Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ELEC-TRI-CITY: Depth Of Focus /2017/

Intro; Jannes; Forecaster; Mario & Luigi; For Jarek; Wayza Report; Melopause; Karo; Mathies; Depth Of Focus.

Kontrabasista, gitarzysta basowy i kompozytor Janusz Mackiewicz od wielu lat stanowi silny filar trójmiejskiej sceny jazzowej. Kilka lat temu muzyk powołał do życia formację Elec-Tri-City tworzoną wraz z gitarzystą Marcinem Wądołowskim, Dominikiem Bukowskim (xylosynth) i Grzegorzem Syczem (perkusja). Zespół złożony z muzyków równolegle zaangażowanych także w rozmaite własne projekty, zadebiutował w roku 2013 płytą wypełnioną kompozycjami lidera, utrzymanymi w funkującym, elektrycznym klimacie ("Janusz Mackiewicz Elec-Tri-City", 2013). Kontynuacją i rozwinięciem tej formuły jest, nagrany w październiku 2016 roku, drugi album: "Depth Of Focus" wydany w kontrastującej z czernią pierwszej płyty, białej okładce. Obok siedmiu utworów Janusza Mackiewicza, w programie znajdziemy też po jednej kompozycji każdego z muzyków składu.
Podobnie jak w przypadku pierwszego albumu, tak i "Depth Of Focus" otwiera intrygujące stylowe intro. Podany w elektronicznej oprawie tekst deklamuje sam Eric Allen.
Dynamiczny utwór "Jannes" to popis Marcina Wądołowskiego i lidera, tworzących w tym utworze pełen energii jazzrockowy tandem.
Balladowy "Forecaster" w połowie należy do Dominika Bukowskiego, a drugą część utworu zdominowały rozbudowane, rzewne partie gitary Wądołowskiego. Ten bardzo aktywnie działający na trójmiejskiej scenie jazzowej gitarzysta, znany jest też ze składów formacji Moongang i Quartado oraz czterech albumów firmowanych własnym nazwiskiem. W każdej formule Marcin Wądołowski zaskakuje nadzwyczajną techniką i wyczuciem każdego pojedynczego dźwięku. Sprawia to, iż w ostatnich latach postrzegany jest jako jeden z najbardziej błyskotliwych i utalentowanych polskich gitarzystów jazzowych .
Mniej przekonująco wypada na płycie temat: "For Jarek" dedykowany Jarkowi Śmietanie. Znajdziemy tu jednak fajną partię gitary basowej, a Marcin Wądołowski tym razem serwuje nam solówkę jednoznacznie nawiązującą do stylistyki Śmietany.
Innym ukłonem w stronę Wielkich Mistrzów jest oparty na silnym podkładzie basu, temat: "Wayza Report".
Porównując "Depth Of Focus" z pierwszą płytą Elec-Tri-City. odnieść można wrażenie że zespół Janusza Mackiewicza nieco spuścił z tonu w zakresie funkującego rytmu, na rzecz bardziej przestrzennych i rozbudowanych rozwiązań. Nadal mamy do czynienia z muzyką silnie zakorzenioną w estetyce jazz rocka i fusion, jednak więcej tu harmonicznych i melodycznych udziwnień. Sprawia to, że każde kolejne wysłuchanie płyty pozwala dostrzec mnóstwo nowych detali.
Płyta ukazała się 17 marca 2017.

Robert Ratajczak

recenzja Marty Ratajczak: TUTAJ

_____________________________________________________________________

ELEC-TRI-CITY: Depth Of Focus
CD 2017, Soliton SL 707-2

program:
 1. Intro
 2. Jannes
 3. Forecaster
 4. Mario & Luigi
 5. For Jarek
 6. Wayza Report
 7. Melopause
 8. Karo
 9. Mathies
10.Depth Of Focus

personel:
Marcin Wądołowski - gitara
Dominik Bukowski - xylosynth
Janusz Mackiewicz - gitara basowa, minimoog
Grzegorz Sycz - instr. perkusyjne
oraz:
Eric Allen - głos

_____________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Elec-Tri-City:

środa, 26 kwietnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy