Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Oliver LAKE / Flux Quartet: Right Up On /2017/

Hey Now Hey; 5 Sisters; 2016; Disambiguate; Right Up On; Sponge; Einstein 100!

Obecny na muzycznej scenie od początku lat 70-tych, amerykański saksofonista Oliver Lake był współtwórcą legendarnego składu World Saxophone Quartet, który przez trzy dekady tworzył z Davidem Murrayem, Juliusem Hemphillem i Hamietem Bluiettem, oraz współpracownikiem ścisłej elity amerykańskich improwizatorów z Anthonym Braxtonem, Billym Hartem, Wadadą Leo Smithem i Mulgrew Millerem na czele. Płytę zatytułowaną "Right Up On", 74-letni saksofonista nagrał z Flux Quartet, istniejącym od 1998 roku cenionym na świecie eksperymentującym klasycznym zespołem smyczkowym, z którym współpracuje już od 15 lat. Fuzja nieposkromionych improwizacji nestora jazzu z kameralnym kwartetem, jaką poznajemy na płycie obejmuje siedem kompozycji powstałych w latach 1998-2016.
Muzyka pełna jest nieoczekiwanych zwrotów i zaskakujących rozwiązań. Międzynarodowy zespół smyczkowy nie kreuje dla saksofonisty harmonicznego podkładu jak bywa to w przypadku podobnych konstelacji (w tym projektów z udziałem naszego rodzimego Atom String Quartet). Muzycy Flux Quartet na równi z Oliverem Lakem angażują się improwizacyjnie w każdy z tematów. Smyczki nierzadko żywiołowo dialogują między sobą, a saksofon niejednokrotnie zdaje się być zaledwie piątym instrumentem składu, a nie wieść prym jako dominujący lider instrumentarium.
Najdłuższą formą na płycie jest zamykająca całość, 21-minutowa wariacja "Einstein 100!". Utwór powstał w 2005 roku dla uczczenia 100-rocznicy opublikowania przez naukowca przełomowej Teorii względności. Według Olivera Lake'a, jak czytamy na okładce płyty, odkrycie które radykalnie zmieniło sposób pojmowania czasu i przestrzeni miało też ogromne znaczenie dla koncepcji, na której oparte są zasada i struktura muzycznej kompozycji.
"Right Up On" nie jest łatwą w odbiorze płytą, muzyka ta wymaga wyjątkowej koncentracji i skupienia. Album szczególnie przypaść winien do gustu miłośnikom współczesnej awangardowej muzyki klasycznej, oraz zwolennikom free jazzu.
Premiera płyty 21 kwietnia 2017.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

  

Oliver LAKE fetauring Flux Quartet: Right Up On
CD 2017, Passin' Thru 41236

program:
1. Hey Now Hey
2. 5 Sisters
3. 2016
4. Disambiguate
5. Right Up On
6. Sponge
7. Einstein 100!

personel:
Oliver Lake - saksofon
Flux Quartet:
Tom Chiu, Conrad Harris - skrzypce
Max Mandel - altówka
Felix Fan - wiolonczela

_____________________________________________________________________

piątek, 21 kwietnia 2017, longplay_2010
Tagi: jazz f L

Polecane wpisy