Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Jeffrey OSBORNE

Worth It All
PREMIERA 25 MAJA 2018

Takeshi ASAI
Live in New York Vol.2
(premiera 9 czerwca 2018)

David LUBOWICZ
Inside

Piotr BUDNIAK Essential Group
The Days of Wine and Noises

The NEW LESSERS
Evening
(2018)

Bartosz DWORAK Quartet
Reflection
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ADHD 6

Magnus Trygvason Eliasen; Levon; Spessi; Rebroff; Alli Krilli; Fyrir Runa; Tvofaldur Vikingur; Med Ivari.

Jedna z najciekawszych grup jazzowych Islandii ADHD, powstała w Reykjaviku w 2008 roku. Pierwszy album zespołu przebojowo wdarł się do czołówki najlepiej sprzedających się płyt roku. Melodyjne i nasycone swoistą melancholią utwory ADHD zyskały uznanie zarówno miłośników jazzu jak i zwolenników awangardy. Kontynuacją sukcesu debiutu fonograficznego okazał się drugi album zespołu nominowany do dorocznej nagrody Nordic Music Prize w roku 2012 oraz uznanie płyty ''ADHD 2'' jako jednego z najciekawszych albumów roku. W kolejnym roku kwartet postanowił opublikować jednocześnie dwie nowe płyty konsekwentnie tytułując je: ''ADHD 3'' i ''ADHD 4''. Obie płyty, choć opublikowane jednocześnie, zawierały odmienny klimatycznie materiał.  Muzykę zespołu nie pasującą do żadnego spośród znanych w branży muzycznej terminów, krytycy określają jako ''zbyt ostrą wobec popu, zbyt emocjonalną wobec jazzu i zbyt porywającą wobec awangardy''.
Rok 2017 przynosi kolejną płytę zespołu zawierającą osiem premierowych nagrań, połączonych w jedną całość będącą rodzajem wielowątkowej suity.
Niejednokrotnie pomysłowo przetwarzane partie saksofonu i gitary docierają do nas na tle podkładu generowanego przy użyciu zarówno tradycyjnych analogowych klawiatur jak preparowanych elektronicznie przy użyciu komputera. Żywa i pełna ekspresji praca perkusji dodaje muzyce na "ADHD 6" rockowego posmaku. Odnajdziemy w niej echa jazz rocka, fusion, ale też współczesnych brzmień ambientowych.
Zespół dysponuje własnym niepowtarzalnym brzmieniem, w którym poruszając się od blisko 10 już lat, ciągle zaskakuje pomysłowością i kreatywnością.
Szósty album ADHD, to płyta bardzo klimatyczna o specyficznym brzmieniu i wyrazie. To także bardzo dojrzała i pełna specyficznej głębi muzyka, która mimo bardzo nowoczesnego charakteru, winna trafić także do konserwatywnych miłośników europejskiego jazzu.
Premiera 26 maja 2017.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

 

ADHD: ADHD 6
CD ADHD

program:
1. Magnus Trygvason Eliasen
2. Levon
3. Spessi
4. Rebroff
5. Alli Krilli
6. Fyrir Runa
7. Tvofaldur Vikingur
8. Med Ivari

personel:
David Por Jonsson, Omar Gudjonsson, Oskar Gudjonsson, Magnus Trygvason Eliassen

______________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu ADHD:

środa, 10 maja 2017, longplay_2010
Tagi: a jazz

Polecane wpisy