - wokal
Elżbieta Drozdowska - flet
Agata Wojciechowska - obój
Wiktor Tatarek - gitary, fortepian
Damian Pietrasik - fortepian
Michał Kowalski - instr. klawiszowe, sample
Zdzisław Kalinowski - instr. klawiszowe, programowanie
Kacper Zasada - kontrabas, gitara basowa, instr. klawiszowe, sample, syntezatory
Tomasz Zieliński - gitara basowa
Bartosz Nazaruk - instr. perkusyjne
Przemysław Kuczyński - perkusja
gościnnie:
Kamil Mikos, Natalia Wrochna, dzieci z "Małej Filmówki" - wokal

__________________________________________________________________________

poniedziałek, 15 maja 2017, longplay_2010
Tagi: Pop s

Polecane wpisy