Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Ethno Port Poznań 2018

Harold López NUSSA
Un Dia Cualquiera
(2018)

SKICKI-SKIUK
Chrarumimia
(2018)

RADIO UFO
Dark Days

SJ Records presents!

TOWER OF POWER
Soul Side of Town
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Wojtek SZCZEPANIK: Instinct

Intro; Instinct I-VI; Outro.

Kompozytor i pianista Wojtek Szczepanik, finalista konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest, w swej twórczości zaciera granice gatunkowe, tworząc muzykę zupełnie nowej jakości, pełną uczuć i emocji. Koncepcyjny album "Instinct" to rodzaj muzycznego eksperymentu brzmieniowo - akustycznego. Całość nagrana została w drewnianej XVIII-wiecznej kaplicy, w celu osiągniecia ciepłego pełnego brzmienia. Aby uzyskać szczególny efekt, pianista zdecydował się na nietypowy strój instrumentu obniżając go o 8Hz wobec ogólnie przyjętych standardów, a wokół pianina rozstawiono 7 niezależnych mikrofonów.
Pod względem muzycznym mamy do czynienia z utworem o ilustracyjnym charakterze. Minimalistycznym, lecz jednocześnie ujmującym wyszukaną melodyką i pięknymi harmoniami. Sześcioczęściowy utwór powoduje skupienie się na barwie dźwięku, a estetyka i muzyczna konstrukcja całego albumu nawiązuje do zdefiniowanego w XXI wieku, nurtu neoklasyki. W nagraniach nie zastosowano jednak najmniejszej elektronicznej ingerencji pozostawiając brzmienie czystym i naturalnym.
Poza wyjątkową wartością artystyczną, płyta posłużyć może jako testująca warunki akustyczne pomieszczenia odsłuchowego. Nie jest to nagranie brzmiące nienaturalnie czysto i sterylnie. Słyszymy bowiem także "pozamuzyczne" dźwięki jak ruch pedałów fortepianu czy szum powietrza. Atrybutem nagrania jest jego naturalność, sprawiająca wrażenie bezpośredniego odsłuchu muzyki w specyficznej akustyce drewnianego wnętrza.
Premiera płyty 18 marca 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

Wojtek SZCZEPANIK: Instinct
CD, 432 HZ

program:
1. Intro
2. Instinct I
3. Instinct II
4. Instinct III
5. Instinct IV
6. Instinct V
7. Instinct VI
8. Outro

_____________________________________________________________________

wtorek, 18 kwietnia 2017, longplay_2010
Tagi: s classic

Polecane wpisy