Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Wojtek SZCZEPANIK: Instinct

Intro; Instinct I-VI; Outro.

Kompozytor i pianista Wojtek Szczepanik, finalista konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest, w swej twórczości zaciera granice gatunkowe, tworząc muzykę zupełnie nowej jakości, pełną uczuć i emocji. Koncepcyjny album "Instinct" to rodzaj muzycznego eksperymentu brzmieniowo - akustycznego. Całość nagrana została w drewnianej XVIII-wiecznej kaplicy, w celu osiągniecia ciepłego pełnego brzmienia. Aby uzyskać szczególny efekt, pianista zdecydował się na nietypowy strój instrumentu obniżając go o 8Hz wobec ogólnie przyjętych standardów, a wokół pianina rozstawiono 7 niezależnych mikrofonów.
Pod względem muzycznym mamy do czynienia z utworem o ilustracyjnym charakterze. Minimalistycznym, lecz jednocześnie ujmującym wyszukaną melodyką i pięknymi harmoniami. Sześcioczęściowy utwór powoduje skupienie się na barwie dźwięku, a estetyka i muzyczna konstrukcja całego albumu nawiązuje do zdefiniowanego w XXI wieku, nurtu neoklasyki. W nagraniach nie zastosowano jednak najmniejszej elektronicznej ingerencji pozostawiając brzmienie czystym i naturalnym.
Poza wyjątkową wartością artystyczną, płyta posłużyć może jako testująca warunki akustyczne pomieszczenia odsłuchowego. Nie jest to nagranie brzmiące nienaturalnie czysto i sterylnie. Słyszymy bowiem także "pozamuzyczne" dźwięki jak ruch pedałów fortepianu czy szum powietrza. Atrybutem nagrania jest jego naturalność, sprawiająca wrażenie bezpośredniego odsłuchu muzyki w specyficznej akustyce drewnianego wnętrza.
Premiera płyty 18 marca 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

Wojtek SZCZEPANIK: Instinct
CD, 432 HZ

program:
1. Intro
2. Instinct I
3. Instinct II
4. Instinct III
5. Instinct IV
6. Instinct V
7. Instinct VI
8. Outro

_____________________________________________________________________

wtorek, 18 kwietnia 2017, longplay_2010
Tagi: s classic

Polecane wpisy