Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Aaron PARKS / Ben STREET / Billy HART: Find The Way /2017/

Adrift; Song For Sashou; Unravel; Hold Music; The Storyteller; Alice; First Glance; Melquiades; Find The Way.

Pianista Aaron Parks mając za sobą wydany przez Blue Note Records, doskonale przyjęty album "Invisible Cinema" (2008), w wytwórni ECM zadebiutował albumem "Arborescence" (2013), którego Jazz Times określił jako "ekspansywny, impresjonistyczny  i wizjonerski". Jego nowy projekt to zrealizowany w formule tria album "Find The Way" swój tytuł zawdzięczający kompozycji Iana Bernarda, jedynego utworu na płycie nie będącego dziełem pianisty. Płyta nagrana została z doskonale znanymi miłośnikom jazzu: basistą Benem Streetem i perkusistą Billym Hartem, którzy brali udział także w realizacji poprzedniego przedsięwzięcia Parksa.
To muzyka wyjątkowej urody. Zwiewna i ulotna, pełna wyszukanego piękna i szczególnego wdzięku. Aaron Parks gra bardzo subtelnie, jego palce robią wrażenie zaledwie muskających klawisze, a każdy z dziewięciu utworów na płycie to prawdziwy klejnot.
Znakomita sekcja, mimo iż nie ucieka poza formułę stabilnego fundamentu dla solowych kreacji fortepianu, zapewnia pianiście wyjątkową płynność i nadaje muzyce silnie zarysowany puls.
"Find The Way" to album wytwarzający specyficzną aurę zdającą się sięgać daleko poza ramy rozchodzącego się dźwięku.
Aaron Parks mimo młodego wieku dysponuje niespotykanym zmysłem kompozycyjnym i szczególnym typem wrażliwości. Inspirację w równej mierze czerpie z muzyki klasycznej co z dokonań Billa Evansa i Keitha Jarretta. Jego muzyczne horyzonty dalece wybiegają poza ustalone schematy, co sprawia że muzyka powstała w jego umyśle roztacza przestrzeń nieograniczoną jakimikolwiek klasyfikacjami. Od czasu gdy w roku 2001 po wygraniu amerykańskiego konkursu pianistycznego, jako 18-latka okrzyknięto go największym objawieniem jazzu ostatnich lat, przeszedł długą drogę odnajdując się zarówno jako lider własnej formacji James Farm, jak i muzyk towarzyszący m.in. Terri Lyne Carrington, Terence Blanchardowi, Joshule Redmanowi i Ambrose Akinmusire.
Niniejszy album zrealizowany w trio wraz z prawdziwie topową sekcją, zdaje się być płytą otwierającą nowy rozdział jego muzycznej wędrówki.
Album ukazał się 21 kwietnia 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 dystrybucja: 

Aaron PARKS / Ben STREET / Billy HART: Find The Way
CD 2017, ECM 2489

program:
1. Adrift
2. Song For Sashou
3. Unravel
4. Hold Music
5. The Storyteller
6. Alice
7. First Glance
8. Melquiades
9. Find The Way

personel:
Aaron Parks - fortepian
Ben Street - kontrabas
Billy Hart - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez ECM: TUTAJ

środa, 17 maja 2017, longplay_2010
Tagi: jazz H s p

Polecane wpisy