Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

HIMPEL ESKILDSEN Duo: 3rd Room /2017/

Yesterday's Blues; The Lydian Sharp Enters; After Math; 1st Room; Melancholy Dreams; Dennis fra Venice; 2nd Room; Green Eggs; Duerne Flyver; 3rd Room; Wardencliffe; If I Knew; Lovetune #4.

"3rd Room" to album nagrany w konwencji duetu saksofonu z fortepianem - kombinacji zapewniającej przejrzyste brzmienie i specyficzny klimat. Ta formuła jednak sprawdza się jedynie w przypadku instrumentalistów dysponujących wyjątkowym warsztatem i intuicyjnym zmysłem. Spotkanie niemieckiego saksofonisty Benjamina Himpela z duńskim saksofonistą Simonem Eskildsenem zaowocowało muzyką klimatyczną, pełną oddechu i przestrzeni.
Muzycy spotkali się w duńskim Aarhus, gdzie Simon Eskildsen studiował w Królewskiej Akademii Muzycznej, a Benjamin Himpel wykładał na  tamtejszym Uniwersytecie ...matematykę.
Po wielu ekscytujących klubowych koncertach, muzycy pod szyldem Himpel Eskildsen Duo, postanowili zarejestrować wspólnie stworzony materiał na płycie. Autorskie utwory muzyków, w równej mierze eksponują ciekawe kompozycyjne rozwiązania, jak nieokiełznany potencjał improwizacyjny.
Strategia na jaką muzycy postawili w przypadku tej płyty sprawdza się doskonale. Całkiem niewinny "Yesterday's Blues" otwierający program, naturalnie  wciąga słuchacza do świata dźwięków fortepianu i saksofonu. Z każdą kolejną minutą jednak, zostajemy w niezauważalny sposób zniewoleni klimatem i specyfiką środowiska dźwiękowego wykreowanego przez tych dwoje instrumentalistów. Fascynujące dialogi, powstające jakby od niechcenia rozwiązania harmoniczne i doskonała technika obu muzyków, sprawiają że przez 50 minut trudno oderwać się od głośników.
Powrotem do prostej melodyki i tradycyjnych rozwiązań, a zarazem chwilą oddechu podczas słuchania płyty, jest swawolny rytmiczny temat: "Green Eggs".
Jedyny utwór nie będący dziełem duetu to "Duerne Flyver", temat pochodzący z dorobku duńskiego kompozytora muzyki filmowej Benta Fabricius-Bjerre'a. To okazja do zasłuchania się w przejmującą partę Benjamina Himpela zagraną tym razem na klarnecie basowym.
Piękną perełką całej płyty jest wyposażona w zachwycającą melodykę stylowa ballada "If I Knew".
"3rd Room" to album o wyjątkowym charakterze i specyfice; wyciszony, kameralny, lecz jednocześnie pełen emocji i uniesień. Z kolei pod względem realizacji, to bardzo starannie nagrana akustyczna płyta dla smakoszy perfekcyjnego dźwięku.
Premiera płyty 12 kwietnia 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz także: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

HIMPEL ESKILDSEN Duo: 3rd Room
CD 2017, JazzHaus Musik JHM 245

program:
 1. Yesterday's Blues
 2. The Lydian Sharp Enters
 3. After Math
 4. 1st Room
 5. Melancholy Dreams
 6. Dennis fra Venice
 7. 2nd Room
 8. Green Eggs
 9. Duerne Flyver
10.3rd Room
11.Wardencliffe
12.If I Knew
13.Lovetune #4

personel:
Benjamin Himpel - saksofony, klarnet
Simon Eskildsen - fortepian

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni JazzHaus Musik: TUTAJ

środa, 12 kwietnia 2017, longplay_2010
Tagi: E H jazz

Polecane wpisy