Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Steve HACKETT: The Night Siren /2017/

Behind the Smoke; Martian Sea; Fifty Miles from the North Pole; El Nino; Other Side of the Wall; Anything but Love; Inca Terra; In Another Life; In the Skeleton Gallery; West to East; The Gift.

Muzyka
Minęło 40 lat od czasu opuszczenia Genesis przez Steve'a Hacketta. Od dawna już wybitny gitarzysta i kompozytor wyzwolił się spod cienia słynnej grupy podążając własną ścieżką. Dysponujący niepowtarzalną manierą artystyczną i wyjątkową techniką muzyk, stworzył swój osobisty styl w rocku progresywnym. Każdy z ponad 20 dotychczasowych jego albumów to nie tylko porcja utworów o charakterystycznych liniach melodycznych nagranych z orkiestrowym rozmachem. To muzyka z mądrym przesłaniem, komentująca otaczający artystę świat.
Taki jest też album "The Night Siren", na który złożyły się utwory zrealizowane w odległych od siebie miejscach świata z użyciem różnych technologii nagraniowych. Aparat wykonawczy zaangażowany w przedsięwzięcie to poza stałymi współpracownikami Hacketta, także muzycy pochodzący z takich krajów jak: Izrael, Palestyna, Islandia, Azerbejdżan i Węgry.
Egzotyczne instrumenty w rodzaju hinduskiej lutni, peruwiańskiego charango, perskiego tar, arabskiego oud, czy australijskiego didgeridoo, idealnie ozdabiają rockowe brzmienie stanowiąc wyjątkowo barwne uzupełnienie malowniczych pasażowych partii gitary.
Trudno o mądrzejsze i ważniejsze przesłanie w dzisiejszych czasach, niż globalne międzykulturowe pojednanie poprzez uniwersalny język jakim jest muzyka. Jeden z najważniejszych dziś muzyków rockowych świata albumem tym oddaje swój głos na rzecz światowego pokoju. Jakże pięknym zwieńczeniem całego albumu jest rodzaj hymnu "West to East", po którym następuje tylko przejmująca gitarowa koda: "The Gift".

Realizacja
W wersji analogowej album wydano w formie dwóch 180-gramowych longplayów, do których dołączono także dysk CD z identyczną zawartością. Taki rodzaj edycji w ostatnim czasie staje się coraz bardziej powszechny. Dla wielu odbiorców jest to ostateczne rozwiązanie dylematu na jaką formę nośnika zdecydować się przy zakupie konkretnego tytułu. Stale rosnąca sprzedaż płyt winylowych wobec spadku popytu na CD, sprawić może że wkrótce srebrne krążki stanowić będą zaledwie dodatek do longplayów.
Czarne płyty umieszczono w rozkładanej okładce w grubych indywidualnych kopertach, ozdobionych pięknymi ilustacjami do każdego z 11 utworów. Barwne fotograficzne kolaże są, podobnie jak okładka płyty, dziełem współpracującej z Hackettem już podczas wcześniejszych projektów, agencji Icon Photo.
Brzmienie płyt winylowych wobec dołączonego CD, charakteryzuje się zdecydowanie większą przestrzenią i głębią, szczególnie w quasi orkiestrowych fragmentach utworów. Jednak pod względem dynamiki i "soczystości" wysokich tonów wygrywa srebrna płytka. Dzięki edycji "combo" z jaką mamy do czynienia w przypadku tego albumu - sami decydujemy.
Album ukazał się 24 marca 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Steve HACKETT: The Night Siren
2LP's + CD 2017, InsideOut 88985410471

program:
(LP str.I:)
 1. (1.) Behind the Smoke
 2. (2.) Martian Sea
 3. (3.) Fifty Miles from the North Pole
(LP str.II:)
 4. (1.) El Nino
 5. (2.) Other Side of the Wall
 6. (3.) Anything but Love
(LP str.III:)
 7. (1.) Inca Terra
 8. (2.) In Another Life
(LP str.IV:)
 9. (1.) In the Skeleton Gallery
10.(2.) West to East
11.(3.) The Gift

personel:
Steve Hackett - gitary, oud, charango, harmonijka, wokal
Rob Townsend - saksofony, flet, flażolet, quenq, duduk, klarnet
Roger King - instr. klawiszowe, programowanie
Christine Townsend - skrzypce, altówka
Dick Driver - kontrabas
Gary O'Toole - perkusja
Amanda Lehmann - wokal
oraz:
Mira Awad, Kobi Farhi, Jo Hackett, Nad Sylvan - wokal
Ferenc Kovacs - trąbka
Sara Kovacs - didgeridoo
Troy Donockley - Ulilleann pipes
Malik Mansurov - tar
Benedick Fenner - instr. klawiszowe, programowanie
Leslie-Miriam Bennett - instr. klawiszowe
Nick D'Virgilio - perkusja
Gulli Briem - instr. perkusyjne, cajon

_____________________________________________________________________

środa, 19 kwietnia 2017, longplay_2010
Tagi: rock blues H

Polecane wpisy