Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Jeffrey OSBORNE

Worth It All
PREMIERA 25 MAJA 2018

Takeshi ASAI
Live in New York Vol.2
(premiera 9 czerwca 2018)

David LUBOWICZ
Inside

Piotr BUDNIAK Essential Group
The Days of Wine and Noises

The NEW LESSERS
Evening
(2018)

Bartosz DWORAK Quartet
Reflection
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Albert MANGELSDORFF And His Friends /1969/

I Dig It - You Dig It.; My Kind Of Time; Way Beyond Cave; Outox; Al-Lee; My Kind Of Beauty.

Od pewnego czasu katalog legendarnej niemieckiej wytwórni MPS Records wznawiany jest na wzorcowo wydawanych, zremasterowanych z oryginalnych analogowych taśm, płytach. Kapitalnych reedycji w formie 180-gramowych longplayów oraz ich odpowiedników na CD, doczekało się już wiele od lat niedostępnych pozycji z dorobku klasycznych muzyków jazzowych. Dzięki niezwykle starannej rekonstrukcji analogowego zapisu z taśm-matek, w nagraniach udało się zachować specyficzne, ciepłe brzmienie właściwe dawnym nagraniom. Jednym z tytułów tego ekskluzywnego cyklu jest album "Albert Mangelsdorff And His Friends" pierwotnie wydany w roku 1969. W nagraniach zrealizowanych w duetach w ciągu 18 miesięcy w latach 1967-1969 legendarnemu niemieckiemu puzoniście towarzyszą Don Cherry, Elvin Jones, Karl Berger, Atilla Zoller, Lee Konitz i Wolfgang Dauner.
Urodzony w 1928 roku we Frankfurcie nad Menem a zmarły tamże w roku 2005 Mangelsdorff, był czołową postacią europejskiego jazzu, ale też cenionym kompozytorem muzyki filmowej. Do historii przeszedł jako wielki jazzowy innowator i prekursor multifonii. Nagrywal i koncertował z najważniejszymi jazzmanami świata, a niniejsza płyta stanowi zbiór utworów zrealizowanych w kameralnych duetach wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi artystami.
Nagrania pochodzą z bardzo kreatywnego okresu Mangelsdorffa, w którym artysta wyjątkowo śmiało eksperymentował z rozmaitymi nowatorskimi formami wypowiedzi.
Zachwycające ekspresją i kreatywnością duety z trąbką (Don Cherry), perkusją (Elvin Jones), wibrafonem (Karle Berger), gitarą (Attila Zoller), saksofonem (Lee Konitz) i fortepianem (Wolfgang Dauner), odsłaniają pełnię fantazji i zdolności symbiotycznego dostosowania się puzonisty do konkretnej formuły brzmieniowej.
Album stanowi wyjątkowy dokument najbardziej kreatywnego okresu działalności Alberta Mangelsdorffa. Producentem płyty oraz autorem liner notes zamieszczonej w dołączonej do płyty książeczki jest legendarny Joachim Ernst Berendt, jeden z największych na świecie jazzowych autorytetów.
Nagrania pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat brzmią doprawdy rewelacyjnie. Szeroka baza stereo i naturalna dynamika sprawiają, że mamy do czynienia z brzmieniem wręcz wzorcowym, pełnym naturalnego analogowego ciepła. Podobnie jak inne tytuły wydawane przez MPS w ramach reedycji historycznych albumów, płytę wyposażono w bogatą dokumentację obejmującą notę pochodzącą z pierwszego wydania longplaya, oraz reprodukcję metryczki oryginalnej taśmy-matki.
Premiera niniejszej edycji albumu 26 maja 2017 roku.

Robert Ratajczak

_______________________________________________________________________

    

Albert MANGELSDORFF: Albert Mangelsdorff And His Friends
CD 2017 (1969), MPS - Edel 0211961MSW

program:
1. I Dig It - You Dig It
2. My Kind Of Time
3. Way Beyond Cave
4. Outox
5. Al-Lee
6. My Kind Of Beauty

personel:
Albert Mangelsdorff
oraz:
Don Cherry, Elvin Jones, Karl Berger, Attila Zoller, Lee Konitz, Wolfgang Dauner

_______________________________________________________________________

opisy innych albumów wydanych przez MPS:

  

niedziela, 14 maja 2017, longplay_2010
Tagi: jazz M

Polecane wpisy