Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Kevin EUBANKS: East West Time Line /2017/

Time Line; Watercolors; Poet; Carnival; Something About Nothing; Take The Coltrane; Captain Senor Mouse; Cubano Chant; What's Going On; My One And Only Love.

Gitarzysta Kevin Eubanks w trakcie trwającej od końca lat 70-tych kariery miał okazję współpracować z takimi znakomitosciami jak Art Blakey, Billy Hart, Jean-Luc Ponty, Dave Holland czy Dianne Reeves. Jego gitarę usłyszymy na niezliczonej ilości albumów, a jako lider zadebiutował w roku 1983 albumem o mało wyszukanym lecz oczywistym tytule "Guitarist". Od tej pory muzyk opublikował już ponad 20 autorskich płyt, każdorazowo bardzo oczekiwanych a następnie gorąco przyjmowanych przez miłośników jazzu. Po kontraktach z GRP, Blue Note i płytach wydawanych pod własnym labelem Insoul, oraz kilkunastoletnią pracą w szalenie popularnym za Oceanem talk show "The Tonight Show with Jay Leno", artysta związał się z wytwórnią Mack Avenue. To pod jej szyldem ukazały się w ostatnich latach świetne albumy: "Zen Food" (2010), "The Messenger" (2012) oraz nagrany ze Stanleyem Jordanem: "Duets" (2015).
Swój kolejny album dla tej wytwórni, artysta nagrał z udziałem takich gwiazd współczesnego jazzu jak m.in. trębacz Nicholas Payton, basista Dave Holland, pianista Orrin Evans czy rozchwytywany przez muzyków, perkusjonalista Mino Cinelu. Wszyscy muzycy już niejednokrotnie współpracowali z liderem w ramach rozmaitych projektów, co zapewnia muzykę tworzoną przez świetnie rozumiejący się kolektyw. Program płyty zatytułowanej "East West Time Line" zestawiony został z dwóch sesji nagraniowych jakie odbyły się w Nowym Jorku i Kalifornii, w dwóch różnych składach.
Pierwszą część płyty wypełnły nowe autorskie kompozycje gitarzysty, drugą: ciekawe wersje kilku jazzowych tematów, pośród których znajdziemy m.in. "Take The Coltrane" Duke'a Ellingtona i "Captain Senor Mouse" Chicka Corei.
W nowych utworach odnajdziemy wszystko to, dzięki czemu Eubanks sytuuje się dziś w gronie największych gitarzystów świata.
Po dynamicznym, nasyconym funkiem "Time Line" otwierającym album, zwalniamy tempo pogrążając się w spokojniejszych klimatach. To blisko 9-minutowy "Watercolors", w którym bardzo dużą rolę lider powierzył Nicholasowi Paytonowi i klimatyczna ballada "Poet" z pięknymi partiami fortepianu.
Połamana rytmika i ogrom improwizowanych partii fortepianu, kontrabasu i oczywiście gitary, to znaki charakterystyczne "Carnival".
Z kolei impresyjny temat "Something About Nothing" to miejsce kolejnych zachwycających partii trąbki pełniącej z gitarą równorzędną rolę.
W drugiej części albumu, nagranej z m.in. saksofonistą Billem Pierce i wspomnianym Mino Cinelu, w miejsce pełnych witalności i łatwo przyswajalnej melodyki autorskich utworów, pojawiają się bardziej wyszukane interpretacje i szerzej rozbudowane solowe partie improwizowane.
Pięknym, stylowym zakończeniem płyty jest zachwycająca wersja nieśmiertelnego tematu "My One And Only Love".
Premiera 7 kwietnia 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Kevin EUBANKS: East West Time Line
CD 2017, Mack Avenue MAC1119

program:
 1. Time Line
 2. Watercolors
 3. Poet
 4. Carnival
 5. Something About Nothing
 6. Take The Coltrane
 7. Captain Senor Mouse
 8. Cubano Chant
 9. What's Going On
10.My One And Only Love

personel:
Kevin Eubanks - gitary
oraz:
Nicholas Payton - trąbka
Bill Pierce - saksofon
Orrin Evans - instr. klawiszowe
Dave Holland, Rene Camacho - kontrabas
Jeff 'Tain' Watts, Marvin 'Smitty' Smith - perkusja
Mino Cinelu - instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Kevina Eubanksa:

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

poniedziałek, 03 kwietnia 2017, longplay_2010
Tagi: E jazz

Polecane wpisy